МИЛКА ДЕШЕВА
Лятото, единственото момче сред сезоните, от година на година идва все по-късно и става все по-късо и по-късо. И още ненаситили му се, то се втурва в лудешки танц със своята избранница Есента. И двамата рисуват една причудлива лятноесенна феерия с аромат на лютеница и дюли и с цвета на небесна дъга. В такава пъстра феерия беше превърнат на 28 август малкият салон на Читалището, където ни посрещна любезната домакиня – читалищният секретар Ирина Кънчева. Кошница, препълнена със свежи зеленчуци, сред които се открояваше жълт като портокал, но нашарен като зебра с бели ивици американски домат, чер домат, домати ръгби, розов дар и какви ли не още… А отстрани на кошницата, бодната небрежно, ухаеше китка пресен босилек. По масата бяха разположени богати плата с различни доматени вкусотии.
Да се замеряме с домати ли? Забавно, да. В много страни съществува такава традиция. Но стопаните, които знаят колко трудоемко е производството на хубав домат, не биха го направили. То започва през зимата с производството на разсад, след това следва пикиране, аклиматизиране и чак тогава засяване в оранжерии, а на открито – през месец май. И започват едни нескончаеми грижи по поливане, обезпаразитяване и ред други. Малко са хората, които все още помнят така нареченият бостанджийски домат. Разсадът се отглеждаше в ястък, след това се бодваше на бостана и се оставяше да си расте на воля, като щастливите кокошки. Няма колтучене, няма коли и връзване, нито кършене или пръскане с препарати. И се раждаха домати като юмрук, а като ги разрежеш, леко скрежасали като добре узряла диня. Но това вече е само блян.
А че доматът е златната ябълка за всяка домакиня, няма съмнение. Една проста супичка или манджичка да сготвиш, става по-вкусна с две-три лъжици доматена салца. Пица или спагети да приготвиш, без доматено пюре не става. А как да сложим лятото в буркан без домати. Различни видове лютеница, салати, апетитки, сосове, пюрета, сладко от червени или зелени домати. Ако последното го приготвите с горена захар и орехи, става превъзходно. Царицата на летните салати е несъмнено шопската салата.
Присъстващите на партито бяха любопитни да научат странната, но интересна история на домата. Неговото откриване е станало в далечния 7 век в Перу и Чили от индиански племена. Плодовете на диворастящите доматчета приличали на череши и на така модерните в съвременната кулинария чери домати. В Европа били пренесени едва в началото на 18 век от испански колонизатори, но ще мине още дълго време, докато заемат достойното си място в кухнята. Отначало ги считали за отровни, като ги сравнявали с беладоната и мандрагората. Отглеждали ги като декоративни храсти. През 1820 г. един американски офицер, голям смелчага, направил в Бостън, точно пред Съдебната палата, една показна демонстрация. Пред очите на огромна публика, която със страх очаквала зрелищната смърт на чудака, той изял пълна кошница с добре узрели домати. С това доказал, че този продукт не само че не е отворен, а е един от най-вкусните летни зеленчуци.
С не по-малък интерес бяха изслушани съветите на агроном Янка Банкова за отглеждането на качествен домат и ползата от него. Най-благоприятни за отглеждането на домата са температурите от 25 до 30 градуса по Целзий. Под 15 градуса не могат да цъфтят, а под 10 градуса спират да растат. Отрицателно действат и температурите над 30 градуса. Многото влага затруднява опрашването и се развиват гъбните болести – картофена мана и кафяви листни петна. При засушаване плодовете загниват откъм върха, където се появява тъмно петно. Най-разпространената вирусна болест при доматите е жилковата некроза. Много вредни са и листните въшки белокрилки. Всеки производител сам избира как да се бори с болестите, като го прави редовно и го съчетава с грижите по поливане, торене, окопаване. И… две думи за т. нар. колтучене. То е стара градинарска практика. Касае новото стебло, което се образува в пазвата на всеки лист и расте непрекъснато. Колтученето се прави не наведнъж, а последователно, с появата на първите колтуци. Подходящият момент е от появата им до 10-ина сантиметра дължина. По-късно е безсмислено. Много полезно е и кършенето, т.е. премахване на върховете. Така хранителните вещества се насочват към плодовете. Прави се веднъж, когато растенията са развили 4-6 съцветия. С помощта на палеца и показалеца се прищипват върховете на две все още недоразвити листа.
Колко вида сортове домати средно познава един производител. Може би около десетина. Огромно е многообразието сред сортовете: Рила, Наслада, Опал, Миляна, Трапезица и по-новите, съчетали най-добрите качества на едрите розови и червени домати като Биволско сърце, Стара мечта, Меделина, Розова магия, Алено сърце и др.
Най-ценната съставка на доматите е ликопенът, който определя и червения му цвят. Ликопенът се съдържа и в кръвта на човека и е мощен антиоксидант, предпазващ от рак, сърдечни болести и мускулни дегенерации. Предпазва кожата от стареене и старчески петна. Сто пъти е по-силен от витамин Е. Запазва се и при термична обработка на доматите.
Важно! Зелените домати съдържат отровата соланин, същата, която се натрупва и в позеленелите и прорастнали картофи. Затова сурови зелени домати не се използват за храна.
И ето, че настъпи най-вкусният момент, да опитаме сладостта на приготвените доматени вкусотии. Най-напред, парче домашна пица за всеки, след това порция „Зеленчукова фантазия“, приготвена с любов от Блага Кочева и разбира се, по чашка от домашната ракийка на Ганка Колева. И се поотпуснаха душите, позачервиха се бузите и увлечени от приповдигнатото настроение на 86-годишната Тодора Иванова, всички се хванаха на хорото. Даже и малката Теодора Калоянова се хвана на хорото до баба си Стефка Колева.
Доматът вълшебник! В края на лятото, когато е на привършване, той е най-вкусен. Наслаждавайте му се по-възможност всеки ден.