МИЛКА ДЕШЕВА
Няма друг плод с такава активна съпътстваща роля в живота на човека както ябълката. Явно стипчивият вкус на райската ябълка не възпира грешниците Адам и Ева да я откъснат и според библейската легенда да поставят началото на човешкия род. На кого ли пък му е хрумнало хрущялната част на гръкляна, силно изпъкнал при някои мъже, да бъде наречена адамова ябълка. Нито пък е ясен произходът на фразеологизма очна ябълка. Красавецът Парис, любим герой от Омировия епос, изпраща ябълка с надпис „На най-красивата“, на богинята Афродита. Това събужда гнева на претендентките за хубост Хера, Зевсовата съпруга и една от дъщерите му Атина. Гневът им прераства в спорове, разпри, раздори. И ето ти я Ябълката на раздора. А най-младият фразеологизъм, който намери място в публичното пространство, е дело на журналистката Илияна Беновска – гнилите ябълки. Грудките на земната ябълка, наричана по-често гулия, доста приличат на тези на джинджифила, даже може би ги превъзхождат по популярност.
Българският приказен свят, както и световният, ще бъдат по-бедни, ако нямахме „Тримата братя и златната ябълка“, откъде щеше да се роди неродената мома, ако нямаше ябълка. Немските майстори на приказката Братя Грим, в една от най-популярните си приказки – „Снежанка и седемте джуджета“, също използват отровен хап ябълка, с който коварната мащеха временно разчиства пътя си на господарка на красотата.
22 октомври 2018 г. в Крушево има празник. И то на ябълката. Още сутринта те дадоха старт на деня със 100% ябълки. 2018 г. е знакова с кръглите годишнини, които бяха отбелязани. 140 г. от Освобождението, 170 г. от рождението на Христо Ботев, 130 г. от гибелта на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, 100 г. от войнишкото въстание. Но няма нищо странно в това, да я определим и като година на ябълката, защото щедрата есен изсипа в краката ни купища ябълки. Защо да не им се поклоним и да научим повече за този божествен плод. И така по идея на секретаря на читалището беше спретнат този ябълков празник. В един есенноябълков оазис беше превърнат малкият салон на читалището. Огромна туфа от ситни хризантеми пъстрее и привлича вниманието на влизащите. До нея в невероятните си цветове се фукат гергини с листенца като иглички, като ушички. Кошници, пълни с ябълки – червени, жълти, зелени, едри, по-дребни, се виждат навсякъде. Липсват само невзрачните, дребнички, но с приятен специфичен вкус ябълки петровки, които хрупахме през знойното лято. И папрат. Много папрат, за да се знае как ябълките са се съхранявали някога.
Празникът беше открит с няколко встъпителни думи към всички, както и към кмета на селото Илия Петров. Колко ли сорта познава средно всеки човек. Може би около 5-6. Но когато Ирина Кънчева посочи цифрата 500, всички ахнаха. За консумация се отглеждат обаче около 28 сорта, като за предпочитане са есенно-зимните сортове. Ето и някои от тях. Златна превъзходна и Червена превъзходна (американски сортове), Ландсбергска ренета, Английска ренета, Зимна бананова, Смути, Джонатан, Джонаголд, Муцу (японски), Мелроуз, Флорина (френски), Рамбо, Айвания. За личното стопанство заслужават внимание сортовете Канадска ренета, Жълт белфльор, Тетовка, Циганка, Йорк Империал и др. Голямата родовитост и добра съхраняемост на ябълката (от 1 дка насаждения могат да се получат ежегодно от 2 до 4 тона плодове, а от единични дървета – от 200 до 400 кг) я прави един от най-предпочитаните овощни видове. А високата хранителна и диетична стойност на пресните ябълки – ниско съдържание на захар, високо съдържание на витамини и редица други ценни хранителни съставки, ги правят любим зимен плод. А дали ни харесват червивите ябълки, е въпрос на личен избор. Но е добре да знаем, че ябълките най-често боледуват от струпясване, брашнена мана, ранно и късно кафяво гниене, както и много вирусни болести.
И ето че нашият колоритен оазис се огласи от песен. „Мятало Ленче ябълка“. Нали я знаете тази хубава Машалова песен за дяволитото Ленче, което искало да си избере най-напетия ерген като метне ябълка. Но тя попаднала на не по-малко дяволития старец. След това песента за онази мома, която майка й разделя с любимия и я продава на турци за една шепа жълтици. А Сладуна е сладка като ябълка. И други песни изпяха певиците от групата за изворен фолклор, под съпровода на ръководителя си Николай Колев.
А кой така силно и настоятелно тропа по вратата. Всички се обърнаха и даже се постреснаха, а други изобщо не познаха дегизиралата се като бабата-лъжкиня от приказката за Снежанка, Ирина. Тя раздаде на всички по една ябълка и прикани на трапезата, която ми е трудно да опиша. В средата кравай – а в него, червена ябълка. Добре се е сетила Анка Ангелова, доказала се като майстор на погачи, да се представи с нещо соленичко. Богати и разнообразни бяха блюдата с ябълкови специалитети. Ябълкови пити, кексове, ябълкови щрудели с локум, стафиди и орехи, чийзкейкове, ябълково-целувчени пайове. Печените, с кафява коричка ябълки, бяха неустоими. Ябълков оцет също не липсваше. А една жена като пчеличка хвърчеше насам-натам и обслужваше всички. Ту ябълкова ракия ще налее, ту натурален ябълков сок и такъв, ароматизиран с индрише. Такава е Ганка Иванова. Накрая все така тихо ще помогне да се отсервира, да се почисти.
Наградата на водещата – плодова салата, със специална марината за ябълкови кубчета и горски плодове, беше дадена на Катя Симеонова, която гостува на близките си в Крушево. Празникът свърши. Хората си тръгнаха и усещаха под краката си мекия килим от листа. И коя е тъкачката? Пак Есента. Тук-там през голите клони надничат червените покриви на къщите. Вечерта може и комини да запушат. А дали есента скоро ще се здрависа с Еньо, може би знае подсмихващият се под мустак синоптик и шегаджия Николай Василковски. Следете прогнозите му.