Преслава Куртева
Клуб „Журналист“
На 21 ноември Православната църква отбелязва празника на Въведение Богородично. В българския народен календар той е отреден за Ден на християнското семейство. По този повод Валентина Иванова – майка на две деца, се съгласи да отговори какво е за нея семейството, любовта или компромисът го градят и има ли тайна семейното щастие.
– Какво за Вас е семейството и как го определяте?
– „Моето семейство – моята крепост“. Семейството е нещото, което се равнява на дом, уют. То е мястото, където се чувствам най-спокойна. Връщайки се вкъщи, уморена от работния ден, знам че мога да намеря утехата, която ми е нужна, в разговор с близките ми. Определям семейството като нещо чисто и свято, като една бариера, която предпазва хората от всякакви злини.
– Какво означава здраво семейство?
– Здравият семеен живот се определя от добрата комуникация между семейството и времето, прекарано заедно. В здравите и стабилни семейства общуването е закон. Позитивната и целенасочена комуникация между различните членове на семейната общност е нещо, което в повечето случаи повдига настроението. Добрата дума лекува всяка една болка и всеки един проблем. Здравината на едно семейство се определя също и от вярата един в друг.
– Любовта или компромисът го градят?
– Любовта е компромис! Тя носи ценността на някой друг в живота ти. Поставяш я над себе си, за да може любимият ти човек да бъде щастлив. Заради това една любов не може без компромиси. Разбира се, те имат граници. Единственият компромис, който не трябва да правиш, е със себе си.
– Защо младите не бързат да създават семейства?
– Една от главните причини, поради която младите не прибързват в създаването на семейства, е че „животът е пред тях“, както сами казват. Причината е също несигурността, която изпитват от това дали могат да припечелват достатъчно приходи, за да издържат семейството си.
– Защо голям процент от днешните семейства не издържат на времето?
– В днешно време много от хората станаха егоисти, много от нас забравиха какво е значението на думите „Вярност“, „Отговорност“ , „Работа в семеен екип“ и е жалко, защото с всеки изминал ден все повече хора губят смисъла им.
– Какво очакват възрастните от децата си?
– Всеки родител се стреми към това да възпита добре детето си и то да преуспее. Ние, възрастните, очакваме децата ни да следват сърцата си и да спазват своите цели и принципи. Надяваме се рожбите ни да приемат пораженията с високо вдигната глава, да не се отказват от трудностите, които животът ще им поднесе. Като родител на две деца се стремя към това да съм техният стимул и те да се насочат към успешна идивидуална и социална реализация.