“Двайсет и пет години обединени за Севлиево” – под това мото премина честването на четвървековния юбилей на бизнессдружение “Севлиево 21 век” в края на миналата година.
Създадено на 18 декември 1993 г., за да подпомогне финансово Община Севлиево в първите години на прехода, Сдружението продължава да работи за икономическата стабилност на региона и утвърждаване на гражданското общество в община Севлиево. Накъде след 25 години, коментира за в.”Росица” Емил Гатев, председател на бизнессдружение “Севлиево 21 век” и директор на завода за производство на санитарна арматура “Видима”.
-Г-н Гатев, какво е за Вас, като бизнесмен и като севлиевец, Бизнессдружението?
-Изключително съм горд, че в момента мога да бъда част от тази инициатива. И това е така, защото гледайки назад оценявам, че ние сме били пионерите в България, които сме създали подобна неправителствена организация.
Няма значение какво е било първото име на сдружението – в началото Съюз на работодателите, по късно Бизнессдружение и т.н.. По-важното е, че в този малък град, какъвто е Севлиево, е имало тогава – иска ми се да вярвам, че и сега има дух, който сплотява хората в едни благородни каузи, които сме осъществявали през годините.
Сега може да се спори по въпроса трябва ли да има една, две, три организации в град като нашия….Знаете, че тук има и Сдружение на жените, Ротари клуб ….Но не е важно колко организации ще има! За мен е по-важно да се запази духът на бизнеса да продължи да помага.
-Как успявате да поддържате този дух и то в доста трудни години, каквито имаше през периода на дългия преход у нас?
-Това е нещо, което трябва да го усещаш отвътре. Трябва да се вярва в него, за да може да се вършат нещата. Със сигурност в бизнеса има хора, които ежедневието ги натоварва. Някои от тях все повече се затварят. Не искат да бъдат обществено ангажирани, но въпреки това ние се опитваме да бъдем упорити, да подтикваме хората към обществени каузи. Защото всички в забързаното ежедневие, включително и аз, понякога не обръщаме внимание на тези неща, но хората имат потребност от такива благородни каузи и инициативи, които да поддържат духа ни в преодоляване на предизвикателствата на времето, в което живеем. Затова ние от Бизнессдружението трябва да продължим да бъдем стожерите на обществени инициативи в града, независимо от формата и участниците в него.
-Сдружението беше създадено да помага на местната власт в първите, трудни години на прехода, но и да помага на създаващия се в условията на пазарна икономика бизнес. Продължава ли тази традиция и сега – помощ в бизнеса?
-Преди една година на общо събрание на Сдружението решихме – да се фокусираме в инициативи за града. Обсъждахме дали да изберем само една инициатива – примерно Детският център, но да го подкрепяме за няколко години напред, т.е да надграждаме направеното досега. Да направим едно нещо, но да е направено както трябва. Що се отнася за взаимовръзката между бизнеса, тя вече е изградена между фирмите. В момента нямаме нужда и потребност това нещо да се прави.
По-скоро може да мислим как в бъдеще да изградим стратегия за обогатяването на бизнеса с повече познания и то с обучени лектори.
Но за момента ние трябва да насочим вниманието си към две неща. За да задържим младите хора, трябва да се фокусираме върху образованието и детските центрове, какъвто е общинския в Севлиево. Защо? За да може от малки да изграждаме в тях принадлежност към града, към общината, към бизнеса.
На второ място – да им даваме наистина добро образование. Да ги подпомагаме.
-Но образованието е задължение на държавата? Как виждате помощта на Сдружението в тази област?
-Така е, но ми се иска да работим в тази посока. И не да подобряваме материалната база! Не в това е проблемът – с европейски средства това вече се случи в училищата и в детските заведения. Въпросът е да променим мисленето на хората. Общината, държавата, да бъдат по-ангажирани с децата. Да работят така, че да имаме качествени кадри в бъдеще. В момента това е болест на държавата.
-Как предлагате да се реши този проблем – създаването на качествени кадри за промишлеността?
