МИНКА МИНЧЕВА
До края на месец октомври ще приключи работата по довеждащия водопровод, което ще се отрази положително на решаване на проблема с водоснабдяването на община Севлиево. Това беше част от актуалната информация, която беше представена на пресконференция в Община Севлиево по изпълнението на проектите, свързани с водоподаването, състоянието на водоизточниците и резултатите от проверката на Междуведомствената комисия за замътването на водоизточниците.
„Почти на 100% от трасето е подменено, положени са 8700 м. – съобщи инж.Преслава Георгиева, представител на фирмата изпълнител на проекта „Реконструкция на довеждащ водопровод до ПСПВ „Стоките“ и източен водопроводен клон за питейна вода“, участък: „Довеждащ водопровод до ПСПВ „Стоките“ от т. 293 до т. 521, от т. 521 до т. 436, от т. 441 до т. 583 и от т. 638 до т. 483 (с L = 9 382,75м’)”. Тя уточни, че остава да се положат още 700 м от целия участък, който е 9400 м., при добри метеорологични условия, което ще доведе до положителна промяна във водоснабдяването на общината. Припомняме, че през лятото, когато имаше много дъждове, поради замътване на водата беше спирано за часове водоподаването към потребителите. За решаването на този сериозен проблем беше съставена Междуведомствена комисия, в която участваха експерти от Общината, ВиК “Бяла”, Регионална дирекция по горите – Велико Търново и ТП на ДЛС”Росица”.
Причините за замътването на водата и спиране на водоподаването при поройните дъждове през месец юни, констатирани при проверките на Междуведомствената комисия представи кметът д-р Иван Иванов.
„Ясни са причините и са набелязани мерки, които от месец се изпълняват за решаване на проблема със замътването на водата”- коментира той и акцентира на по-важните, изпълнени от Община Севлиево, ВиК”Бяла” и ДЛС”Росица”. По-къскно представителите на местните медии имаха възможност на място да видят какво е сторено за решаването на тези проблеми и по-специално на водохващанията на р.Зелениковска и р.Багерещица.
На пресконференцията стана ясно, че независимо от засушаването, проблемът не е в липсата на вода във водохващанията , а в нейното изтичане преди да стигне до потребителите.
Поради липса на валежи количествата намаляват всеки ден по 10 л.в секунда, съобщи управителят на ВиК”Бяла” Никола Бончев и уточни, че, за да няма режим са необходими постъпването на 330л.вода, като 180 се подават към водопровода за град Севлиево, останалите по етернитовия водопровод, който е за селата в посока Велико Търново. В момента се разполага с 225 л.вода /сек.,затова е наложен и строгия воден режим.
„Колегите от Пречиствателната пускат единия ден максимално количество от единия водопровод, а на другия ден – от другия. Като по този начин максимално захранваме всичките населени места.Приоритет остава поддържане на вода за града и за някои от близките села, с оглед на това, че там е концентрирано по-голяма част от населението”- обясни механизма на водоподаване Бончев.
За подобряване на водоснабдяването се използват и бункерните станции, и местните водоизточници по селата. В хода на дискусията станя ясно, че за потреблението на селата са необходими по 20-22л./сек. вода, но за селата по източния водопроводен клон се подават по 150 литра. За град Севлиево са необходими 60л.в секунда, но се подават 120-130 литра.
“Загубите на вода са около 60%, а в някои участъци са много повече”- съобщи инж.Мирослав Банков, главен експерт ВиК в Община Севлиево.
Водата във водохващанията е напълно достатъчна, за да обезпечи потребностите на населението. Проблемът е във водозагубите”- коментира цифрите кметът Иван Иванов и представи протокола на Междуведомствената комисия за резултатите от проверките на дейностите по решаване на проблема със замътването на водата.
„Ясни са причините и са набелязани мерки, които от месеци се изпълняват за решаване на проблема със замътването на водата. Работи се по въпроса за набавяне на вода и намаляване на загубите и по въпроса със замътването, заяви още кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов.