• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
събота, 10 май 2025
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Томислав Дончев: “Категорично! Бърза пътна връзка Юг – АМ ”Хемус” трябва да има”

През тази година проблемът с подмяната на довеждащите водопроводи в община Севлиево ще бъде напълно решен, трябва да се намерят средства за селата в посока Велико Търново

от Минка Минчева
04.02.2019
в Интервю
0 0
0
Томислав Дончев: “Категорично! Бърза пътна връзка Юг – АМ ”Хемус” трябва да има”

Габровска област е на второ място след София по икономическо развитие, сочи седмото издание “Регионални профили” на Института за пазарна икономика. Това се дължи на бързо развиващата се икономика в общините Габрово и Севлиево, които вече оформят Икономическа зона в Централна България.
По всички икономически и социални показатели Габровска област е на едно от първите места и на едно от последните по демографско развитие, независимо от повишаването на стандарта на живот, според статистическите данни. Какви са стъпките за промяна на тази тенденция? Как ще се решава проблемът с водоснабдяването на община Севлиево? Отговор на тези и други въпроси даде за в.”Росица” вицепремиерът Томислав Дончев.

-Г-н Дончев, как ще коментирате тенденцията за Габровска област – първи по икономическо развитие и последни . по демографско, има ли знаци за промяната й?
-Старателно се запознах с анализите на ИПИ, базирани на публични данни от статистиката и в този смисъл всичките констатации са коректни, както и добрите нива за икономическото развитие на цялата Габровска област. Тук само отбелязвам едно от най-високите нива за БВП на глава от населението, над 11 хил. лв. и това са данни от 2016 година. Убеден съм, че данните от 2018 ще са много по-добри и в същото време лоша демографска картина. Тя не е уникална. Редица други области в страната са в сходно състояние. Разбира се тук има и чисто регионална специфика и като манталитет. Хората от региона са мобилни, пътуват много. Въпрос на ценност е да отидеш на друго място да учиш.
На национално ниво се забелязва през последните 1-2 години, че успоредно с потока хора, които заминават, има поток – сравним по размери с този, които се завръщат. Рано е да говорим, че тенденцията се е обърнала, въпреки че имаме знаци за това. Въпросът е и държавата, и обществото да направят необходимото, не само условията за живот да са по-добри, но и да излъчваме малко по-добри сигнали. Ние сме големи майстори и специалисти в самоомразата. Не говоря за това, че хората гледат с подозрение на политиците – това е нормално и не е изключение в която и да е европейска държава. Аз говоря като общност, като общество да излъчваме малко повече надежда, да показваме, че имаме обща цел. В противен случай дори да се дава на някой добра заплата, ако населението на един град, на една държава, не излъчва добри сигнали, кой би се върнал? Дори и да иска, не би го направил.
-Икономическото развитие на Габрово и Севлиево вече формират икономическа зона. Според експерти, е възможно тя да включи и Велико Търново, което ще даде възможност за привличането на повече инвестиции и работна ръка. Според бизнеса, Габровският регион все още е лишен от подходяща пътна инфраструктура за изграждането на такава икономическа зона, каквато вече има в Пловдив. Какъв е Вашият коментар?
-Всичко това, което казвате, е факт. Както икономическите връзки между Габрово и Севлиево, така и индустриалното развитие в тези две общини е на особено високо ниво, в сравнение с другите части на страната. Факт е, че те обособяват един икономически клъстер, с много високи нива на икономическо развитие, сравнено с други райони в Северна България. Затова е редно на първо място държавата и общините да работят за подобряване на критичната инфраструктура – говоря за всякакъв вид транспортни връзки, енергийна свързаност, съоръжения за пречистване на водата. Факт е, че наред с всичко това, въпреки че съществуват добри производствени мощности, трябва да се мисли за нови условия, които да улеснят идването на нови инвеститори. Такива за щастие се появиха и през миналата година – имаме нови индустриални съоръжения, но трябват още. Специфика за региона, особено когато говорим за община Габрово, е липсата на подходящи терени. Тя разполага с изключително разчленен терен. Допълнително и държавата и Общината разполагат с много малко площи, които са тяхна собственост и са годни за обособяването на индустриална зона. Тук възможностите са няколко. Единият е чрез държавната компания “Индустриални зони” да започне да се работи за създаването на икономическа зона, изкупувайки земи – особено между Габрово и Севлиево, където и като инфраструра и като терени, е много по-подходящо за създаването на такава зона. От друга страна това може да се случи като частна инициатива – добър пример за това е “Тракия икономическа зона” – в Пловдив. Тя е изцяло частна. Един от секретите за бързата индустриализация на региона около Пловдив, колкото и иронично да звучи, е че държавата има много малко общо. Един частен инвеститор може много по-бързо, без да следва всички сложни процедури, да бъде по-ефективен, договаряйки отстъпването или правото на строеж, или възможността да наема индустриални площи. При всички случаи това е една от големите теми, които предстоят да обсъждаме и през тази година, особено ако мислим за региона между Габрово и Севлиево. И двете общини, и двата града имат потенциал да се разширяват в тази посока, запълвайки смисъла на релационен ареал – два града, които са инфраструкторно свързани. Пътуванията между двата града се увеличават, включително и на стоки. Факт е и по-добрата пътна връзка след завършване на ремонта на пътя Габрово-Севлиево.
