Единодушно общинските съветници подкрепиха декларация срещу намерение за изграждане на площадка за събиране и третиране на строителни отпадъци в село Ряховците. Това става близо година след като те приеха декларация против реализирането на същото инвестиционно предложение – „Събиране и третиране на чисти строителни отпадъци в град Севлиево”, с възложител фирма „Мазалат” ЕООД. Веднага след разгласяването на инвестиционното предложение хората от селото събраха подписка, с 555 подписа, срещу намерението на фирмата.
Този път декларацията бе внесена от Тодор Ганчев от ЗНС, Мариян Трифонов от „Граждани за Севлиево“, Станимир Стойчев от „БСП за България“ и Христофор Христов от „Възраждане“. В нея се казва, че реализирането на предложението носи рискове за здравето на хората, ще замърсява земеделската земя и Ряховското дере, ще влоши допълнително инфраструктурата в селото, а жилищните сгради и постройки на ул. „Девети септември” ще се напукат.
Предложението бе широко дискутирано на заседанието на Общинския съвет във вторник. Пръв думата взе Атанас Атанасов (ГЕРБ), председател на ПК „Екология и рационално използване на природните ресурси“, който обобщи, че комисията не е против преработването на отпадъците, а против мястото. Думата бе поискана и от един от вносителите на декларацията – Тодор Ганчев от ЗНС.
„Всички тук сме избрани, за да служим на хората и да бъдем безкомпромисни, когато се отнася за здравето им“ и още: „Ние не служим на политически централи и работодатели“. Като председател на ПК „Здравеопазване и социални дейности“ д-р Сюзан Садъкова от ГЕРБ уточни, че членовете на комисията не са взели единодушно становище. „Не бива с лека ръка да посягаме на екологията, още повече, че този район е производител на редица селскостопански продукти. Ако не подкрепим декларацията, то ние ще сложим край на поминъка на хората, с който честно изкарват прехраната си и отглеждат децата си“, каза тя и допълни: „Лично аз не съм против изграждането на площадката, но нека тя да бъде далеч от населено място, от вода за напояване, и да има нормален достъп до този обект, а не да се използва и руши републиканската мрежа“. Тя бе категорична, че: „нашите деца и внуци не трябва да живеят в такава среда“ и призова колегите си да гласуват по съвест. Площадката да бъде изградена на специално за целта място, призова и Светлана Георгиева от групата на „Граждани за общината“. По думите й обществеността е силно разтревожена от бъдещите рискове, които инвестиционното предложение би донесло. „Единственият компетентен орган, който може да вземе крайно становище е РИОСВ“, каза тя и допълни, че групата й подкрепя декларацията и хората от селото.
“Ние, от групата на ДПС, сме в подкрепа на бизнеса. Строителните отпадъци са важен проблем, те трябва да бъдат събирани и рециклирани, но не трябва да са в близост до населени места, водоеми, субсидирани площи“, каза Исмаил Хаджихасан и допълни, че: „ако допуснем това, не можем да очакваме чиста храна, чиста вода, чист въздух“.
Подкрепа за декларацията изказаха Йордан Андреев от „Възраждане“ и Христо Христов от „БСП за България“.
В дебата се включи и Михаил Йонков от ПП-ДБ, според когото няма нито един човек, който при така изложените рискове, да е съгласен да се реализира това инвестиционно предложение. „Депонирането и преработката на строителни отпадъци е наболял проблем. След няколко години ще сме изправени пред проблема с липсата на място за депониране въобще на отпадъци“, каза той и допълни: „В диалог между Община, инвеститор и общественост, може да бъде намерено подходящо място“.
В заседателната зала присъстваха жители на село Ряховците, а кметът Али Алиаджъ бе категоричен, че застава зад хората, които са готови да предприемат стачни действия, ако не бъдат чути.
На сесията бе поканен и инвеститорът – Ивайло Петков, който заяви, че изграждането на такива площадки е част от европейската практика. „Сега площта на площадката и обемът на отпадъците са намалени, мястото е сменено, съобразихме с всички изисквания на Общинския съвет“, подчерта той. По думите му, „ако подобна инсталация застрашава здравето на хората, защо „Идеал Стандарт“ прави подобно предложение и то съвсем близо до първата ни площадка, а няма жалби и протести? Няма, защото това е нормална практика“ и подчерта: „моето предложение е съобразено с нормите, но срещу него има протест“.