Седмото издание на националния фестивал „Наука на сцената“ ще събере в Севлиево над 160 участници ученици и учители, изследователи по природни науки, от 20 града у нас. Образователният форум се организира от Община Севлиево, Националния организационен комитет с участието на представители на Съюзите на физиците, химиците, биолозите и математиците в България.
Също така и Министерството на образованието и науката и средно училище „Васил Левски“, което ще е и домакин на изявите на участниците тази година. Фестивалът се подкрепя от фондация „Еврика“, Национален ученически екопарламент, Център за творческо обучение – София и Училищното настоятелство при Севлиевската гимназия.
Откриването е тази вечер, от 18:00 ч., в Актовата зала на Гимназията. Фестивалът „Наука на сцената“ е подборен етап от постоянно действащата европейска програма „Наука на сцената“ („Science on stage“). Основната цел е да се предизвика и повиши интересът на учениците към природните науки, като основна област на човешкото познание и бъдеща кариера. Това се постига чрез непрекъснато повишаване на нивото на образованието по научните дисциплини – физика и астрономия, химия, биология, математика и информатика, с което се повишава и научната грамотност на обществото. Целта, която си поставя фестивалът, е подобряване качеството на преподаване на научните дисциплини от учителите. Той дава възможност на учителите да обменят иновативни идеи, образователни методики и опит и ги запознава със съвременните научни постижения.
Всички участници във фестивала ще представят по най-атрактивен начин проекти, базирани на изследователски подход при обучението по една от определените от Международния организационен комитет (МОК) теми: „Наука в най-ранните години“, „Дигитална грамотност и обучението по природни науки“, „Обучението по природни науки за устойчиво развитие“, „Астрономията и изследването на Космоса в обучението по природни науки“, „Евтина наука и наука за рециклирането“, „Приобщаваща наука“ и „Съвместни проекти“.
Всички учители, участващи във фестивала, ще представят своите проекти на щандове на изложба, която се нарича „Панаир“. Това е основният елемент на събитието, в което участват и ученици за представяне на проекта. По желание проектите могат да се представят и в две категории. Първата е работилница (с продължителност 50 минути) – Интерактивни работни сесии от учители за учители, на които участниците работят заедно, за да учат и да практикуват нови умения, да усвояват нови дейности или да създават ресурси; или представление на сцена (с продължение 20 минути) – Участниците изнасят пленарни презентации, представления или експериментални лекции на сцена.
Седмото издание на „Наука на сцената“ ще бъде последвано от международна изява, която ще се проведе от 31 октомври до 3 ноември 2019 г. в Кашкайш, Португалия. Участниците в международния фестивал ще бъдат определени на националните фестивали на страните, които имат състезателен характер. Основната цел на тези фестивали е да повишат качеството на обучението като дадат възможност на учителите по научните дисциплини да обменят опит и преподавателски подходи, да ги вдъхновят и ентусиазират за прилагането им и да ги информират и популяризират сред тях съвременните научни постижения.