Заканата на работещите в държавните психиатрични болници, че е “въпрос на много кратко време да няма психиатрична помощ” е възможно да се изпълни. Припомняме, че преди седмица всички държавни психиатрични болници изразиха своя протест от унизителното отношение на държавата към психиатричната помощ, изразяващо се в обидно ниски заплати на лекари, медицински сестри и други медицински специалисти и условия на труд.
Началото на недоволството поставиха работещите в Държавна психиатрична болница – Севлиево с подписването на протестна декларация, която беше подкрепена и от 12-те държавни психиатрични болници в страната. Седмица след това те проведоха тридневен символичен протест пред болничните заведения. Прекратиха го на 18 март, който беше обявен за Ден на национален траур в знак на съпричастност към жертвите на пожара в град Кочани, Северна Македония.
Но по думите на Росица Йонкова, областен координатор на КНСБ в Габрово е възможно в най-скоро време работещите да възобновят своя протест.
“Категорично не сме удовлетворени от изпълнение на исканията на държавните психиатрични болници. Припомняме, че исканията бяха за увеличение на заплатите в размер на 50%, а те реално получават 5%. Не са удовлетворени исканията и на другите браншове, които бяха на националния протест – националните паркове, земеделието, транспорта. Единствено за работещите в МВР има удовлетворение 50%. Има удовлетворение на исканията и на работещите в сферата на образованието, но всички останали няма да получат исканото увеличение. В държавните психиатрични болници има сериозно недоволство и напрежение.
Смятам, че скоро това напрежение няма да бъде намалено, а ще продължи да се увеличава”, прогнозира Йонкова и допълни, че е е възможно да се стигне до национален протест в София. Тя заяви още, че е напълно възможно работещите в психиатриите да подадат колективни заявления за напускане.
“И ако директорите се включат в масовите оставки, отговорността остава на Министерството на здравеопазването. Проблемът е много сериозен и не касае само заплатите, но и условията на труд, липсата на последователна политика не само за привличане на кадри – медицински специалисти, на лекари, на социални работници, но и за задържането им. Съгласете се, че при 1616 лева основна заплата и чиста 1250 лв. една медицинска сестра трудно би се съгласила, след като завърши своето образование, да работи в психиатрична болница”, заяви Росица Йонкова. Думите й съвпадат с предупреждението на психиатрите в протестната декларация, която те изпратиха до всички държавни институции, имащи отношение към изпълнение на техните искани, в която се казва: “Дами и господа, обърнете ни внимание, докато все още ни има! Въпрос на много кратко време е скоро да няма психиатрична помощ!”