През 2024 година Д-р Мария Пройнова, началник на отделение “Физикална терапия и рехабилитация”, към МБАЛ “Д-р Стойчо Христов” беше удостоена в високото отличие “Лекар на годината”.
“Д-р Пройнова е невероятно етичен и морален човек. Тя е доказала през годините, че професионализмът, когато го търсиш и му се отдаваш, дава добри резултати. Доказателство за това е, че д-р Пройнова е търсена и уважавана от пациентите си”, мотивира решението на своите колеги д-р Пламен Цеков, управител на болницата.
В интервю за вестник “Росица” д-р Пройнова разказа за пътя до високото отличие и какво е да си лекар в трудни времена.
-Д-р Пройнова, почти сме в края на годината, каква беше тя за Вас – в личен и в професионален план?
-2024 година неусетно отмина – ден след ден в ежедневна работа със здравословните проблеми на пациенти и плануване на посещение на интересни дестинации през годишната отпуска.
-Убедена съм, че сте получавала много признания от Ваши пациенти, но какво е да получиш признанието на колеги за “Лекар на годината”?
-С респект приемам добрата оценка на моите колеги за многогодишната ми работа с пациенти и присъждане на наградата “Лекар на годината”. Това е признание за знанията, които съм натрупала през годините и продължавам да се интересувам и прилагам новостите; за съпричастността ми към болката на всеки пациент, за работата в екип с други специалисти при решаване на здравословен проблем на всеки болен, който се е обърнал към нас за помощ.
-А какъв е пътят до това признание?
-В ежедневната си практика ние следваме примера на лекарите, от които сме се учили, знания, практически опит, умения и поведение.
-Какво е да си лекар днес в България?
-Лекар в България? Българският лекар има необходимата компетентност от знания и умения, доказани с положените изпити по Обща медицина и избраната медицинска специалност, всеки лекар продължава ежегодно да повишава квалификацията си.
-Кои са плюсовете и минусите на здравната система у нас за лекарите и какво Ви се иска да промените, за да бъде по-добро лечението на пациентите, а и лекарите да се чувстват по-комфортно и удовлетворени от работата си?
-Има Тристранен съвет в Националната здравно-осигурителна каса, който се състои от: представители на НЗОК, които са възложители на медицинска дейност; представители на пациентите и Български лекарски съюз – изпълнители на медицинска дейност. В него всяка година се обсъждат предложения за подобряване на лечебния процес с нови методи и медикаменти. Извършва се контрол на финансовите разчети и разходи.
-Доста Ваши колеги са потърсили по -добра професионална реализация в чужбина. Защо Вие останахте в България? Защо в общинската болница в Севлиево?
-Удовлетворена съм от работата като лекар в България и по-конкретно в МБАЛ “Д-р Стойчо Христов” ЕООД и “ДКЦ-1-Севлиево” ЕООД в родния ми град. Обновена е материалната база, бяха закупени нови апарати за лечение. Останах в Севлиево, защото тук е семейството ми.
-Какви възможности за лечение предлага ръководеното от Вас отделение по “Физикална терапия”?
-В Отделението по физикална и рехабилитационна медицина провеждаме лечебни процедури във физикални фактори и аналитични упражнения на оперирани болни с ендопротези на колянна и тазобедрена стави, счупвания на крайниците; на болни със заболявания на периферна и централна нервна система, болни със захарен диабет, възпалителни заболявания на бял дроб.
-Панацея ли са големите болници за успешно лечение? С какво севлиевската болница и по-точно ръководеното от Вас отделение не отстъпва на големите болници? Дайте примери.
-Националната здравноосигурителна каса е възложител на медицински дейности, сключва договор с дадена болница по дадени клинични пътеки, когато са изпълнени всички условия. Изискванията по всички клинични пътеки се определят от републиканските специалисти.
По-големите болници – областни, университетски и частни работят по разширен списък с клинични пътеки. Общинските болници работят с по-малък списък с клинични пътеки, по заболеваемост, която е характерна и необходима за района.
-Много често казваме: ”Боли ме кръста, гърба, коляното…”. От телевизора или от вестника ни препоръчват поредното лекарство. Как да изберем правилното или първо лекарят трябва да си каже думата?
-Важна е преценката на лекаря за дадено заболяване и последващото лечение. Когато има реклама на лекарства в социалните медии, за тях не е необходимо предписание от лекар. Тогава пациентът може сам да направи своя избор.
-Как си помага в такива случаи д-р Пройнова? Дайте съвет!?
-Всеки взема решение и носи отговорност за своето здраве. Препоръката ми е да се обогатяват знанията за човешкия организъм, за здравословния начин на живот без крайности, да се подобрява двигателния режим чрез спорт или индивидуални упражнения.
-По време на тържеството, Вие показахте Ваши картини. От кога рисувате и в какви моменти хващате четката?
-Творчеството е магия и страст. Изкуството е духовна потребност и начин на живот. То е отражение на моите възприятия от заобикалящия свят във всякакви краски – мрачни и радостни. Искам да си купя време да рисувам.
-Кой е най-добрият лек за тялото и душата, изпитан от Вас и бихте препоръчали на читателите на в.”Росица? Вашето пожелание за Новата година?
-Най-добрият лек са добрите човешки отношения – разбиране, подкрепа, обич. Музиката ни помага по-лесно да се справяме с ежедневните проблеми – всеки има различни предпочитания.
Пожелавам здраве и всеки да развива скрития си потенциал. При всеки успех в мозъка се отделят ендорфини- хормон на щастието и така ще бъдем удовлетворени от себе си, ще се радваме на живота.