• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
събота, 10 май 2025
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Александър Стамболийски – виден политик, реформатор, републиканец. 146 години от рождението му

от Вестник Росица
27.02.2025
в Севлиево през годините
0 0
0
Александър Стамболийски – виден политик, реформатор, републиканец. 146 години от рождението му

ДОЦ. д.ф.н. ГЕНО МАТЕЕВ
Александър Стамболийски е най-видният и авторитетен ръководител на БЗНС и е един от най-видните политически дейци в новата история на България. Явява се и действа в обществената среда, когато народа ни при освобождението от турско робство 1878 г. само 3% от населението са грамотни, а 97 са неграмотни, бързо се развива производството, образованието и културата. В България са дошли да помагат на братския славянски народ 25 00 чехи – инженери, архитекти, агрономи, биолози и т.н. Европейска България е в цивилизационно развитие.
Александър Стамболийски е роден на 1 март 1879 г. в село Славовица, Пазарджишка околия. Учи в родното село. А от 1893 г. до 1895-та се обучава в Земеделското практическо училище в Садово, където основател е агрономът, биолог и създател у нас на съвременно овощарство, градинарство и модерно пчеларство – чешкият специалист Вацлав Стрибърни. Издавал е и учебници. Тук Стамболийски усвоява агротехниката на редица култури и пренесени от Чехия аспержа, маруля, репички, касис, ягоди и др.
През 1895 г. Стамболийски постъпва като ученик в модерното Лозаро-винарско училище в гр. Плевен, също основано от чешки агрономи. Там е завършил средно специално образование и се дипломира през 1900 г.
Стремежът към образование и активността към научни знания го мотивира да отиде в Германия и става студент по философия в университета в гр. Хале през 1900 г. Напуска поради заболяване. През 1901 г. отново отива в Германия и става студент по агрономство в гр. Мюнхен, Бавария, богат район на промишленост и земеделие. Там е и през 1902 г. Заболял е отново.
Делегат е на учредителния конгрес на БЗН през 1899 г. През 1904 г. става основател и главен редактор на в. „Земеделско знаме“, където работи до 1923 г. През 1905 г. под негово ръководство е изработена първата програма на БЗНС.
Александър Стамболийски е народен представител в XIV, XVI и XX обикновени събрания (1908-1923 г.) и V-то Велико народно събрание. Противопоставя се на измененията на Търновската конституция. През 1912 г. категорично се противопоставя на предложението на цар Фердинанд I и на министър-председателя Васил Радославов за участие на България в I световна война от 1.10. 1915 г., в която участвахме до 1918 г. до капитулацията на Централните сили.
Стамболийски предупреждава цар Фердинанд III, че ще отговаря с главата си за въвличане на България във войната. За тези действия е отстранен от XVII обикновено народно събрание и осъден на доживотен затвор (1915 г.).
На 23.09.1918 г. Александър Стамболийски е освободен от затвора и изпратен с Райко Даскалов и други народни представители да успокоят въстаналите войници и движещи се към София. Задачата е да се спре настъплението към столицата. Стамболийски и Даскалов подкрепят въстаналите войници и се присъединяват към тях като убедени републиканци и поклонници на великата идея на Васил Левски „за чиста и сята република“, те провъзгласяват Радомирската република – 27.09.1918 г. с председател А. Стамболийски. След потушаването на войнишкото въстание край София той минава в нелегалност. Амнистиран е през декември 1918 г.
По това време министър-председателят Васил Радославов и ген. Христо Луков подписват в Солун примирие. България е окупирана от френски войски. Васил Радославов емигрира в Германия, защото е получил от Виена, Австро-Унгарската империя, 3 милиона лева, за да влезе България във войната на страната на централните сили. Той не се завръща в родината до края на живота.
На 3.10.1918 г. през нощта, на гарата в село Подуяне, се подготвя влакова композиция, с която цар Фердинанд заминава за Германия. Напуска България. Царят и премиерът избягали от отговорност за втората национална катастрофа.
След амнистията Александър Стамболийски е включен в кабинета на Теодор Теодоров на 28.11.1918 г. като министър на обществените сгради, пътищата и благоустройството, където работи до 6.10.1919 г.
В началото на XX век БЗНС е най-голямата партия в България, защото защитава интересите на селското население, което е 84% от българите. На XV конгрес на БЗНС Ал. Стамболийски предлага нова програма на съюза за развитие на българското село. На него той е избран за първи секретар на БЗНС. От ноември 1919 г. до май 1920 г. е председател на коалиционно правителство с народняци и прогресивни либерали. От май 1920 до 9 юни 1923 г. е министър-председател на самостоятелно правителство.
На Александър Стамболийски се пада неприятната задача като премиер да отиде в Ньой, край Париж, и да подпише унизителния мирен договор на 15.01.1920 г. Виновниците цар Фердинанд I и премиера Васил Радославов са избягали от България. На 9.08.1920 г. Ньойският мирен договор е ратифициран от народното събрание. Виновниците са дадени на съд.
За времето си Александър Стамболийски е съставил добър екип на управление. В него са културни и опитни дейци като Райко Даскалов, Александър Обов, писателят Цанко Бакалов Церовски – основател на БЗНС, Стоян Омарчевски – добър министър на просветата, Спас Дупаринов, Крум Попов и т.н.
Александър Стамболийски е пример за политик реформатор в положителна насока:
1) поземлена реформа, засягаща интересите на едни земевладелци и олигарси;
2) въвеждане на трудовата повинност, която възпитава младежи, прави войници и получават професия (при социализма се развиха като Строителни войски – 23 000. Сега са ликвидирани);