-На 19 декември 2018 Министерският съвет, заради открити археологически обекти, удължи срока за завършване на обхода на Габрово до края на 2019 година. От една страна новината е добра, но от друга не е, защото отново ще забави реализирането на проекта, включително и за тунела под Шипка? Кои са плюсовете и минусите на това отлагане?
-Отлагането не е голям проблем, защото чисто организационно, изпълнителят има възможност да работи по някои други участъци по трасето, където няма археологически забележителнос-
ти, ако климатичните условия позволяват. Тук въпрос на организация е археолозите да си свършат работата по най-добрия начин, като в същото време не спира работата по всички останали участъци. Факт е, че обходът трябва да бъда завършен по-рано от края на тази година. Срокът за мен е най-късно края на лятото. Тук ще е необходима пълна мобилизация това да се случи. В същото време аз съм разговарял не веднъж и с министър- редседателя, и с ръководството на АПИ този период, до края на лятото, да се използва за организация за обявяване на обществена поръчка за самия тунел. И ако тя върви без проблеми, да се мисли и за сключване на договор за изпълнение на тунела.
Не веднъж съм казвал, че двете неща трябва да вървят успоредно – избирането на изпълнител на тунела, със завършването на обходния път.
– На две поредни срещи през 2017 и 2018 г., с местни и регионални власти от Северна България във Велико Търново, представителите на бизнеса от Севлиево поставиха въпроса за изграждането на пътна връзка на града с магистрала „Хемус”. Може ли да кажете на какъв етап е проучването и възможно ли е такава връзка да бъде изградена по-скоро, защото тя е свързана както с изграждането на Икономическа зона в района, така и с решаването на демографския проблем в областта?
-Категорично бърза връзка посока Юг от АМ “Хемус” трябва да има. Най-малкото тя би трябвало да бъде по трасето на Коридор №9 Русе-Велико Търново – обхода на Габрово, до тунела под Шипка. Къде ще бъде тази връзка, е въпрос на разговори.
Аз знам за инициативата на кметовете на Габрово и Велико Търново за старта на проучвателни, а защо не и на проектни работи за по-бързо трасе Велико Търново- Габрово, защото то става все по-актуално с напредването на новата пътна връзка с магистрален габарит между Русе и Велико Търново, и с изграждането на тунелното съоръжение под връх Шипка. Информиран съм, че и кметът на Община Севлиево е заявил желание за изграждането на пътна връзка между Севлиево и магистрала “Хемус”, необходима за бизнеса в региона.
Рано е на този етап да коментираме конкретни трасета. Редно е проектантите да си кажат тежката дума. И според мен, успоредно с другите тежки задачи, които има и ще има новото ръководство на АПИ, свързани със зимния сезон, въвеждането на електронни винетки и Тол системата, това трябва да бъде една от първите му задачи.
-През миналата година държавата на няколко транша отпуска средства за решаването на проблема с водоснабдяването на Севлиево. Дали са предвидени средства и през тази година за завършване на проектите за довеждащите водопроводи – проблем, наистина много сериозен?
-Проблемът наистина е сериозен и той не е от вчера. Изключително тежък е през лятото, когато има засушаване и гражданите са лишени от едно основно благо, каквото е водоснабдяването. Държавата направи много през последните години за решаването на този проблем. Аз мога да цитирам и числа. Близо 12 млн. лв. по програма “Околна среда” бяха дадени за подмяна на тръби и канал, което намали водозагубите в град Севлиево. Отделно от Държавния бюджет сума от почти 9 млн. лв. беше отпусната за кардинално решаване на водния проблем – най-вече за подмяна на най-проблемния участък от довеждащия водопровод. На практика това е половината му дължина, от ВЕЦ “Видима” до ПС”Стоките”, по трасетата от водоизточниците, по водопроводната мрежа, до самата община Севлиево, включително и в града. Вече се знае, че всички села от община Габрово в посока Севлиево, които до момента се водоснабдяваха от старото ВиК “Бяла”, ще се водоснабдяват от яз.”Христо Смирненски” – довършителните работи по проекта са в ход. Това означава, че ще се увеличат водните количества за община Севлиево.
През тази година проблемът с подмяната на довеждащите водопроводи ще бъде напълно решен, но остава големият проблем със селата в посока Велико Търново. Става дума за стар водопровод, изграден преди повече от 60 години, от етернитови тръби Ф 546, с муфени връзки помежду им, който е имал за цел да водоснабдява основно градовете Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец, и селата по пътя на водопровода.
Впоследствие, след изграждането и въвеждането в експлоатация на язовир “Йовковци”, водоснабдяването на тези населени места вече се осъществява от него, и е отпаднала потребността за ползването на този преносен водопровод. Но трябва да бъдат намерени средства от ВиК или държавата, защото селата Богатово, Ловнидол, Търхово, Идилево, Крушево, Буря, Янтра и Добромирка не бива да бъдат оставени без вода през летните месеци.
-Възможно ли е такива средства да се ползват и от оперативните програми – вече е изпълнено това важно условие да имаме единен ВиК оператор. Надявам се да започне и предпроектното проучване?
-Поздравления за двата общински съвета, които взеха това важно решение. С това общините и ВиК операторът си запазват правото да получават средства от ОПОС за последващи инвестиции за ВиК инфраструктурата. Конкретно в частта инвестиции по селата, това е изключително трудно – там логиката е на интегриран воден цикъл, който решава проблемите за водоснабдяване и канализация на самия град.

