КРУМ ГЕРГИЦОВ,
театровед
Осмото издание на националния фестивал на любителските театри за деца „Вълшебникът театър“ в Севлиево затвърди традицията и авторитета на този уникален форум за малките, а и по-големи артисти, които всяка година се събират да покажат своето изкуство, да покажат как навлизат в магията му. И от обич към театъра във време, когато има толкова много изкушения за младите: телевизия, кино, компютърни игри, електронни медии, ползване на най-модерни апарати за разговори, спорт и какви ли не още привлекателни занимания. Но любовта към театъра си остава, въпреки всичко.
За разлика от друга година, в тазгодишното издание имаше по-малко на брой спектакли, като преобладаваха тези на по-големите ученици (т.н. ІІ възрастова група – 5 представления). Тези за най-малките (І възрастова група) бяха само две. Независимо от това афишът беше пъстър и показващ висок критерий при избора на пиеси: гледахме спектакли по класически приказки, по класически произведения на наши автори, по съвременни чужди писатели. Светът на тези автори, сътворен на сцената от младите изпълнители, беше представен с много вкус, силна театралност и наличие на артистични дарби. А това подсказва, че у ръководителите все повече нараства отговорността към обучението на младите хора не само към една предана любов към театъра, но и към обучение за вкус, естетическо възприятие и основни принципи в правене на театър. Така отделните състави се превръщат в малки лаборатории за възпитание не само на бъдещи артисти, но и за „гледане“, вникване в театъра като изкуство.
Много приятно впечатление оставиха тези постановки, в които младите актьори пресъздадоха света на българската класика. С умен и точен прочит, много добра сценография, органично и добро изпълнение, се откроиха постановките на „Змейова сватба“ от П. Ю. Тодоров на театрален състав „Смехоранчета“ – Габрово и „Сиромашка радост“ по Елин Пелин – театрална формация „Смехоран“ при гр. Дебелец. Без напъни за непосилен за изпълнителите прочит, с мярка в стилизацията на показване на бита, и с много чувствителност и любов към всички образи – това характеризираше атмосферата на тези изключително български по дух постановки.
Същия вкус и естетически критерий видяхме и в представленията по класически произведения. С актьорски изпълнения, съобразяващи се с възрастта на изпълнителите, с умно измислена и пестелива сценография, с уважение към автора – това характеризираше приказния свят на „Пепеляшка“ по Ш. Перо на детска театрална студия „Светулка“ в Поморие, „Вълшебникът от ОЗ“ от Л. Ф. Браун на театрално студио „Усмивка“ – Бургас, „Сън в лятна нощ“ по У. Шекспир на театър „Арлекин“ при артцентър „Арлекин“ – Варна.
Носителят на голямата награда – спектакълът „Козет“ от В. Юго (ДЮТ „Златното ключе“ – Варна), с главна изпълнителка Виктория Панайотова, спечели зрителя с хармонията на много добре разчетения текст на Юго, пласиран визуално-метафорично добре на сцената, и най-вече с изящното, мъдро и вдъхновено изпълнение на младата актриса. Постановката на „Откриването на Америка“ от Фр. Брустл на младежка театрална студия при HЧ „Искра“ – Казанлък, получи награда за най-оригинален спектакъл. Чрез използване на модерни изразни средства (мултимедия), чрез добрата игра на актьорите, чрез смесването (по автор) на съвременното ежедневие на тийнейджърите и разказаната история за откривателя Колумб – всичко това бе сполучлив опит да се вникне в душевността на съвременното младо поколение, което си има своите мечти, блянове, изживявания. Това беше и единственият спектакъл на съвременна тематика.
Осмото издание на фестивала „Вълшебникът театър“ обогати картината на постиженията на любителските състави, занимаващи се с театрално изкуство за малките или по-големите млади хора. Той показа ясно движение на нови търсения и оттам нов поглед към детската душевност. На сцената видяхме и аплодирахме нови талантливи изпълнители, на които пожелахме да продължат да се занимават с актьорско майсторство. А това ежегодно откритие на таланти е едно от качествата на фестивала.
Снимки Минчо Тодоров