На 13 ноември се навърши една година от работата на ОбС в Севлиево. Каква беше тя за общинските съветници, на кои акценти от програмите си дадоха старт и как изпълняват клетвата си, че ще работят за развитието на общината, въпреки сериозните политически сътресения в държавата през последните години? Отговор на тези и други въпроси даде за вестник „Росица“ д-р Явор Памукчиев, председател на ОбС в Севлиево.
-Д-р Памукчиев, Вие сте един от най-дългогодишните общински съветници, отново сте и председател на ОбС. Как ще коментирате първата година от този мандат на местния парламент и за Вас, като негов председател?
-Благодаря, че поискахте това интервю от мен, за да се отчета и пред нашите избиратели.
На 13 ноември 2023 година бях избран за председател още на първото заседание на ОбС. Направихме 10 комисии, избрахме председатели и членове. Те са много важни, защото в комисиите се разглеждат въпросите, които са в дневния ред на заседанията. През годината общинските съветници са били редовни на заседанията, отсъствията са били по уважителни причини. От месец юни влезе в действие и видеонаблюдението, чрез което гражданите могат да наблюдават работата на комисиите, както и заседанията на ОбС – те могат да присъстват и залата .
-Опитът Ви като общински съветник и председател на ОбС през годините как Ви помага за успешната работа на ОбС сега?
-Аз бях спокоен, когато заех това място, защото имам дълъг опит като общински съветник. Това е 25-тата ми година и ако съм жив и здрав, имам още три години до края на този мандат. Мога да кажа уверено, че повече няма да се кандидатирам за общински съветник.
В този Общински съвет 13 от общинските съветници са нови – това е почти половината от неговия състав. Има групи, в които почти всички общински съветници са нови, но са амбициозни и се справят добре с помощта на по-дългогодишните си колеги. Не сме имали конфликти по време на работа. Няма наказани общински съветници, които да нарушават дисциплината.
За тази една година сме имали 15 заседания на ОбС. Не броим тържествената сесия, на която се отчитат положителни резултати и се връчат почетни отличия на заслужили севлиевци.
Имаме 298 решения на ОбС и за това време нямаме нито едно върнато решение от Областен управител или прокуратурата – всички те са законосъобразни. За този период имаме 8 питания от общински съветници, които са поставили общественозначими въпроси на жители от общината. Ние работим много успешно с екипа на кмета д-р Иванов и когато двете институции са заедно се получават много доби резултати.
-Вие казвате, че съвместната Ви работа с Общината дава добри резултати в името на севлиевци. Но в ОбС има групи от различни политически и граждански проекти – до колко политиката оказва влияние върху работата и решенията на ОбС? Каква е ролята на опозицията?
-Да, в ОбС има опозиция, но аз смятам, че когато се решават проблемите на гражданите, политика не трябва да има. Много лошо се отразиха изборите, които се провеждат през няколко месеца у нас. В ОбС има 7 групи и всички те са представители на политически партии. Едни са в управление, други са в опозиция. Напоследък аз не мога да определя кои са в управление, защото държавата се управлява от служебни правителства. И това се отразява зле на цялостното развитие в страната. Тя има нужда от стабилност. За радост нашите общинските съветници са достатъчно възпитани и всеки се опитва да запази личните си пристрастия, и по време на работа в ОбС се стреми да си изпълнява задълженията.
-Направи ми впечатление, че докато избраните от нас депутати не намираха общ език и решения за стопиране на политическата криза, която е в основата и на други кризи в държавата, общинските съветници в Севлиево се обединяваха за общи каузи. Ще продължи ли този начин на работа или?
-Да, имаше няколко каузи около които общинските съветници се обединиха за разрешаването им. Първата беше внесеното в ОбС предложение на местна фирма за събиране и третиране на чисти битови отпадъци. По предложение на председателите на политическите групи ОбС прие декларация против изпълнението на инвестиционното предложение. Бяха написани и писма до съответните институции, но в крайна сметка инвеститорът оттегли инвестиционното си намерение.
Това беше правилното решение, защото ако беше изпълнено, щеше да има голяма запрашеност на района, което тревожеше хората, които живеят там. Общинските съветници бяха съпричастни с тяхната тревога и ние реагирахме много бързо с декларацията, която приехме и се радваме, че това намерение не е реализирано. Може би е добро начинание, но не е подходящо мястото да бъде в рамките на града или в някое населено място.
