РУЖА ЛЮБЕНОВА
„Историческият музей в Дряново, родният град на Колю Фичето, получи ценно дарение – плочка с лика на възрожденския български майстор – строител. Плочката е била открита преди 25 години край село, близо до град Гюргево, от румънеца Кристиан-Михай Пастрама – съобщиха на 25 февруари от музея. – През годините той я съхранявал, без да има информация за нейния произход. В желанието си да ? намери подходящо място, той се свързва с Исторически музей – Дряново чрез румъноговорящия журналист Владимир Митев, съдействал за осъществяване на дарението.”
На 14 февруари т.г. ценната реликва официално постъпи във фондовете на музея, където ще бъде съхранявана като част от културното наследство на България.
„Плочката е добре запазена, с приблизителни размери 14/16 см, а надписът върху нея може лесно да бъде разчетен: „Колю Фи-чето Лето 1881“. Допуска се, че тя е изработена по повод 100-годишнината от смъртта на възрожденския строител и архитект. Исторически музей – Дряново изказва своята благодарност към Кристиан-Михай Пастрама за неговия благороден жест и към Владимир Митев за оказаното съдействие.”
Ще припомним, че тази година се честват 225 г. от рождението на Никола Фичев – майстор Колю Фичето. Роден е през 1800 г. в Дряново. Тежка съдба застига семейството – бащата умира рано, когато Никола е едва на 12 години. Налага му се да работи и това се оказва първата крачка в професията на един вечен и всепризнат майстор-строител – усвоява до съвършенство строителния занаят. Изгражда над 50 храмове, мостове, къщи, обществени сгради и пр., които и до днешно време са емблематични за съответното населено място. Запомнен е както с високото си майсторство, така и със своите морални ценности. Негови са думите: „Можете да сте господари на всичко или роби на всички – от вас си зависи. Ама помежду си не градете толкоз дувари, дето да ви делят, ами повече мостове – да ви събират!“. Никола Фичев умира на 15 ноември 1881 г.
По повод 225 Предвидени са над 15 събития през цялата 2025 година, някои от тях вече бяха организирани и проведени. Те са „насочени и към деца, и към възрастни – конкурси, пленери, научна конференция, детски архитектурни работилници, издаване на книга и албум, родова среща на наследници на Колю Фичето, изложба, концерт и др. Програмата е под патронажа на Министерството на културата…
Какво предстои? „През месец май поканата е към децата – за детска архитектура работилница, посветена на работата на дряновския строител – съобщиха от музея.
В началото на юли художници от различни части на България ще прекарат 5 дни в родния край на Колю Фичето за Национален пленер по живопис и ще покажат неговите обекти през своята гледна точка.
По-късно в града ще пристигнат и родственици на Колю Фичето от страната и чужбина, за да съхранят връзката с родното място на своя знаменит роднина, както и да помогнат за обогатяване и изясняване на знанията за него.
Сред начинанията на организаторите е и издаване на книга за възрожденеца, както и създаване на документална изложба. Връхната точка на честванията ще бъде от 1 до 3 октомври, когато десетки учени ще вземат участие в Национална научна конференция “(Не)познатият Колю Фичето”, а на площада пред паметника на Първомайстора ще се проведе празничен концерт, посветен на годишнината.”