ДЕСИ ДИМИТРОВА
Лекар отказал да прегледа дете с дълбоко порезна рана на ръката. За това сигнализира в редакцията на в. „Росица“ майката на 6-годишното момченце. Инцидентът станал в четвъртък вечер, около 18:30 ч., в дома на семейство Иванови. Малкият Мартин порязал палеца на лявата си ръка на ламаринена тава, в която стояли дървата за камината.
„Чух, че внукът ми изплака от другата стая, влязох и видях да си държи ръчичката. Беше нещо ужасно, огромна рана, дълбока, навсякъде имаше кръв. В уплахата си помислих, че е отрязан целият палец на ръката. Стиснах му ръчичката, за да може да не тече кръв, понеже кръвоизливът беше голям и веднага със съпруга ми тръгнахме към Спешна помощ. В този момент дойде и дъщеря ми, която беше отскочила до магазина. Отидохме в Спешното, където дежурната сестра, след като видя колко е сериозно, се обади на ортопеда д-р Митев“, разказа възмутена бабата на детето.
Дежурната сестра обяснила на лекаря какво е състоянието на момченцето и колко сериозно е порязването. Той обаче вместо веднага да се притече на помощ и помогне, й дал напътствия по телефона, отказвайки да прегледа детето. „Пълно безумие. Сестрата се опитваше да убеди доктора колко е сериозна раната, представяте ли си?“, обясни разстроената майка. По телефона ортопедът накарал сестрата, след като провери дали детето може да движи палеца си, да сложи марли и превърже раната до сутринта, когато той щял да прегледа момченцето. „При тази дълбока рана и шуртяща кръв как детето ми да стои цяла нощ. Това е немислимо, просто нямам думи. И това се случи в 18:30 вечерта, ами ако беше през нощта!? Недопустимо е лекар да откаже да прегледа дете! Нали уж са положили Хипократова клетва…“, възмутено разказа майката.
Семейството преценило, че детето трябва да бъде прегледано от лекар и отишли в частния кабинет на д-р Ковачев. „Той почисти раната и се опита да я залепи, но кръвта не спираше да шурти. Наложи се раната да бъде зашита. До 21:30 ч. продължи този ужас. Сигурно това не е първият такъв случай, каква е тази здравна система, какви са тези лекари, как е възможно такова отношение!? Дано всичко с внучето ми вече е наред“, доразказа бабата на Мартинчо.
След случилото се, още в петък сутринта, възмутената майка отишла в кабинета на д-р Митев, за да му поиска обяснение. „Той се обърна и ми каза: „Не съм длъжен да шия кожа, освен ако не е засегнато сухожилие“. И аз го попитах как е разбрал дали е било засегнато сухожилие или не при положение, че той даже не дойде да прегледа детето. А той прехвърли топката на лекарите от Спешна помощ, които според него трябвало да зашият раната. Но нали сестрата прецени, че случаят е много сериозен и е нужна намесата на специалист, затова му се обади“, разказа още майката на детето, която вече е пуснала жалба срещу д-р Митев пред управителя на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ Пламен Цеков.
Семейството изказва искрена благодарност на д-р Ковачев за навременната му намеса и професионализма. „Лекарят повече от час ши раната. Толкова много сме му благодарни за отношението и грижите“, през сълзи каза още майката. В момента 6-годишният Мартин е добре, с назначено лечение.
Д-р Митев: „Мръсна рана не се шие, няма как да затворим инфекция“
„Мръсна рана не се шие, няма как да затворим инфекция“, това заяви за в. „Росица“ ортопедът д-р Митев. „От Спешна помощ най-често търсят мен, защото се отзовавам най-бързо на повикването. От това, което ми каза сестрата по телефона, разбрах че няма увредени структури, т.е. случаят не е ортопедичен, а за шеф на кожа. Шеф на кожа, но при чиста рана, подчертавам. Рана от ламарина, мръсна рана не се шие, няма как да затворим инфекция. Затова накарах сестрата да я превърже и да дойде детето на сутринта да го прегледам. В такива случаи се прави вторичен шеф, по-късно, когато раната се е самоочистила. Лекарите от Спешна помощ са свикнали някой друг да им върши работата. Това съм написал и в обяснението си пред управителя на Болницата“, каза още той.