Тази седмица стана ясно, че ГЕРБ в Габровска област има нови ръководства. Какви са промените, какво ги наложи и какви са очакванията към новите членове на ръководствата на ГЕРБ, коментира за в.”Росица” областният координатор на партията Цветомир Михов.
-Г-н Михов, от представената информация стана ясно, че ръководителите на общинските организации остават същите, а промените са само в останалите членове на общинските ръководства. Какви са критериите, по които са избирани?
-След изтичане на 3-годишния мандат на общинските ръководства на ГЕРБ в област Габрово, Изпълнителната комисия на ГЕРБ утвърди нови. По нейно указание още през март бяха свикани общи събрания на партията в четирите общини, на които членовете на ГЕРБ направиха номинации за ръководства и ги гласуваха. На базата на предложенията от членовете на партията и по преценка и с решение на Изпълнителната комисия, вече са утвърдени новите ръководства.
Основният критерий са резултатите от изборите. Общинските ръководители успяха да направят добър екип, да подредят добри листи от кандидати за общински съветници, затова партията спечели в четирите общини на Габровска област. Има промени в някои от общинските ръководства. Броят на хората в тях е ограничен, по-малък от извършените номинации. Това го разбират всички и мисля, че няма място за разочарования. Продължаваме да разчитаме на всички активно работещи хора в структурите ни, независимо дали попадат или не в ръководствата.
-Как ще коментирате политическата обстановка в страната и поредния вот на недоверие?
-Лесно се прави политика с водата, храната и здравето на хората. Лесно е, но е цинично, особено от хора, които са имали възможност да решават проблеми, а единствено са създавали такива.
Факт е, че здравеопазването се нуждае от предприемане на мерки и реформа. Считам, че се предприемат стъпки в тази насока, включително и с увеличаване на инвестициите в сферата. С близо 500 млн. лв. нараства бюджетът на Здравната каса и през следващата година ще надхвърли 4 млрд. лв. За личните лекари е предвидено увеличение на средствата с 18 млн. лв., за прегледи при специалисти – с 28 млн. лв. и за изследвания – със 7 млн. лв. За болниците средствата през 2019 година ще са със 176 млн. лв. повече и за лекарства – със 117 млн. лв. повече. Така че инвестициите в здравната система се увеличават, което показва волята на Правителството да осигури на българите такова здравно осигуряване, което е социално приемливо и гарантира здравна сигурност.
Преди ден стана ясно, че е подписан договор за модернизация на центровете за спешна помощ в цялата страна. По него ще бъдат ремонтирани 27 центъра за спешна помощ и разкритите към тях 170 филиала и 6 изнесени екипа, ще бъде закупено ново оборудване и 400 нови линейки, които ще бъдат разпределени в цялата страна.
Изгражда се и единна национална здравна информационна система, която ще обедини информацията от всички изпълнители на медицинска помощ, която касае българския пациент, за да има електронен обмен на информация и прозрачно и добре контролирано здравеопазване.
Ето това са реални факти. Нека БСП посочат какво са направили за здравеопазването през годините, освен че, както всички помним по време на тяхното управление, забавяха обществените поръчки за лекарства на онкоболните пациенти.
Обвиняват ни, че е допуснато роенето на частни болници. Нека да припомня, че най-много разрешения за дейност на частни болници – 21, са дадени именно по време на управлението на БСП през 2013-2014 година и то само за една година. За сравнение – за следващите 3 години са дадени 14 разрешения.
БСП са добри в това да прехвърлят вината за собствените им грехове и грешки. Но мисля, че подценяват хората. Хората нямат къса памет, както си мислят!
-На местно ниво политическата обстановка различава ли се от тази на национално?
-Не! Поведението на представителите на БСП навсякъде е едно и също – лъжи, спекулации, внушения, подценяване на хората. Със същите методи БСП си служат и тук. Нека само да припомня последния случай, с който областният ръководител и собственик на партийна медия Николай Григоров, се опита да подведе габровци. Николай Григоров стигна до там да търси отговорност от сегашното ръководство на Общината за неизгодната сделка с “Пазари”, заради която Общината изгуби собствеността си и дяла си. Точно Николай Григоров да търси отговорност, когато той е един от вносителите на предложението за включване на Общински пазари в акционерното дружество „Пазари“ с миноритарен дял от 38%, е недопустимо.
Да припомним и как спекулират с проблема с водоснабдяването на Севлиево. Народната представителка Кристина Сидорова протестира заедно с хората, пита министъра докъде е стигнало решаването на проблема. Аз пък бих попитал нея – когато БСП управляваха през 2013-2014 година и разпределиха 500 млн. лв. за детски площадки и стадиони в села, в които няма кой да ги ползва, ако бяха истински загрижени за това, че хората в Севлиевско страдат от безводие, защо тогава не помогнаха на хората? Защо и 1 лев не дадоха за безводието в Севлиево. Сега ще питат докъде е стигнало решаването на проблема!?
Истината е, че от години сега се работи и то целенасочено по решаването му. Няколко пъти Министерският съвет отпуска средства за поетапното рехабилитиране на водопроводната мрежа, с цел да се намалят водозагубите и това да ограничи безводието. Ще е необходимо още време и средства, но от 4 години системно работим по този проблем. Само преди месеци Министерският съвет отпусна нови 4 милиона за решаване на проблема с безводието в Севлиевско.
Това е един от ангажиментите, който поехме и по който работим, както и по ангажимента с обходния път на Габрово.