Етикети: пътна връзкаросицаТомислав Дончевхемусюг
СподелиTweetСподели
Минка Минчева

Минка Минчева

СвързаниПубликации

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

05.05.2025
Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

24.04.2025
Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

16.04.2025
Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

07.04.2025
Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

19.03.2025
Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

17.03.2025
Следваща публикация
Предават на френския съд дамяновеца, извършил сексуално престъпление

Три коли катастрофираха до Враниловци

Внимание! Фалшиви съобщения от името на Български пощи

Внимание! Фалшиви съобщения от името на Български пощи

Oбразователна кампания “Моето първо работно място” провеждат КНСБ и МОН в габровско

Oбразователна кампания “Моето първо работно място” провеждат КНСБ и МОН в габровско

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Верният отговор е в думите на Петко Рачов Славейков: “Учителите държат бъдещето на народа в ръцете си”

В разветите знамена на победителите няма смисъл

09.05.2025
Бойно кръщение за малките баскетболистки

Бойно кръщение за малките баскетболистки

09.05.2025
С 11 гола девойките до 16 г. попиляха “Янтра”

С 11 гола девойките до 16 г. попиляха “Янтра”

09.05.2025
Тони Маринов стана абониран за третото място

Тони Маринов стана абониран за третото място

09.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Спец акция срещу дрогата

Млад шофьор самокатастрофира, спътничката му е с опасност за живота

09.05.2025
Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой,  отидоха в прокуратурата

Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой, отидоха в прокуратурата

05.05.2025
Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

05.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

3 дни ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

5 дни ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

1 седмица ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
StatCounter - Free Web Tracker and Counter
error: Съдържанието е с авторски права.