МАЯ ГАНЕВА
Самостоятелната изложба на младата художничка Силвия Шосева бе открита в понеделник вечерта в ГХГ „Асен и Илия Пейкови“. В две от залите на Галерията са показани нейни платна, рисувани в последните 2-3 години, всяко от тях много различно от другите.
Силвия Шосева е родена в София през 1983 г. От ранна детска възраст е очарована от световната и родна живопис и сама се впуска в нея. Виждайки интереса на дъщеря си, родителите й я записват на курс по рисуване, когато тя е 10-годишна. Четири години по-късно Силвия е приета в Художествената гимназия, където получава както много познания в областта на изобразителното изкуство от добри преподаватели, така и някои тънкости на живописното изкуство. Нейната чувствителност я доближава до същността на живописта и на 15 години тя прави своя първи опит да рисува с маслени бои. Силвия Шосева се опитва и успява да предаде на пейзажите си по-различна ефирност и цветност, променяйки цвета на небето и земята такива, каквито само творецът вижда в своето въображение. „Пейзажите рисувам на открито сред природата. Истинско удоволствие е за мен да наблюдавам светлините и сенките“, не крие майсторката на четката.
През 2007 г. художничката завършва Софийския университет, специалност „Изобразително изкуство”, и магистратура в НБУ, специалност „Графичен дизайн”. В периода 2007-2015 г. тя се вдъхновява от актьори и певци, които харесва, и започва да рисува лицата им, превръщайки ги в герои на картините си. От 2007 г. до 2010 г. Силвия е повлияна от Брут арта. В картините си от този период използва символи, свързани с насилие и сексуалност. „Портретите отразяват различни известни личности, като Никол Кидман, Кирстен Дънст, Джеръми Айрънс, Скарлет Йохансон, Мариус Куркински, Радина Кърджилова, Гена Трайкова и т.н. Пресъздавам тези потрети и ги превръщам в герои на картините ми. Това е един вид игра с публиката на „Познай кое е лицето”, казва авторката. В периода 2011-2014 г. започва да рисува цветя и други растения. В съчетание с портретите, които все още са обект на нейните търсения, този похват въздейства по нов и различен начин. Лицата са ясни, бели и открояващи се. Цветовете са контрастни. Картините са едновременно портрети, но и символи. Природата също е обект на трансформация. В творбите на Силвия има мистичност и една неповторима откровеност, която, в съчетание с множеството символи, силно въздейства на зрителя.