След като по коледните и новогодишни празници стотици населени места в страната – най-много в Габровска и Ловешка област останаха с дни наред без ток, жителите им, подкрепени от кметовете на общините излязоха на протест. В следствие на това се проведоха редица срещи с министъра на енергетиката от служебното правителство и ръководствата на електроразпределителните дружества. Те продължават на регионално и национално ниво, за да се търсят причините за създадените проблеми и се набележат мерки за тяхното решаване. Вероятно този процес ще се забави, защото новото правителство на страната е от няколко дни. Сигурно тепърва ще се определя и методиката, по която ще се раздават обезщетенията на абонатите, които повече от 24 часа са били без ток.
Но снегът утре отново ще завали и не се знае дали няма да бъде отново тежък и да създаде същите проблеми. Как общините могат да си помогнат, коментира за вестник “Росица” инж. Димитър Ножаров, служител по сигурност на информацията и ОМП в Община Севлиево, който има преки наблюдения за обстановката в община Севлиево.
-Инж. Ножаров, кои са причините, които оставиха без ток населени места и в община Севлиево?
-За разлика от други години, когато има обилен сняг, сега най-много сигнали имаше за липсата на ток още на 22 декември, когато заваля снега. Тогава, по разбираеми причини веднага блокира телефона на Енерго про, на който гражданите подават сигнали. Но още през лятото дадоха телефонен номер на Община Севлиево, с който приоритетно да се получава информация за решаване на генерални проблеми, а не за проблеми на частни абонати. Ние веднага се възползвахме от този телефон. Дежурният обобщаваше сигналите и ги изпращаше на този телефон.
-Но с това не се е облекчило положението в общината!? Във Фейсбук имаше коментари, че от Енерго про са отговаряли, че няма сигнали за села без ток в община Севлиево.
-Не беше така, защото още на 27 декември, сутринта започнаха да звънят кметове и хора които знаеха за този телефон. Реших да не се впускаме в решаването на всеки сигнал, а да изчакаме и да обобщим обстановката към 10-11 часа, за да видим къде е най-зле и да насочим усилията си. Оказа се, че най-сериозна е ситуацията по пътя Стоките – Кръвеник и направлението Малък Вършец – Агатово – Крамолин. Не, че към Идилево – Добромирка беше по -добре, но там беше някак си по-овладяна. Това са две противоположни посоки Север – Юг, където селата на 100% бяха без ток, имаше проблеми с проходимостта на пътищата, по които се работеше активно. Постоянно държахме връзка с Енерго про и началниците на местните екипи, но нямаше яснота къде се работи и какви са перспективите. Те казват: “Всичките ни екипи са на терен, има три помощни екипа от други общини. На 27 декември казаха, че до края на деня ще докарат ток навсякъде. Това нещо веднага се тиражира от медиите за Троян и за Габрово. Но за екипите първостепенна задача е да докарат ток до населеното място, това е средното напрежение. Но клиентът остава отново без ток. Тяхната концепция е да докарат ток до всички населени места и след това да решават проблемите на частните абонати. Но това хората не го разбират.
-А докарването на тока до частните абонати не е ли тяхно задължение?
-Да, тяхно задължение е. В основата на проблема е вида на снега – в този случай беше тежък, мокър сняг. Едно е да вали сух сняг, който се смъква от електропроводите и дърветата и трупа преспи. Друго е мокрият сняг, който залепва като магнит по жици и дървета. Такава беше обстановката в Габрово на 28 декември.
Проблем е климатичната ситуация, за която ние нямаме готовност да реагираме. Преди бяха студени зими със сух сняг. В Балкана е така, но надморската височина в Габрово и на някои места в Севлиево е коренно различна.
Анализирайки всички неща, стигам до извода, че трябва да се промени концепцията и организацията за зимното поддържане на пътищата.
Имаше моменти, в които съчувствах на екипите на Енергото. Те казват: “Осигурете достъп до селото!“ Ние осигуряваме такъв достъп, те са направили необходимата просека, преминавайки през една гора, през едно поле, дори тази просека да е разчистена, трябва да отидеш до самия стълб. Там има ниска растителност, която увеличава обема на снега. Трябва да закараш до там стълб, да се качиш и да опънеш кабела, изисква се и смяна на стълби. Това е изключително енергоемка и бавна работа за възстановяване на средното напрежение. Дават съобщение, че всички населени места са с ток, но това е заблуждаваща информация. Да, докаран е ток до съответното населено място, но частните абонати са без ток, защото нямат време да се занимават с възстановяване на тока на битовите абонати. И хората тези неща не ги разбират!
-Да но затова има – говорители, пиари, чието задължение е да информират и то по начин, който да е разбираем от всички!?
-Аз мислих, че основният проблем е със снегопочистващите фирми, но те казаха, че нямат отговорност по сключените споразумения да поддържат постоянни екипи, които да правят просеки. Примерно пътят Столът – Боаза – Априлци, който е общински път, но и републикански от другата страна на Батошево, беше затрупан от паднали дървета.
Това нещо снепочистващата машина няма как да го отстрани, за да продължи да чисти снега. Имаше паднал бор, който е с 23 см диаметър и е заел цялото платно. Трябваше някой да слезе да го среже на няколко парчета и греблото да го отстрани. Това също е енергоемка работа и изисква допълнителни екипи. Но те успяха да се справят, което означава, че оцениха тази ситуация. Аз се учудих, когато на 27 декември направих обход, за да видя каква е ситуацията по това най-проблемно направление Агатово – Крамолин. Най-големият проблем беше липсата на ток, но пътищата бяха почистени. Но имаше участъци по 100-200 метра, които бяха джунгла – дърво до дърво. Но хората са отишли, отрязали са ги и са ги избутали от пътя.
-А чие е задължението да се изрежат дърветата край пътя?
-Това е другият въпрос, който търси решение. Хората казват: “Общината, държавата не правят нищо по почистването на сервитута на пътищата!” За мен един добре почистен път в летния сезон беше Севлиево-Вран-Яворец. Ходих да карам колело всяка сутрин и виждах как в продължение на една седмица екипи много старателно почистиха банкета, изрязаха всички видове клони и дървета, които са в сервитута на пътя. Но проблем се оказва едно голяма дърво, което примерно е на метър след сервитута, но под тежестта на снега се усуква и пада върху пътя. Прилагам снимки, които моля да публикувате, за да се види, че пътят е почистен по стандартите, които има в момента – имам предвид сервитута на електропреносната мрежа. Но за падналото дърво няма закон, който да позволи да се отреже голямо дърво, извън определения терен за сервитут от двете страни на пътя. Нека да не се забравя, че горите са частни, държавни, общински ….
-И какво е най-правилното решение, за да не се допуска при всеки паднал сняг, хората да остават без ток?
-Това, което Общината трябва да направи и тя ще го направи, е акцентът при сключване на договорите със снегопочистващите фирми е те да имат екипи за осигуряване на проходимостта в една такава тежка зимна обстановка.
Енерго про трябва да информира точно хората кога абонатите от съответното населено място ще имат ток. На Крушевски баир нямаше ток в един определен район, в който живее и инвалид, самотен човек. Отива екипът и оправя аварията, но този човек не е успял да се обади и остава без ток. Той започва да звъни, а те му отговорили, че вече са отстранили аварията. Техните приоритети трябва да бъдат ясни на хората. Трябва да са ясни и на нас, в Общината.