Бронзовото еленче от с. Агатово е част от изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. Изложбата е на НАИМ-БАН и е експонирана в музей „Жан Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Тя ще продължи до 3 март 2025 г.
Българското събитие във вилата на музея представлява една от най-мащабните до момента представени изложби на съхранявани в нашите музеи културни ценности. Рогозенското, Панагюрското, Вълчитрънското и още доста други съкровища, както и много други групови или единични находки от камък, метал и керамика са комбинирани с предмети от съседни нам държави, както и с много информация и карти, представящи древния свят, в който са живели траките и с който са си взаимодействали усилено, формирайки сложни и многопластови културни явления. Вилата на музея „Гети“, изградена от милиардера Дж. Пол Гети, е копие на римските императорски вили и е разположена в Малибу, край океана.
Българската изложба се радва на голям интерес, а рекламните й пана са разпръснати по много от централните булеварди.
Работата по „Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ започва още през 2018 г. Изложбата за древна Тракия е част от организиран от музея „Гети“ цикъл, посветен на различни части от древния свят. Към настоящия момент са се състояли „Египет и античния свят“ (2018 г.) и „Древен Иран и античния свят“ (2022 г.), а предстоят изложби за Финикия и Анатолия.
От българска страна в „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ участват 14 музея с общо над 150 предмета – над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Представени са емблематични за древна Тракия открития като Вълчитрънското златно съкровище, Панагюрското златно съкровище, комплексът предмети от могилата Голяма косматка край гр. Шипка, съдове от Рогозенското съкровище и много други. Включените в изложбата артефакти обхващат период от над две хилядолетия – от късната бронзова епоха (II хил. пр.Хр.) до времето на Римската империя – и илюстрират важното място на Тракия в древния свят.
Еленчето от Агатово е един от най-старите експонати. То е изработени в земите на Мала Азия през VII в. пр. Хр. Това не е първото му показване зад граница, както и включването му в престижни издания. Неговите снимки, като част от изложби са публикувани в много каталози на различни езици. Ценната находка е намерена в местността Еленча, край с. Агатово още през 30-те години на XIX в. и още тогава попада във фонда на Националния археологически музей. То е част от постоянната експозиция на този музей и когато се върне от Америка отново ще заеме своето място там.
Снимки Т. Чобанов