3) комасация – уедряване на частното стопанство.
Стамболийски виждал, че 36 млн. декара обработваема земя в България, разделена на малки парчета (ниви), земя (по около 3 дка.) не може да е ефективна. При социализма беше комасирана в големи блокове за механизация в кооперативни стопанства.
Правителството на Ал. Стамболийски води миролюбива политика със съседните държави: Югославия, Гърция, Румъния, посещава Англия и Франция. Работи за изолацията на България като участва в международните конференции през 1922 г. в Генуа, Италия и през 1923 г. в Лозана, Швейцария.
Александър Стамболийски си спечелва и много неприятели. Монархът и монархистите са противници на Радомирската република (27-30 септември 1918 г.) с председател Стамболийски, военолюбците са противници на борбата за невъвличане на България в I Световна война. Реформите засягат олигарси и десни сили. Явява се „фашисткият“ Народен сговор на проф. Ал. Цанков и военният съюз започва борба против БЗНС и за унищожаване на неговото ръководство. В края на 1922 г. е убит Александър Димитров. На 5 февруари 1923 г. в Народния театър има юбилейно тържество, в правителствената ложа са министър-председателят Ал. Стамболийски, Александър Обов, писателят Цанко Бакалов Церковски – основател на БЗНС, и журналистът Димо Казасов. Жена видяла монтирана бомба до ложата и извикала. Ложата е напусната. Бомбата избухва. Случайно никой не загива. На 15 октомври 1922 г. до Народното събрание е направен опит за атентат на Райко Даскалов. След преврата на 9 юни 1923 г. Даскалов е убит на улица е Прага, Чехословакия, от наемен убиец българин. Чешките служби го разкриват, арестуват и съдят по чешките закони. Убиецът се самоубива.
Проф. Александър Цаков – „Народен сговор“ и Военният съюз готвят кървав преврат. Генерал Ив. Вълков възлага на полковник Славейко Василев с десет човека да арестуват Александър Стамболийски, който отказва на Васил Коларов помощ от комунистите. Цар Борис III посетил на 7 юни 1923 г. Стамболийски във вилата му край Славовица. Адютантът на царя е повредил радиостанцията на министър-председателя. Стамболийски разчита на оранжевата гвардия. На 9 юни 1923 г. е извършен превратът в София. Установено е правителство на проф. Александър Цанков. След съпротива в района на Славовица, Александър Стамболийски и брат му Васил са зверски убити. Капитан Иван Харлаков с нож е показал своето злодейство и садизъм. Главата на Стамболийски е отрязана и отнесена в конска торба. Тялото е заровено в лозе, но водната и ветрова ерозия го разкрила. Втори път го погребали в ров край река Марица. Една жена видяла и забила върбова клонка, която станала върба. След 9 септември 1944 г. жената показала къде да копаят и Стамболийски е погребан трети път.
Унищожени са ръководните кадри. Убити са Крум Попов – кмет на София, Спас Дупаринов, Райко Даскалов, Н. Петрини, кап. Асен Агов, П.Д. Петков и т.н. Организирани са партизански отряди на БЗНС, от които най-известен е на Паун Грозданов.
В 98-те околии е организирано ликвидирането на кадрите на БЗНС. Как ли? Както в Севлиево. Полковникът – командир на гарнизона, получава заповед за ликвидиране по списък. Той възложил на един капитан и войник. Една част от застреляните са изгорени в района на казармата през нощта.
През септември 1923 г. във въстание се сражават земеделци и комунисти. В град Враца също кап. Ив. Харлаков принуждава граждани да играят хоро около убити хора. В тази връзка Антон Страшимиров е написал книгата „Хоро“. Известният присател Орлин Василев е написал труд със снимки „Антифашистката съпротива 1923-1944 г.“, после и други книги. Кръвопролитията стават известни в Европа. Ще спомена само двама писатели от запада, идвали у нас. Френският писател Анри Барбюс се запознал на място с избиванията и написал „Палачите“. Журналисти и писатели го питат: „Г-н Барбюс, това вярно ли е?, То е ужасно!“, а той отговаря: „На място нещата са по-ужасни!“. Започват да говорят за България като „страна на ужасите“.
Идва и писателят Ърнест Хемингуей, носител на Нобелова награда за литература. Писал е „Пътеписи от България“. Отразил е всичко, но отделя място на реформите на Александър Стамболийски с висока положителна оценка. Обвинява българската интелигенция за допуснатите кръвопролития.
Идва 9 септември 1944 г. Много от фашистките престъпници като проф. Ал. Цанков, до злодеи като Узунът от с. Къкрина, Ловешко, бяха забягнали в Южна Америка. Два дена след 9 септември 1944 г. кап. Иван Харлаков сам се представя на дежурните партизани в Габрово, спомня си партизанинът Христо Орловски, но го изпращат във Враца. Осъден е от Народния съд на смърт. Подобни на него имат същата съдба.
През януари 1950 г. почина акд. Васил Коларов – председател на Министерския съвет. Народното събрание избира между двама кандидати-интелектуалци Владимир Поптомов и Вълко Червенков. Вторият беше избран. По негово настояване се изгради Операта и до нея – дом-паметника на БЗНС с паметник на Ал. Стамболийски в цял ръст. Това е единственият паметник в София на политически ръководител. Вълко Червенков каза: „Ние ще управляваме заедно със земеделците“. И децата на загиналите водачи на БЗНС бяха назначени на в държавни служби. Дъщерята на Райко Даскалов – Светла Даскалова, беше министър на правосъдието; дъщерята на Спас Дупаринов – Маргарита Дупаринова – народен представител (народна артистка, съпруга на Апостол Карамитев) и т.н.
В местността Янини грамади до село Славовица бе построен мавзолей на Александър Стамболийски, брат му Васил и тяхната майка. Това е четвъртото погребение на земеделския лидер. Да пазим паметта на големия държавник и политически деец.

