„Казвам се Сава. Син съм на Ирина Колбасова и Милчо Христов. С брат ми Игор имахме късмета да се родим при добри, честни, образовани и работливи родители. За мен е чест и дълг, че мога да продължа работата на майка ми. Обещах й, че ще се грижа за семейството, за дома и за Галерията с цялото си сърце. Само времето ще покаже дали съм достоен заместник“.
С тези думи, в събота следобед, започна откриването на общата изложба „Лъч светлина“, в която се събраха 40 художници от цялата страна, за да почетат паметта на един наистина забележителен човек, отишлата си преди година галеристка Ирина Колбасова. Пред препълнената зала Сава разказа за детството на своята майка, за любовта й със севлиевеца Милчо, която я довежда от далечен Санкт Петербург в малко Севлиево. Един ден получава покана от тогавашния директор на „Идеал Стандарт – Видима“ Васил Кънев – в началото да открива изложби, а по-късно и да оглави лично новосъздадената Галерия в града.
Уверение, че подкрепата на Компанията ще продължи и за в бъдеще, Сава получи от Милена Богданова, директор „Човешки ресурси“ Източна Европа в „Идеал Стандарт – Видима“. „Пълната зала показва какво е направила Ирина за галерия „Видима“. Когато чуеш галерия „Видима“, винаги свързваш това словосъчетание с Ирина. Това са две неразривно свързани неща. Ирина допринесе толкова много за града, за общността, за всички нас, които я познавахме, и за богатството, което тя остави в културен, духовен и емоционален аспект. Радвам се, че като Компания имахме възможността да подкрепим нейните изяви, идеи и мечти“, каза още тя.
„Ирина обичаше живота. Обичаше морето, облаците. Обичаше пътешествията. Обичаше цветята! Обичаше интелигентния разговор. Обичаше да се разхожда сама. Търсеше и намираше красотата. Родена и израснала в Петербург, тя носеше аристократизма в кръвта си. За 30 години в малкия град, тя никога не работеше на дребно. Мечтите й винаги бяха по-големи от възможностите, но единствен компромис бяха най-добрите решения. Липсата на информация и интернет бяха нейното предимство да запознава публиката лице в лице с авторите. Липсваха компютри, телефони, офиси, дори закачалката за дрехи беше само един пирон на вратата. Но майка ми имаше достойнство и самочувствие, подплатени със знания и опит. Ползваше се с авторитет сред колеги и специалисти“, каза още младият галерист. По думите му в архивите на Галерията са записани над 150 изложби, на над 120 автори, както и безценните срещи в рамките на т. нар. Творчески клуб, където гости на Галерията са били имена от ранга на Невена Коканова, Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев, Никола Анастасов, Любомир Левчев, Павел Матев, Антон Дончев, Недялко Йорданов, Виктор Пасков, Рангел Вълчанов и много други именити българи.
„Измина година. А физическото отсъствие на такъв изключително красив, не само външно, човек, като Ирина, ми звучи невероятно, а горчивата истина е все така абсурдна и неприемлива. А когато това, което изпълва душата ми, е твърде лично, съкровено, то някак само се увива в защитна пелена, която съм безсилен да отгърна“, каза пред всички председателят на Съюза на българските художници Любен Генов. Той припомни думи на Ирина за нейната работа, извадени от интервю от преди 10 години. „Скромността на Ирина няма как да омаловажи значимостта на постигнатото. Факт е, че галерия „Видима“ със своята 20-годишна история е сред най-популярните и авторитетните в страната. А авторските изложби в нея са сред най-гордо изтъкнатите изяви в биографиите на десетки именити български художници. И всички ние знаем, че тя има заслугата“, каза още Генов и допълни: „Настоящата изложба е паметно събитие, тя е нашият поклон пред Ирина, пред онова, което тя създаде, и благодарност за това, което остави. Искрено, от все сърце, пожелавам успех на Сава, и вярвам в бъдещето на галерия „Видима“.
„Времето на човек е ограничено на тази земя и никой не знае съдбата си. Тялото на майка ми се предаде на болестта, но лъвският борбен дух я крепеше до последния час. Тя си отиде без мъки и с достойнство. Никой от нас не можа да се сбогува с нея. И може би не е трябвало, защото тя все още е с нас.
Още тогава много от вас дойдоха лично да изразят своите съболезнования. Още тогава някои от вас казаха: „Мисля да нарисувам картина за майка ти“. Още тогава аз вече бях решил, че тази изложба ще се случи под една или друга форма. Ирина Колбасова беше не само изкуствовед, не само бизнес партньор, но и ваш приятел. Аз скъпо ценя жеста на всеки един от вас към нейната личност. Тя беше най-щастлива, когато на юбилейната изложба в Министерството на културата в София през 2017 г., успя да покаже резултатите от своя многогодишен труд и успя да събере на едно място толкова много от своите приятели. Днес отново всички сме заедно, заради нея. Делата й, думите й, всичко, което е направила през живота си за семейството си, за културния живот в Севлиево и за изкуството в България, ще остане и ще продължи“, каза дълбоко развълнуван нейният син.
Авторска книга на Ирина
Изненада за всички бяха думите на Сава Христов за това, че последните години от живота на неговата майка са били посветени и на научна дейност. „Тя разработваше дисертация на тема „Българско Медалиерно изкуство – медалите от Освобождението до днес”, една тема, която е много обширна и още никой не беше разработвал. Според специалисти стойността на този труд е достоен за самостоятелна книга и се надявам, че съвсем скоро ще я държим в ръцете си. За това искам да благодаря и на всички хора от Нов Български Университет, които работят по нейното завършване и издаване“.
Фонд “Ирина”
„Галерия „Видима“ натрупва фонд от над 650 произведения на изкуството, дарения и откупки от проведените изложби. Благодарение на много труд и упоритост днес стоим тук в тази модерна и красива зала. (бел. ред. Намираща се в Тренинг центъра на „Идеал Стандарт -Видима“). Специално пригодена за нуждите на една съвременна галерия. Всеки един детайл е по идея на Ирина. Тук по принцип се помещава постоянна колекция от над 150 творби на едни от най-известните съвременни български художници на 20 век – това сте вие. Сред авторите, гостували на Галерията, има и много имена, които също са ни напуснали, но техните творби винаги ще ни напомнят за техния принос.
Изложбата, която откриваме днес, е прекрасна. Не знам дали някъде, някога и за някого е правено нещо подобно. Може би… Но тази изложба е много ценна, защото всяка една творба е посветена на Ирина и е създадена с мисъл, чувство, памет, със сърце. От всички творби, които виждате тук, 35 са дарение. Те ще бъдат първите постъпления във фонд „Ирина“. Една колекция, която вярвам, ще се допълва още във времето. Тази колекция ще носи не само нейното име, но и имената на всички нейни приятели, които намериха начин да й се отблагодарят.
Тази изложба е празник на изкуството, какъвто правеше майка ми с всяка една изложба“, допълни още Сава Христов.