МАРИЛЕНА ХРИСТОВА, 10б клас, клуб „Журналист“
От 15 до 17 ноември се проведе XXII Национално състезание по природни науки и екология в гр. Разград, организирано от Министерството на образованието и науката, Регионално управление на образованието – Разград и Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф”, домакин на състезанието. Откриването се състоя в Общинския културен център-Разград. Състезателната част премина в два етапа: втори ден- подреждане на щандове с постери, табла, макети, снимки и други материали, демонстриращи изследователската и проучвателска дейност на ученическите екипи и публично представяне на щандовете пред журито и участниците; трети ден- публична защита на проектите пред другите участници и Националната комисия с председател доц. д-р Маргарита Кузманова от СУ „Св. Климент Охридски” и почетен председател доц. д-р Стефан Манев от Югозападен университет “Неофит Рилски”. Състезателите имаха възможност да посетят химични лаборатории в „Амилум“ и Археологическия музей „Абритус“.
В проявата участваха общо 55 проекта, 18 от които в първа възрастова група (5-7 клас), а останалите 37 – във втора възрастова група (8-12 клас).
СУ „В. Левски“ участва с четири проекта: един в първа и три във втора възрастова група. Проектът на Никол Минкова -5б клас и Калоян Сашев -6в клас, с ръководител г-жа Ана Жекова – старши учител по биология и здравно образование, спечели трето място с 49,8 точки. С проекта учениците целяха да призоват обществото да предприеме малки, но значими мерки за опазването на околната среда. Те се фокусираха върху намирането на алтернативни предмети, които не вредят на природата. За изпълнението на своя проект те проведоха експеримент и успяха да създадат “казеинова пластмаса” с помощта на оцет и затоплено прясно мляко.
Първият проект от втора възрастова група „От светлина към образ: биофизични процеси на зрението“ на Георги Митев и Тодор Симеонов -10б клас с ръководител г-жа Ива Пейкова- учител по физика и астрономия, се нареди на 10-то място с оценка Отличен 5,50 /48,4 точки/ . Проектът им цели да обясни на учениците как работят едни от най-сложните органи в човешкото тяло – очите и мозъкът. Чрез макет на органите и зрителният нерв, който предава електрични импулси към мозъка, участниците обясниха как светлината се преработва в окото, преминава през зрителните нерви и образът се образува в мозъка. Вторият проект „Бързата мода в гардероба ни… и не само“ на Айда Гонги и Марилена Христова -10б клас с ръководител г-жа Мария Стойнова – старши учител по химия, зае 12-то място с оценка Отличен 5,50 /47,7 точки/. Целта на проекта е да засили интереса на младите хора към проблемите на „бързата мода“ и влиянието на модната индустрия върху климата и околната среда. Третият проект от втора възрастова група „Невидимото зло“ на Нели Лалева и Наталия Христова- 10б клас с ръководител г-жа Йонита Косева- учител по биология и здравно образование се нареди на 14-то място с оценка Отличен 5,50 /47,1 точки/. Темата на проекта бе киселинният дъжд. В него бе представено образуването на киселинния дъжд, последиците от него и как той може да се предотврати. Чрез опити за изследване на различни почви и измерване на тяхното pH се доказа влиянието на киселинността върху околната среда.
Целта на ежегодното състезание е да се осигури възможност на учениците да представят свои авторски идеи и интерпретации по определен проблем, резултати от изследвания в областта на природните науки и екологията, да защитят собствена позиция по актуални за обществото проблеми и да покажат оригинално мислене.