 

Етикети: Александър Стамболийскиросица
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

07.05.2025
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

05.05.2025
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

02.05.2025
100 години от атентата в църквата “Св. Неделя” и гибелта на севлиевеца генерал Стефан Нерезов

100 години от атентата в църквата “Св. Неделя” и гибелта на севлиевеца генерал Стефан Нерезов

16.04.2025
Вторият опълченец от Ловнидол – Нено Ненов

Вторият опълченец от Ловнидол – Нено Ненов

28.03.2025
Ген. Христо Нерезов – от Севлиево до бойните полета на славата

Ген. Христо Нерезов – от Севлиево до бойните полета на славата

27.03.2025
Следваща публикация
Съд за севлиевеца, причинил смърт на пътя по непредпазливост

Публична обида докара солени глоби на севлиевец

“Раковски” пак изпусна да вземе гейм от “Родопа”-Смолян

Волейболистите с победа в края на редовния сезон, следват плейофите

Бронз за Ийвън Даудов от Европейската купа по кикбокс

Бронз за Ийвън Даудов от Европейската купа по кикбокс

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Верният отговор е в думите на Петко Рачов Славейков: “Учителите държат бъдещето на народа в ръцете си”

В разветите знамена на победителите няма смисъл

09.05.2025
Бойно кръщение за малките баскетболистки

Бойно кръщение за малките баскетболистки

09.05.2025
С 11 гола девойките до 16 г. попиляха “Янтра”

С 11 гола девойките до 16 г. попиляха “Янтра”

09.05.2025
Тони Маринов стана абониран за третото място

Тони Маринов стана абониран за третото място

09.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Спец акция срещу дрогата

Млад шофьор самокатастрофира, спътничката му е с опасност за живота

09.05.2025
Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой,  отидоха в прокуратурата

Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой, отидоха в прокуратурата

05.05.2025
Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

05.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

3 дни ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

5 дни ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

1 седмица ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
StatCounter - Free Web Tracker and Counter
error: Съдържанието е с авторски права.