125 години – на възраждане, на всеотдайна, сърцата дейност на поколения читалищни дейци – будители и предани съподвижници, за да бъде съхранена българската духовност и традиция. Годината е 1899-а. Родолюбиви, ентусиазирани и жадни за знания сенничани учредяват една нова народополезна организация – читалище. Наричат го „Свети Климент Охридски”, за да се опази българското съзнание и да се възражда българският дух.
Преди 125 години читалището е основано от будни за онова време сенничани: свещ. Никола Христов, Мичо М. Касъров, Димитър М. Джабраилов, Стоян Факиров, Михо Йонков Филеков, Кънчо Ив. Кръвенишки и др. Ролята на читалището в живота на селото е извънредно важна. Читалищната библиотека набавя книги, от които селяните се учат на културно обработване на земята, търсят и откриват правдата за своя живот в произведенията на българските класици. През следващите години членовете на читалището бързо нарастват, а повечето от изтъкнатите по онова време жители на Сенник разбират голямото значение на читалището, като просветен институт, който подпомага всестранната дейност на селяните и затова влизат в редовете му, не само като обикновени членове, но и като дарители, които подкрепят материалното му състояние.
Постепенно през годините читалището се снабдява с киноапарат и радио. Сформират се танцова група, театрален състав, смесен и битов хор, група на народни обичаи, група за художествено слово, дори и лекторска група по лозарство и зеленчукопроизводство. Самодейните състави участват в местни, общински, областни събори и фестивали, от които са се завръщали с много награди.
През своята 125-годишна история читалището се утвърждава като обединяващ център за всички, които обичат музиката, песните, танците, театъра, словото, автентичния фолклор и книгите.
Така е и до днес. Читалищният екип сподели празника си с гости, колеги, приятели и жители на селото, за които бе подготвена богата програма. Всички се насладиха на изпълненията на фолклорна група „Сенничани“ и на народната певица Ана Борисова, която представи фолклорния си албум „Дряновки мурафетлийки“.
„Искрена благодарност и признателност към всички сенничани, самодейци и приятели, които ни помагат да запазим голяма част от нашата национална и духовна идентичност – традиции, обичаи и ценности. Да си пожелаем светлините на нашето читалище да не угасват векове напред“, споделя екипът на НЧ „Св. Климент Охридски – 1899“ в с. Сенник.