Д-р Иван Иванов: „Българският войник знаеше, че жертва живота си за справедлива кауза – освобождението на български земи и спасението на своите братя, останали извън пределите на Отечеството“.
„Точно преди един век на днешния ден, с подписването на Солунското примирие, България излиза от Първата световна война и на практика се лишава от шансовете си за национално обединение. Хиляди наши сънародници загиват заради великата идея за освобождението и обединението на българските земи. В името на тази идея нашият народ води пет войни в новата си история. Нито вековното османско господство, нито жестоките условия на великите сили от Берлинския конгрес, които разпокъсват българските земи не успяха да спрат стремежа на българите към свобода и независимост“. С тези думи кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов приветства гостите на тържествената церемония, дошли на почетат годишнината в Севлиево.
В словото си д-р Иванов припомни, че „Първата световна война е най-продължителната и най-кървавата, с най-много жертви и лишения за народа ни“ и акцентира върху това, че „Българската армия достойно защити честта на Родината, защото българският войник знаеше, че жертва живота си за справедлива кауза – освобождението на български земи и спасението на своите братя, останали извън пределите на Отечеството“.
Кметът разказа и за славната Дойранска епопея – демонстрация на боеспособност, героизъм и доблест. „Там нашата 9-та Плевенска дивизия под командването на генерал Владимир Вазов се сражава сама срещу частите на четири английски дивизии, две гръцки дивизии и един френски полк и буквално ги разгромява в опитите им да пробият Дойранския фронт. Основната тежест на боевете е изнесена от славния и непобедим 34-ти пехотен Троянски полк, поддържан с преграден огън от батареите на 9-ти Севлиевски артилерийски полк. Благодарение на победата на Дойран, България не беше заличена от картата на Европа.
Въпреки, че бяхме на губещата страна, българската армия излиза от войната без нито една една загубена битка и с надежда – за следващ исторически шанс“. По думите му „Севлиево губи стотици смели мъже! Поклон пред подвига им! За честта и славата на българския войник! Да живее България!“, призова той.
Слово пред паметника на загиналите за свободата, честта и славата на Родината произнесе и директорът на музея в Севлиево Найден Петров, който разказа в детайли историята на боевете, причините и ефектите за страната ни.
От името на Община Севлиево кметът д-р Иван Иванов и зам.-кметът Калина Георгиева положиха венец пред паметника на загиналите и склониха глава в едноминутно мълчание в знак на признателност пред подвига им.
Следва възстановка на „Клетва на българският войник пред цар и отечество“ от регионален клон „Априлци, Троян, Севлиево“ на Национално дружество „Традиция”, бяха представени униформи, оръжия и бойни реквизити. Управителят на регионалния клон на дружеството Христо Калистерски връчи на кмета Благодарствен адрес.
Събитието продължи с военно-патриотична програма, в изпълнение на Станислава Димитрова – Съни и Духов оркестър от Националната гвардейска част.