Община Севлиево е готова за работа при зимни условия. Изводът беше направен вчера преди обед на традиционното за това време на годината заседание на Общинския съвет по сигурност (ОбСС). На него присъстваха кметът д-р Иван Иванов, зам-кметовете, ръководителите на всички институции, имащи отношения към създаването на нормални условия за живот през зимата, кметове и наместници на населените места.
Анализ на трудностите, свързани с организация по снегопочистването през изминалия зимен период, направи инж. Димитър Ножаров, специалист сигурност на информацията към Община Севлиево. По думите му статистиката показва, че в последните години зимите са безснежни, но се засилват сигналите за други проблеми – заледени участъци и необходимост от опесъчаване. „Снегопочистващите фирми трябва да го имат предвид. Както трябва да има готовност за снегопочистване, така трябва да има готовност и за опесъчаване“, каза инж. Ножаров и припомни за огромния проблем, с който жителите на общината се сблъскаха миналата година: „обилният снеговалеж при все още неокапали листа от дърветата, което доведе до счупени клони, скъсани електропроводи, блокирани пътища.
Пет дни общината беше в леден капан“. Той допълни, че липсата на опит и определена процедура за действие в такава ситуация се оказват критични. Липсата на екипи, които да разчистват падналите дървета и липсата на роторен снегорин също се оказват основни пречки пред почистването през кризисните пет дни на миналата година – от 25 до 30 ноември. „Тогава най-важни се оказаха хората, които правеха просеки, за да почистят пътищата. Ние разчитахме на екипите на пожарната, както и на Общината, които обаче, през нощта, трудно могат да бъдат активирани“, каза още Димитър Ножаров.
Присъстващите членове на ОбСС, ангажирани с зимната готовност и снегопочистващите фирми, докладваха проведените към момента мероприятия и готовността на общината за работа и живот при зимни условия.
С координиране на управлението в зимна обстановка за периода от 1 ноември до 31 март 2025 г. е ангажиран съставът на Общинския координационен център (ОКЦ) за координация и провеждане в изпълнение на превантивните, спасителните и неотложни аварийно-възстановителни работи и дейностите, осигуряващи нормален живот на общината при зимни условия. Това са инж. Мирослав Митев, инж. Димитър Ножаров, Савина Минкова и Стефан Тотевски, които ще работят под ръководството на зам.-кмета Невена Тодорова. Създадена е организация за получаване на ежедневна подробна информация за обстановката от населените места в общината и предаването и в ОКЦ. „Всички кметове и наместници по селата са длъжни ежедневно да докладват за обстановката“, припомни им Ножаров.
„За зимното снегопочистване е осигурена 100% целева субсидия от централния бюджет в размер на 581 700 лв., като последните 36 000 лв. ще бъдат преведени на Общината в началото на декември. Разходите за почистване и опесъчаване ще бъдат от собствени средства“, съобщи зам.-кметът по финасовите въпроси Калина Георгиева и допълни, че: „Община Севлиево ще се справи с ангажиментите си за разплащания през зимния период 2024/2025 г.“.
„Всички второстепенни разпоредители с бюджетни средства са предприели необходимите действия, за да има нормална обстановка през зимния период. Автомобилите им също са подготвени за зимата. Социалните институции разполагат с необходимите хранителни запаси за една седмица. Отоплението на детските и учебни заведения ще се осъществява без проблеми“, информира зам.-кметът Красимира Йорданова.
Зам.-кметът по обществен ред и сигурност Ердоан Узунов припомни, че почистването на тротоарите пред магазини, заведения и жилищни кооперации е ангажимент на собствениците и наемателите.
Севина Минкова – начални отдел „Транспорт и екология“ информира, че транспортните фирми за обществен превоз са докладвали за готовността си, но са докладвали за два критични участъка, които се нуждаят от по-сериозно опесъчаване – на завоите на Крапец към Малък Вършец и Кална кория към Добромирка.
И тази година зимното поддържане на улиците в град Севлиево, улиците в населените места и общинска пътна мрежа в община Севлиево е поверено на ДЗЗД „Зимно почистване Севлиево”. Калин Иванов от снегопочистващата фирма уточни, че дружеството разполага с достатъчни запаси от сол, пясък и химически вещества. Той обаче изрази несъгласието си, че шофьорите на снегопочистваща техника трябва да разчистват и падналите по пътното платно дървета. „Това не е наш ангажимент. Няма как да оборудваме всяка машина с резачка, а и хората не са правоспособни за работа с режеща техника“, каза той и предложи в такива ситуации да се иска помощ от Координационния център. „Една мобилна група с високопроходим автомобил е добро решение“, подчерта още той и допълни, че фирмата има материална и техническа обезпеченост, както и осигурен дежурен екип, който ще се пренасочва към проблемните участъци. На срещата присъства и Росен Десев от АПИ, който също заяви готовност за зимния период.
РУ „Полиция“ – Севлиево има разработен план за въвеждане на варианти за временна организация на движението при влошени метеорологични условия за цялата пътна мрежа на територията на общината. Инспектор „Пътен контрол“ Пламен Пенков подчерта, че полицията има добра координация с Общината, но помоли при констатиран проблем техниката да излиза своевременно, а не да чака пътният участък да бъде бликиран от закъсали автомобили. По думите му, при екстремни ситуации със закъсали тежки машини се предвиждат автомобил с повишена проходимост и кран, които са на 24-часово разположение при необходимост, но срещу заплащане. Главен инспектор Христо Банков – началник на РС „Пожарна и аварийна безопасност“ заяви, че местната пожарна разполага с четири високопроходими автомобили, два от които са с лебедки за изтегляне на закъсали автомобили. Той благодари за добрата съвместна работа на кметовете по селата и уточни, че пожарната може да изпраща максимум два екипа за справяне с проблемна ситуация.
Г-н Георгиев от „Електроразпределение Север“ информира, че дружеството разполага с девет аварийни екипа, както и че техниката и хората имат готовност за работа през зимата. „Колегите са квалифицирани да разчистват пътища, когато се налага, имаме и аварийни запаси“, каза още той и помоли, когато някой иска да подаде сигнал, но, както често се случва през зимата, телефоните им да са блокирани, хората да звънят на спешния телефон в Община Севлиево.
Масово кметовете по селата се оплакаха от висящите кабели, честата липса на покритие и липса на аварийно захранване на мобилните оператори. „Миналата година цялото село остана без телефони. Настана голяма паника“, припомни кметът на Буря. Няколкомесечна преписка с мобилните оператори води и кметът на Млечево. Тя обаче е неравна и обречена на неуспех заради „затихващите функции на селото“, както са му отговорили от единия от операторите. Кметът на Ряховците поиска преградни съоръжения срещу снегонавявания, а кметът на Шумата – Общината да обърне внимание и на непроходимите улици и проблемното опесъчаване в селата.
Община Севлиево е готова за живот, работа и справяне с всички проблеми през зимата, бе заключението в края на заседанието на Общинския съвет по сигурност към Община Севлиево.