Заради откриването на неизвестни досега археологически разкопки, се удължава срокът за завършване на обхода на Габрово. Информацията е част от решение на Министерския съвет от 19 декември 2018 година, но в суматохата по подготовката на коледните и новогодишни празници отмина почти незабелязана, а се оказа, че е доста важна както за самия обект, който дава нови сведения за развитието на Габрово, така и за продължаване на строителството на един от най-важните инфраструктурни обекти за страната и в частност на цяла Северна България – обход на Габрово, с тунел под връх Шипка.
Този обект е открит от екипа на доц. Боянов от филиала на Археологическия институт с музей при БАН във Велико Търново, съобщи археологът при Регионалния исторически музей Габрово, Росен Йосифов.
В края на месец август миналата година, при теренно обохождане, археолозите са открили абсидата на късноантична църква, която е от базиликален тип.
“Тя е запазена само с първия си ред камъни в основите, тъй като местните жители в следващите епохи са използвали готовия строителен материал за собствени нужди. Църквата е от базиликален тип и се намира в непосредствена близост до крайните къщи на габровския квартал “Радецки”, в близост до стария античен път, който води на Юг през Балкана – разказа Йосифов. Той допълни, че в Габрово има открити находки на късноантични селища, но толкова навътре в планина, буквално в полите й, не е бил откриван такъв обект.
“Надявам се с проучването на църквата да се открият нови доказаталества за историята и културата на Габрово и габровския край през античната епоха” – заяви още археологът.
Каква ще бъде съдбата на този археологически обект? Колко време ще е нужно на учените, за да направят своите проучвания и изводи за това? Отговорите на тези въпроси са важни, защото от тях зависи бъдещето на един голям проект, който е решаващ за икономическото развитие не само на габровска област, но и на цяла Северна България.
“Как ще се развие обектът в западна посока, дали там няма да се намери некропол, както е била късноантичната практика, не се знае. Но при една усилена работа на спасителните разкопки, в рамките на месец, месец и половина, те трябва да бъдат завършени.” – коментира Росен Йосифов. Според него едва ли ще се прибегне до консервиране на археологическите останки от църквата, защото от фирмата-изпълнител на обхода на Габрово са съобщили, че тя се намира на пътя и ще е невъзможно да се премести на ляво или надясно, както това се е случило при откриване на археологически обекти на АМ”Струма”. Мнението на строителите е било да се затрупат останките, за да се укрепи пътят към тунела под Шипка. Но всичко това ще стане ясно, когато започнат истинските строителни дейности по проучване на находките, а това е възможно в края на март, началото на април.
Затова със свое решение от 19 декември 2018 година, Министерският съвет измени свое постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2018 г. за финансиране изграждането на „Обход на гр. Габрово“ – фаза I. Постановлението предвижда с размера на неусвоените средства по чл. 1, ал. 1 от Постановление № 197 да се увеличат разходите по „Политика за поддържане, модернизация и изграждане на техническата инфраструктура, свързана с подобряването на транспортната достъпност и интегрираното управление на водните ресурси и геозащита“, бюджетна програма „Рехабилитация и изграждане на пътна инфраструктура“ по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2018 г. Така ще се открие акредитив за обезпечаване 100% изпълнението на проекта през 2019 г.
През 2018 г. за изпълнението на обект „Обход на гр. Габрово“ на база фактически извършени разходи са разплатени средства в размер на 9 744 612,48 лв.
Обектът се очаква да се завърши през 2019 г. поради закъснение в изпълнението на строително-монтажните работи и поради възникването на непредвидени обстоятелства. При изпълнението на изкопните работи на обекта, е регистриран неизвестен археологически обект – част от късноантична църква и съгласно Закона за културното наследство и Протокола на експертната комисия, назначена от министъра на културата, е необходимо провеждане на спасително археологическо проучване. Строителните работи по трасето на пътя, в рамките на археологическия обект, са преустановени до извършване на пълното спасително проучване на новооткритата недвижима културна ценност.
Изграждането на „Обход на гр. Габрово“ – фаза I ще доведе до намаляване условията за възникване на ПТП, газовото и шумово замърсяване на урбанизирана територия и ще намали времето на пътуване на транзитните потоци. Разглеждан в съвкупност с тунел под връх Шипка, проектът след неговата цялостна реализация ще осигури една от най-преките пътни връзки между Северна и Южна България, по направлението на общоевропейския коридор № IX.