Втората кауза, която ни обедини е обсъждане на данни за незаконна площадка за отпадъци на земеделска земя в землището на община Севлиево, в м.Скъсаното. За този проблем отново се събраха всички групи, посетиха мястото и отново имаше декларация която беше подписана от всички. Изпратихме я до различните институции. Бях много учуден от отговорите на РИОСВ – Велико Търново и Басейнова дирекция “Дунавски район” – Плевен, според които струпването на строителни отпадъци в поземлен имот, в случая пасище, не нарушава екологичното равновесие нито на почвата, нито на водата в р.Росица и не е нарушение.
“Отказвам да образувам наказателно производство и прекратявам преписката 1029/2024 година по описа на Районна прокуратура град Габрово”, е решението на прокуратурата.
Но има едно нещо, което контролните органи са отчели като неправилно и то е преминаването на големите камиони през велоалеята в парк Черничките. Вследствие на това те са начупили бордюрите, асфалта и едно от най-хубавите неща, което беше направено през последните години в нашия град, е унищожено.
Ако всеки гражданин започне да депонира строителни отпадъци в земеделски или други земи какво ще се случи. Все пак трябва да има някакъв ред. Въпреки това ОбС излезе с единодушно решение, че тези действия, които са извършени от нашия съгражданин, са неправилни, неточни, некоректни и не ги одобряваме, а каква ще е реакцията на институциите, си е тяхна работа.
Третата кауза е за хидровъзел “Бяла”. На 27 август ОбС взе решение да се направи подписка, с която да се изрази желанието на поколения севлиевци за изграждането на язовир, който да събира водите от Балкана.
През последните 5-6 години в общината няма воден режим, какъвто имаше предишни години. Само в някои населени места се налага режим и то при голяма суша, когато намалява водоподаването.
И всичко това е благодарение на действията на кмета д-р Иван Иванов и неговия екип за разработените и реализирани проекти за подмяна на вътрешната водопроводна мрежа в града, и на довеждащите водопроводи в някои населени места за намаляване на загубите на питейна вода по водопроводната мрежа. И ефектът от тези действия вече е на лице.
Общинските съветници единодушно подкрепиха декларацията за изграждане на хидровъзел „Бяла“, която изпратихме до председателя на Народното събрание, до министрите на МОСВ, МРРБ, до Премиера. Мисля, че имаме отговор само от Българския ВиК холдинг, в който се казва, че може би във времето този язовир ще се случи.
Аз смятам, че ние, като Община, като общност не трябва да забравяме този проблем, дори когато нямаме режим, защото сушата, която идва, е огромна. Аз виждам какво става с язовирите в страната – те просто са пресъхнали. Дебитът на река „Росица“ също намалява.
Това са три каузи, които обединиха общинските съветници, защото са важни за общината, въпреки че за едната не получихме подкрепа от институциите, но получихме подкрепата на гражданите.
-Д-р Памукчиев, в първия ден от избирането Ви за председател на ОбС, Вие заявихте, че трябва да се отделя по-голямо внимание на селата в община Севлиево. Как се изпълни това Ваше желание при сформиране на бюджета за 2024 година и неговото изпълнение?
-Бюджетът е най -важното нещо за развитието на една община. Той беше приет единодушно от всички общински съветници, защото преди това беше много добре обсъден на заседанията в комисиите. Имаше много разговори и дискусии.
Всички съветници бяха активни и ние сме удовлетворени как бяха разпределени средствата.
Предвид на моята професия аз съм много добре запознат със състоянието на населените места, затова казах, че трябва да са равнопоставени и еднакво да се обръща внимание на всички. Но трябва да са активни и техните кметове. Един кмет, който иска да удовлетвори желанието на жителите на населеното място, заявява исканията си пред Общината и тя ги удовлетворява.
Миналата година общинските съветници подкрепиха това мое искане, надявам се и при приемането на бюджета за 2025 година да продължим да увеличаваме средствата за селата, където нещата се случват по-бавно.
Много ми е хубаво като отида в някое село и видя, че името му е изписано с цветните букви. Присъствах на много от тържествата тази година и виждам, че хората не говорят само за проблеми, а се радват и се веселят.
