СТАНОВИЩЕ
Относно: Предложението за Декларация № РД-01-03.46/17.02.2025 г. до Общинския съвет на град Севлиево
С настоящето становище „Идеал Стандарт – Видима“ АД, завод за производство на санитарна керамика представя пред обществеността важни аспекти на своето Инвестиционно намерение за инсталация за едър добавъчен материал.
Заводът за производство на санитарна керамика вече няколко години проучва различни възможности за 100% оползотворяване на отпадъка, който се образува от некачествени керамични изделия след изпичане. След редица анализи и тестове беше установено, че този отпадък може да се преобразува в суровина за строителството на пътища след смесване му със скална фракция – едно устойчиво и изцяло екологично решение.
Обръщаме внимание на следните специфики на дейността на завода за керамика:
- В хода на производството се образува годишно около 5500 – 6000 тона отпадък от некачествени керамични изделия след изпичане (тоалетни, мивки и други). От тях около 2500-3000 тона се връщат за рециклиране като отново се влагат в производството. Останалите количества се натрупват и съхраняват на територията на Завода.
- Заводът има издадено комплексно разрешително за образуване, съхраняване и оползотворяване на тези отпадъчни керамични изделия, с код 10.12.08[1]
- В производството на керамични изделия се използват изцяло естествени материали като: глина, фелдшпат, кварцов пясък.
Важно уточнение! В предложението за декларация се говори за рециклиране на отпадъчна смес преди термично обработване под код 10.12.01 (груби фракции, изрезки от изделия след формоване и др.) и се твърди, че обработването на този отпадък ще доведе до замърсяване на околната среда. С настоящото становище бихме искали да изясним, че този отпадък се рециклира на 100%, като изцяло се влага отново в производството. Тази декларация подвежда общинските съветници, както и настройва негативно обществеността с подобни твърдения.
В Проекта се планира рециклирането на отпадък некачествени керамични изделия след изпичане (код 10.12.08.).
Проектът предвижда изграждане на инсталация на територията на Завода, с която да се рециклират бракуваните керамични изделия, като се преобразуват в материал за строителството на пътища (едър добавъчен материал). Технологичният процес ще включва смилане и смесване с трошен камък в съотношение 70% отпадък и 30% несортиран трошен камък.
Ползите от Проекта са огромни:
- Премахване на цялото количество натрупан инертен материал от площадката за временното му съхранение;
- Пълно оползотворяване чрез превръщане в материал за пътно строителство, вместо депониране;
- Устойчиво екологично решение за бъдещето – без отпадък от некачествените керамични изделия.
Екологично въздействие на Проекта:
- Технологичният процес на смесване не генерира отпадъчни води. В Решението на РИОСВ – Велико Търново не е отчетен риск за замърсяване на р. Росица;
- Инсталацията разполага със система за оросяване и аспирационна система в съответствие със законовите изисквания;
- Параметрите на инсталацията гарантират ниво на шум далеч под законово изискуемите норми.
- Инсталацията ще работи само по 3-4 часа на седмица (планираме да обработваме по 100 тона на седмица);
- РИОСВ – Велико Търново установи, че за реализирането на Проекта не е необходимо изготвянето на ОВОС.
Накрая бихме искали да изтъкнем факта, че с реализацията на Проекта заводът ще модернизира производството си. По-екологосъобразно е този отпадък да се превърне в строителен материал, отколкото да се складира в завода за керамика или в някое депо за отпадъци.
С въвеждането на нови устойчиви технологии и процеси, ние се стремим да допринасяме за опазването на околната среда и да намаляваме излишните отпадъци. Реализацията на Проекта за рециклиране на керамичен брак би била значима крачка в тази посока.
[1] „Отпадъчни керамични изделия, тухли керемиди, плочки и строителни материали (след термично обработване) (бракувани готови изделия) съгласно Закона за управление на отпадъците