“Проблемите са същите, каквито бяха и миналата година след падналия тежък сняг, които оставиха без ток дни наред и села в нашата община”, оцени ситуацията по коледните и новогодишни празници кметът на Севлиево д-р Иван Иванов. Той беше категоричен, че държавата трябва извършва много по-сериозен контрол върху инвестициите на Електроразпределителните дружества.
Сериозните проблеми от падналите снеговалежи върху електропреносната мрежа в края на миналата година, които оставиха без ток над 100 населени места, само в района на Централна Стара планина, а и в много други райони на страната, бяха обсъдени на среща с ръководството на Националното сдружение на общините с министъра на енергетиката Владимир Малинов.
В срещата участваха кметовете на най-засегнатите от липсата на електроенергия общини, между които кметовете на: община Троян Донка Михайлов, която е зам.-председател на УС на НСОРБ, на община Габрово Таня Христова и на община Трявна Денчо Минев.
„Проблемите с електричеството при усложнени метеорологични условия са системни, НСОРБ многократно е заявявало необходимостта от работещи и ефективни действия както пред различни формати на централната власт, така и пред ЕРП. Личната Ви ангажираност към бедстващите домакинства в общините в края на миналия месец ни дава надежда, че този път ще е различно“, започна с благодарност изказването си зам.-председателят на НСОРБ Донка Михайлова. Тя заяви очакванията на местната власт – поставяне на дългосрочен и средносрочен план за ключови инвестиции в сектора, както и мерки за текущата поддръжка на електропреносната мрежата.
„Необходим е нормативен регламент, с който общините да станат ключов играч в контрола на инвестициите, извършвани от ЕРП-тата, а конкретен процент инвестиции да се насочват към електроразпределителната мрежа. Държавата и общините трябва да настояваме в рамките на 10 години тя да бъде подменена, а в кризисни ситуация ЕРП-тата да бъдат задължени да осигуряват алтернативно обезпечаване на услугата за хората“, заяви кметът на Габрово Таня Христова.
По време ме на разговора стана ясно, че Министерството на енергетиката e изготвило законодателни промени, които имат за цел да минимизират авариите при електроснабдяването през зимата.
Като основен акцент се отбеляза фиксирането на минимален процент на инвестициите, които правят електроразпределителните дружества за поддръжка, рехабилитация и ремонт на мрежата. Участниците в срещата коментираха, че инвестиционните им програми следва да бъдат публично достъпни, а общините да могат да дават становища по тях преди утвърждаването им от Комисията за енергийно и водно регулиране.
По време на срещата се заяви необходимост от завишаване на санкциите за неизпълнение на инвестициите, с цел по-ефективен контрол. Обсъди се възможност за мониторинг на състоянието на мрежите от екипи на Министерството на енергетиката, както и включване и на общински служители към тях.
Осигуряването на алтернативно електроснабдяване от ЕРП при дълготрайни аварии също ще бъде включено в проектозакона. Поставен бе въпросът и за нанасянето на сервитутите в кадастралните карти.
Енергийният министър предложи на представителите на местните власти механизъм за по-ефективното и бързо изплащане на компенсациите от държавата за домакинствата, останали без ток в условията на усложнена зимна обстановка.
Участниците в срещата изразиха мнение, че най-подходящият механизъм за изплащане на сумите е чрез НАП или НОИ, които разполагат с необходимата база данни. Предвижда се предоставената информация от ЕРП за клиенти с преустановено електрозахранване да бъде съгласувана с тази на общините.
Енергийният министър напомни, че отпуснатите от държавата над 2 млн. лв. за подпомагане на потребителите допълват неустойките, които следва да платят електроразпределителните дружества, а не ги отменят.
В заключение екипът на МЕ заяви, че в кратки срокове ще предостави предложените промени в законодателството за становище от НСОРБ, както и ще изиска от общините информация за домакинствата, останали без ток и времевите периоди на прекъсванията, с цел коректното изплащане на държавната помощ.