-А как ще коментирате изпълнението на социалната програма в бюджета за тази година?
-Едно от добрите решения на ОбС са гласуваните средства за подпомагане на семейства с новородено дете. Важно условия за финансова помощ от 300 и 150 лева за първо и второ дете е родителите да имат средно образование. До края на месец ноември, тази година е дадена такава помощ на 75 новородени деца. До края на годината може да станат и 100.
Имаме фонд от общинския бюджет за лечение на граждани от община Севлиево, които не могат да бъдат лекувани тук, а се нуждаят от финансово подпомагане за консумативи и други медицински услуги за лечение в други болници. До момента са кандидатствали двама души, които не отговарят на определените условия за финансово подпомагане.
Община Севлиево отделя винаги средства за хосписа в Дряново, за подпомагане на нашите съграждани, които пребивават там.
За инвитро процедурата, която ние също финансираме при определение условия, са кандидатствали 14 двойки, които са получи средства в размер на 2000 лв. за първи опит, а за допълнителните изследвания помощта е в размер на 1500 лв. Ние много се радваме когато инвитро процедурите са успешни. Аз смятам, че в бъдеще трябва да увеличим средствата за подпомагане на повече двойки, които имат проблеми, за да се увеличава населението в нашата община.
-Смятате ли, че са необходим промени или допълнения на общинските наредби, които се отнасят за опазване на обществения ред, защото най-големите критики на гражданите на Севлиево са срещу вандалите и впечатлението, че те са ненаказани?
-Аз смятам, че наредбите ни са добри, стига да се изпълняват и спазват. Ние с Вас знаем много добре, че вандалските прояви на младите хора, които трошат пейки, чупят дръвчета, замърсяват и вандалстват са белег на тяхното възпитание.
-Но всички законови и нормативни документи има раздел санкции за неизпълнението им?
-Да, има! Има и видеонаблюдение на много места в общината, от където се вижда кои са вандалите и трябва да бъдат наказвани. Може би трябва да бъдат по-строги мерките!?Ако се спазват всички закони и наредби, не би трябвало да има никакви проблеми. По телевизиите в последно време се показаха жестоки прояви на малолетни. Аз смятам, че трябва да се работи тези прояви да се спрат и тези, които унищожават, да възстановяват щетите.
Преди две години младеж, който около кръговото кръстовище на улица “Стара планина” правеше дрифт – забранен с решение на ОбС, отсече дърво и влезе в градинката. Добре, че по това време не е имало движещи се хора по тротоара, защото е сигурно, че е щял да ги нарани или убие. И аз се чудя, защо този младеж не се е сетил, че трябва да възстанови дървото, което е посякъл!?
-След като той не спазва тези нормативни документи, има институции, които трябва да упражнят правото си да го санкционират!?
-Вероятно Комисията по опазване на обществения ред трябва да се занимае с този проблем. Необходима е среща с всички органи, за да се намери решение. Но най-доброто решение е превенцията, за да не се случват такива неща.
-Д-р Памукчиев, от какво е личното Ви удовлетворение от работата на местния парламент и от какво не сте доволен?
-Доволен съм от това, че тази година няма да вдигаме такса смет, няма да вдигаме данъците за сгради и за моторните превозни средства. Това е едно от хубавите неща, които мога да кажа на севлиевци преди коледните празници, гледайки какво се случва в другите общини където с по 30-35 % ще има вдигане на тези данъци и такси. Мисля, че макар и трудно, ще се справим с този проблем, който е много важен, защото по този начин ще спестим определени средства на нашите съграждани.
Бих се радвал хората да са усмихнати повече, да са здрави, за да имат по-малко работа лекарите и социалните работници. По малко работа да имат и органите на реда, защото тогава наистина ще живеем в един малко по-добър свят. Имаме толкова много спортни клубове , богат културен афиш… Смятам, че нашата малка община е уникална. Спомням си, че през 2012 година на гости на нашата община беше холандският посланик, който каза, че ако всички общини в България са на нивото на община Севлиево, то страната ни ще бъде на нивото на Швейцария. Ще съм доволен, ако се повиши стандарта на живот на хората от нашата община. Но най-важното е да мислим нашата България да бъде добре.