6 декември – ден на рибари, банкери и търговци
Св. Николай Чудотворец, е сред най-почитаните светци в християнския свят. Разказите за неговите чудеса, събрани в древни писания, обхващат събития, които подчертават неговата щедрост, милосърдие и необикновени способности. Тези истории често са служели като вдъхновение за поколения християни, но някои от тях остават по-слабо познати.
Свети Николай не случайно е наричан Чудотворец, защото най-голям брой чудеса се приписват на неговото име. Както приживе, така и след смъртта му.
Спасение на три сестри
Една от най-емблематичните истории разказва как Св. Николай спасил три бедни сестри от тежка съдба. Баща им, който нямал средства за зестра, планирал да ги продаде в робство. Николай, воден от състрадание, тайно хвърлил три торбички със злато през прозореца на дома им в три поредни нощи. Благодарение на това всяка от сестрите се омъжила почтено. Тази история е основата на традицията за тайно даряване на подаръци, която днес асоциираме с Дядо Коледа.
Успокояването на бурята
Друга добре позната легенда разказва за кораб, попаднал в буря. Екипажът, отчаян и в страх за живота си, се помолил на Николай. Светецът се появил в сън и успокоил бурята, водейки кораба до безопасно пристанище. Това чудо го направило покровител на моряците и пътешествениците.
Спасяването на невинни затворници
Старинни писания описват как Николай предотвратил несправедливата екзекуция на трима войници. Той се явил пред управителя на града и разкрил истината за тяхната невинност. Това чудо го затвърдило като защитник на справедливостта и застъпник за невинните.
Чудото с житото
Веднъж в Ликийската страна настанал голям глад, и в град Мира храната била изключително оскъдна. Историята разказва, че Св. Николай се явил в съня на търговец, който по това време бил в Италия и смятал да отплава за други страни с натоварения си с жито кораб. Като залог Св. Николай оставя на търговеца три златни монети и му заръчал да продаде житото си в Мира. Търговецът се събудил и в ръцете си намерил трите златни монети, след което решил да изпълни заповедта на светията. Тръгнал с кораба си към град Мира, където продал житото си, като разказвал на хората за явяването на Св. Николай в съня му. Получавайки такова утешение в глада и слушайки разказа на търговеца, гражданите въздавали слава и благодарност на Бога и прославяли своя чудесен хранител, великия архиерей Николай.
Значение на чудесата в съвременния свят
Историите за Св. Николай са не само религиозни легенди, но и уроци за добродетели като щедрост, справедливост и вяра. Те ни напомнят за важността на помощта към нуждаещите се и за силата на състраданието. Нека си помагаме!
Източник: Иконопис БГ
Изображение – https://ikonopis.bg/ikoni-sveti-nikolaj
На 6 декември Българската православна църква отбелязва празника на свети Николай. Той е роден в гр. Патара. Според преданията, той е човекът, който незабелязано подхвърля кесии със злато в дома на обеднял баща и благодарение на това той омъжва трите си дъщери. На светеца се приписват и много чудеса, избавящи моряците и пътуващите по море от водните стихии. Умира през 342 г. в гр. Мира, Ликия, в югозападна Мала Азия.
В Българската православна традиция светецът Николай, чието име означава „побеждаващ“, се почита и като патрон на рибарите. Според народно-християнския мит за подялбата на света, нему се паднали моретата, реките, езерата. Той е господар на целия подводен свят – рибите и водните демони. На този ден се украсяват коледните елхи, а на трапезата се поднася риба, чието тяло е покрито с люспи, най-често това е пълнен шаран.
Свети Николай Мирликийски се почита още като избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите.
В България празникът се отбелязва и като имен ден на хората, чиито имена са производни или близки до Николай – Никол, Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо, Нина, Ница, Ния и др. На празника, за да уважат именника в дома му, идват близки, приятели и познати, които не е задължително да са били поканени.
Денят е всенароден празник и се чества и в семействата, в които няма именник. В традицията на празничната маса се сервират ястия с риба, най-често – пълнен шаран с орехи.