Все е било, но такова преживяване – да посрещнеш Коледа и Нова година на студено и тъмно, и то в 21 век, едва ли някой е предполагал, че е възможно. Но това преживяха жители на общини в Габровска и Ловешка област. И то не само в малките населени места, но и в отделни квартали на градовете. Стопаните, които не бяха се съобразили с изискванията да си премахнат печките на твърдо гориво, имаха поне топлина. Но по-голямата част от жителите на градовете, които зависеха изцяло от електроподаването, стояха на тъмно, на студено, а на някои места и без вода, защото и помпите за водоподаването зависят от него.
Недоволството от ситуацията изразиха с протести жителите на общините Габрово и Троян, които бяха подкрепени и от кметовете Таня Христова и Донка Михайлова. Те бяха подробно отразени от всички средства за информация, в резултат на това с недоволните граждани и кметовете на двата града се срещна лично служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. Пред тях той даде дума, че държавата ще реагира на това недоволство и ще има обезщетения за тези, които най-дълго време са стояли без ток. Но това не успокои недоволните габровци и и те подеха инициатива – подписка за отнемане лиценза на “Енерго-Про”.
От коментари във Фейсбук мрежата и въпроси на читатели на вестник “Росица” научихме, че и в община Севлиево също е имало населени места, които дни наред са били без електроподаване. Но официална информация кои са те, и колко време са били без електроподаване няма на електронната страница на Енерго-Про, затова потърсихме коментара на кмета на община Севлиево д-р Иван Иванов.
-Д-р Иванов, каква беше ситуацията по време на обилния снеговалеж по Коледа и по Нова година? От коментари в социалната мрежа и въпроси на читатели на вестника разбираме, че и в община Севлиево е имало села без ток, но от Енерго-Про съобщавали, че нямат сигнали за бедстващи села.
-Положението с тока тази година не е по-различно от ситуацията през месец ноември 2023-та година, когато също имаше обилен мокър сняг. През миналата година, освен с електроподаването, имаше големи проблеми и с проходимостта на пътищата. Защото в края на ноември листата на дърветата все още не бяха опадали и в резултат на това имаше много начупени дървета и клони, които създаваха проблеми и с почистването на пътищата.
Сега това го нямаше, но авариите по електропреносната мрежа, създадоха същите проблеми и много населени места в община Севлиево останаха без електроподаване по два, по три, а на някои населени места и повече дни.
И то не в целите села, а в някои части на селата, затова от Енерго-Про са отговаряли, че няма проблеми. Но на много места в ниското напрежение имаше доста аварии. Екипите не можаха да ги отстранят навреме, въпреки че специално за община Севлиево имаше три екипа, от други общини, които работеха по отстраняването им.
-Потърпевши и недоволни жители на общините Габрово и Троян подкрепени и от кметовете на общините подеха инициатива за отнемане лиценза на Енерго-Про, заради допускане на това положение и то по време на най-светлите празници. Вашето мнение какво е?
-Нашето отношение не е по-различно от това, което са изразили колегите от Габрово, Троян, Тетевен и Ловеч по отношение на Енерго-Про. Очевидно е, че резултатът от липсата на инвестиции в електропреносната мрежа толкова много години са многото аварии. Всеки снеговалеж се отразява зле на електроснабдяването. Затова държавните регулатори, които контролират този вид дейност, трябва да се намесят много по-адекватно и по-сериозно, за да може следващите години тези проблеми да се преодолеят.