Хората от третата възраст. Това е едно от определенията за тези, които вече са приключили със задължителния си трудов стаж, който трябва да имат, за да излязат в “заслужена почивка” – както се нарича излизането в пенсия. Друг е въпросът, че много от тях продължават да работят, защото знаят, защото могат и не по-малко важното – защото има работодатели, които оценяват тези качества и им дават възможност да се чувстват полезни, необходими, а и да повишат собствените си финанси. За българските пенсионери това е жизнено необходимо.
За съжаление знанията и моженето на голяма част от тези хора са все още недостижими, за мнозина днешни специалисти с висше образование, които надменно размахват дипломите си, но са далеч от компетенциите, които трябва да имат за тях. Признанието е на работодатели от различни сфери на икономиката.
Вестник “Росица” често информира за празниците на пенсионерите, за екскурзиите, които правят, но реши да чуе и техните вълнения, проблеми и теми за нещата от живота днес, които обсъждат извън играта на карти, шах, обсъждането на филми и книги в салоните на КП “Васил Левски“. Идеята за такава среща зрее от дълго време, защото хората от третата възраст са най-ревностните читатели на хартиеното издание на вестник „Росица“. Те са и тези, които най-често търсят редакцията за решаването на проблем от обществено значение без да се притесняват да съобщят името си и да формулират питането си. Да, ние дължахме такава среща с нашите най-редовни читатели и първата се проведе миналия петък, 25 октомври.
Независимо че времето беше прекрасно – най-доброто и за традиционния петъчен пазар, салон 2 на КП “Васил Левски“, който се намира в близост до пазара, беше изпълнен с хора, които уважиха поканата ми. След краткото представяне на целта на срещата от председателя на клуба Христо Мирчев, разговорът започна с въпроси и препоръки към институциите за обществения ред, чистота и по-добрия вид на Севлиево.
Първият поставен проблем беше за безразборното поставяне на некролози по дървета, огради, стени на обществени сгради, при положение, че за целта има специално направени табла. „Не може ли този проблем да се постави на заседание на ОбС и да се вземе някакво решение“, попита Ана Младенова.
„Прави впечатление, че се чистят само улиците в централната част на града, а за другите не се обръща никакво внимание. Аз живея на улица „Хубан Кънев“ от 40 години и нямам спомен да е била чистена, дори и през зимата от сняг“, сложи началото на темата за чистотата в града жителка на тази улица. Тя препоръча да се почистят и шахтите по улиците, за да поемат дъждовната вода.
„Задължиха ни да премахнем гаражите в жилищните комплекси, но разходете се в „Южния комплекс“, за да видите какво е оставено след тях – мръсотия и боклуци“, препоръча, след като се представи, Христо Шипкалиев, бивш общински съветник. Той наблегна и на един друг проблем, който малко хора разбират, но той е много важен за живота и здравето на хората – разходките на домашните любимци и екстрементите, които те оставят по улици, тротоари и паркове, които най-често се посещават от майки с малки деца. „Във всички европейски държави подобен пропуск – да не се прибере екстремент в найлонова торбичка, се наказва с доста солидна глоба“ съобщи той и даде пример с местните власти в Лондон, които са безкомпромисни. – Те правят изследване на екстремента и от него разбират кое е кучето, кой му е стопанина и му налагат глобата. Но там всички домашни любимци са регистрирани“. Друга важна подробност, която у нас не всички спазват.
Особено оживен стана разговорът, когато стана дума за вандалските прояви в парковете. Всички бяха категорични, че началото им идва от семейното възпитание.
„Наскоро видях млада майка, която водеше малко дете, което ядеше банан. То я попита къде да изхвърли кората, а тя му отговори: “Пускай я тук!”. Направих забележка, защо учи така детето, а тя ме попита: ”Коя си ти да ми казваш“, даде пример за корена на вандалските прояви при децата участничка в разговора.
Особено място в дискусията беше отделено и на редовното събиране на битовите отпадъци в контейнерите, на тези, които остават извън тях и не се извозват веднага от почистващата фирма. Беше направена препоръка да се измиват прилежащите места край съдовете за битови отпадъци.
Еленка Кулекова постави въпроса за необходимостта от спешен ремонт на покрива на салона на пенсионера в Западния комплекс, за да могат и там хората да се събират и да се чувстват комфортно.
Голяма част от поставените проблеми вече са били тема на публикациите на вестник “Росица“, давани са и отговорите на съответните институции и Общината, но ние ще продължаваме да търсим възможности за тяхното решаване.
„Време е да се създаде „Екополиция“, която да следи за спазването на реда и да наказва, всеки който го нарушава“, препоръча Ана Младенова, убедена, че глобите не само ще дисциплинират нарушителите, но и ще носят приходи в Общината.
Благодаря на участниците в тази среща, които отделиха внимание и на списването, и издаването на вестник „Росица“, за препоръките, които направиха, за да бъде той още по-интересен и полезен.
Първата среща с хората от третата възраст подсказа, че разговорите по злободневните теми са необходими, затова участниците в нея предложиха такива срещи да се провеждат периодично.