НЕНО НИКОЛОВ
Преди 50 години в далечната 1966-1967 г. група ученици от няколко училища в Севлиево се организираха помежду си и станаха първите ентусиасти да тренират появилият се нов спорт в България. Спорт за сила, здраве и красота, наречен културизъм.
Първи в групата бяха Нено Стойчев, Гошо Кунчев, Марко Семов, Кирил Палазов, Христо Пенчев, Мишо Иванов, Веско Василев, Руси Петров, Генчо Борецът и Атанас Закачев. След време групата достигна до 20 души. Тренираше се където се намери място. Тогава голяма помощ ни оказа тогавашният треньор на борците бай Веньо – Венелин Кръстев, който ни приюти в залата на стадиона, дарявайки ни гири, щанга и пружина за разтягане.
През лятото на 1967 г. Нено Стойчев самостоятелно участва в конкурса за най-красиво тяло в Каварна, но не успя да се класира в първата десятка при младежите. На следващата година отново опита в друг конкурс, също без да се класира, но се сдоби с редица приятели в този спорт. Точно когато културизмът направи първите си стъпки, в нашия град бе забранен от тогавашната власт като „вредно западно влияние“ сред младежта. В тези години беше забранено почти всичко: бойните изкуства, рокендролът, тесните панталони, дългите коси, дънките, слушането на чужди радиостанции и пеенето на неподходящи песни на обществени места. Заради това голяма част от групата се разпадна по обясними причини.
Въпреки забраната на този спорт, в България се провеждаха само конкурси за красиво тяло под егидата на СП „Културен отдих и художествена украса“. През 1972 г. във В. Търново се проведе такъв конкурс на басейна на фабрика „В. Мавриков“. Познати културисти предложиха на Нено Стойчев да участва в ролята на жури (тогава вид съдийство). С него се яви на конкурса нашият съгражданин Гошо Кунчев. С отлична физика той завоюва второто място в надпревара с 20 състезатели. Тази негова изява се счита за първата организирана проява на севлиевския културизъм.
След 16 години на забрана, през 1982 г. този спорт получи разрешение да се практикува, да се провеждат и състезания. Същата година Нено Стойчев създава секция по културизъм към ДФС „Росица“, която се води към БФ по вдигане на тежести и е избран за неин председател. Известният тогавашен треньор на щангистите в града Иван Ганев приюти тази секция в салона си в спортна зала „Дан Колов“ и оказа невероятна помощ на членовете й. В периода до демократичните промени през 1989 г. културистите от секцията участваха в редица състезания. В тунира „Бонсист“ участва Пламен Георгиев през 1984 г., в турнира за Купата на град София през 1985-та Петър Коларов се представи в категория до 80 кг, а след години стана лицензиран треньор на културистите в новия клуб. Севлиевски културисти участваха и в републиканските турнири без класация в първата шестица в отделните категории.
Веднага след промените у нас, в Севлиево се учредява първият частен клуб по културизъм „Титан-90“, с президент Нено Стойчев, считан за основател на този спорт в града. Отначало отричан само заради това, че е частен, защото другите новообразувани клубове били държавни и финансирани от държавата. По-късно неоценяван, дори и закриван от местната власт, неприеман от сдружението на спортните клубове… Но въпреки трудностите, клубът се развиваше и постигаше скромни успехи. Редица севлиевски младежи бяха картотекирани към БФ по културизъм и вземаха участие в първенствата на България, носейки редица престижни награди и слава на клуба. Самият Нено Стойчев участваше в съдийския състав на Федерацията редовно като главен комендант.
В летописа на клуба завинаги остават имената на най-добрите севлиевски културисти. Това са – Христо Денчев, Тихомир Радев, Христо Христов, Мирослав Николов, Любен Лазаров, Димитър Петков, Мартин Анев, Ариф Хасанов, Али Ахмедов, Валерий Димитров. Най-голям успех за клуба постигна културистът Павел Георгиев. Той е вицешампион на България за 2001 г. Шампион е на България за 2007 г. и през 2011 г. Повтаря това звание в класическия културизъм, но за софийския клуб „Красота и сила“.
През 1998 г. клуб „Титан“ организира републикански турнир за купата „Титан-90“ в спортна зала „Дан Колов“ под наслов „Да на спорта, не на дрогата“. Състезанието бе и квалификация за балканско първенство, в което участваха най-добрите български културисти.
Славата на севлиевския културизъм разнася Красимир Йорданов, който е вицешампион на България в тежката категория. Преди 18 години заминава за Америка, завоюва четвърто място в американския шампионат. Днес той е притежател на собствен фитнес център в Детройт, щата Мичиган. Когато говорим за културизъм, малцина знаят, че нашият съгражданин – треньорът по щанги Иван Ганев, като треньор на националния ни отбор в Нигерия открива и създава един от най-добрите световно известни културисти – бразилецът Силви Самуел.
За съжаление през 2007 г. спортният клуб „Титан“ е принудително закрит без знанието на президента Нено Стойчев, който живее и работи по това рвме в Мадрид, Испания. Въпреки закрития клуб и сега севлиевски младежи тренират този спорт в други клубове и градове, и са едни от най-добрите културисти в България. Това са: Кристиян Михайлов, Кирил Трифонов, сребърният медалист Мирослав Иванов и изключителният шампион Ивайло Белев. На всички тях им пожелавам нови спортни успехи. Пожелавам на всички, които са били през годините част от клуб „Титан“ отлично здраве и успех в живота, както и да не забравят, че културизмът не е само спорт, а и начин на живот…