-Ние, в управителния съвет на Сдружението, много пъти сме обсъждали как да стане това. Но това не е проблем само на бизнеса. Това е проблем и за самите млади хора – да излязат от училище с правилна самооценка за себе си, с правилното образование, с правилния ценз, за да вървят напред. Но в момента лостовете са много ограничени. Ние не можем да влияем на образователните програми. Не можем да влияем какви паралелки да има в училищата. Участваме в заседанията на обществените съвети, но в крайна сметка решението не е наше. Не можем да влияем на качеството на образование в самите училища, защото няма как. Единственият възможен начин е това да се прави от фирмите – когато наемаме кадри, ние да ги дообучаваме. Но не смятам, че това е правилният начин.
-Миналата година на форум в Габрово беше представен начинът на създаването на „Тракия – икономическа зона”. Моделът много ми напомня на икономическото развитие на Севлиево, създаването на промишлени клъстери, на които се дължи и икономическият възход на общината. Според последното изследване на Института за пазарна икономика, Габровска област е на второ място по икономическо развитие, след София и това се дължи на икономиката в Габрово и Севлиево. Не е ли време вече и в нашия регион да се създаде една икономическа зона и инициативата да бъде на Бизнессдружението?
-Разбира се тази идея сме я обсъждали много пъти, но все още не стои на дневен ред и ще Ви кажа защо. За да се създаде една икономическа зона, трябва да има нужната инфраструктура. Такава в момента ние нямаме. Без добра и удобна пътна инфраструктура ние не може да мислим за създаването на икономическа зона, защото бизнесът има нужда от подход към работното място, бърз начин за придвижване на готовата продукция, газификация, електрификация, добро водоснабдяване…
Благодарение на бизнеса и на „Идеал Стандарт” газификацията вече е реалност, но водоснабдяването все още е проблем.
-Как виждате бъдещето на Севлиево, г-н Гатев?
-Аз искам да запазим първо младото население да e тук. Искам да продължим да се гордеем със Севлиево, така както в момента се гордеем с този град, защото където и да отида и кажа, че съм от Севлиево, веднага чувам:”Вие там сте добре! Големите работодатели идват при вас!” Иска ми се децата ни да се върнат в града, да работят тук, да милеят за него така, както ние правим… Много ми се иска да имаме едно наистина добро образование, добро здравеопазване, добра инфраструктура…Това искат младите хора. Ако това го нямаме, няма да може да ги задържим. А без млади хора община Севлиево е загубена.
-Вие казахте, че имате намерение да обучавате освен младите хора, и бизнеса. Мислите ли, че именно липсата на знания за управлението на един бизнес, са сред причините младите хора да напускат България и да търсят професионална реализация навън. Защото, нека да признаем, че голяма част от бизнеса у нас, вместо да инвестира в кадрите си, най-напред реши да инвестира в собствения си жизнен стандарт?
-Със сигурност това също е един от факторите за липсата на кадри у нас, но не с толкова голям процент. Сигурен съм, че в момента българският бизнес осъзна този факт и предприе сериозни мерки, за да задържи хората да работят тук.
Но има и един друг фактор, който няма как да го променим. Той е, че светът стана все по-тесен. Младите хора имат желанието да видят свят, да го обиколят, да го опознаят… Добрата новина е, че в икономическите зони, каквато е Тракия в Пловдив, има възвръщенци, което е добре, особено на такива със средно образование, защото стандартът в България започна да се изравнява. За това ще помогнат и тези динамични години в Европа – имам предвид миграционните процеси, Брекзит от една страна, Франция от друга… Пътувайки доста често виждам, че България е едно прекрасно място за живеене, всравнение с много държави в Европа. Дълбоко вярвам, че ако бизнесът и държавата продължаваме да работим за повишаване на стандарта на живот у нас, рано или късно българите ща започнат да се връщат! Трябва да има нещо, за което те да се върнат!
Добре е, че в момента и държавата, и бизнесът започнаха да работят в тази посока. Да! По-бавно, отколкото ни се иска, но започнаха да осигуряват условия, с които да задържат хората. Това е начинът, който ние, „Идеал Стандарт – Видима” и Бизнессдружението наложихме като стандарт на работодателите в Севлиево, по който хората избират града като предпочитано място за работа и живот. И това не са само високите заплати, повярвайте ми! Хората наистина искат да има качествено образование, качествено здравеопазване, да има сигурност… Добре е, че Севлиево е един спокоен град – това много ни помага. И не на последно място – нужна е добра инфраструктура. Заплатата е някъде по-назад! Това искат хората!