Въпросът ми е провокиран от статия във в.”Росица” от 20.02.2019 г. със заглавие “Общината обяви война на вандалите”, а поводът да напомня за нея са счупените скоро поставени нови пейки.
В началото на месец октомври вестникът информира, че са пред завършване три спортни съоръжения на територията на парка, че продължава неговото облагородяване, че не само са подменени с нови счупените пейки, но е увеличен техния брой за удобство на всички, които обичат да се разхождат в парка, поставени са нови съдове за отпадъци. По време на обиколката в парка установихме, че мнозина са пренебрегнали тяхното съществуване и функция. Доказателство за това са изхвърляните празни кентчета от бира и други напитки, чашки от кафе, хартийки и опаковки от закуски. Но не сме очаквали, че новите пейки отново ще бъдат счупени. Защо?
Нали преди пет години, след една доста разширена междуинституционална среща, на която много сериозно бяха обсъдени всички щети – морални и материални, нанесени от малолетни и пълнолетни граждани, се взе решение да се обяви война на вандалите? Това беше и заглавието на статията, в която се цитират мотивите и решението на всички институции, имащи отношение към решаването на проблема – тогава вандалски прояви в парк “Казармите”. Ето какво се казва в нея:
„Община Севлиево обяви война на вандалите. Това стана вчера по време на междуинституционалната среща, организирана от кмета на града д-р Иван Иванов.
За да уточнят законовата рамка, уреждаща санкциите, които следва да бъдат наложени на малолетни, непълнолетни и пълнолетни лица, които злоумишлено рушат общинска собственост, се събраха зам.-кметовете Калина Георгиева и Красимира Йорданова, служителят по сигурността Димитър Ножаров, експерти от Местната комисия за противообществени прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН), представители на отдел „Общинска собственост“, на Детската педагогическа стая (ДПС), Полицията и Общинския инспекторат.
„Продължават посегателствата върху общинско имущество, основно от малолетни и непълнолетни лица. Проблемът е, че не се стига до ефективна мярка спрямо самите извършители, не се възстановят и нанесените щети. Някъде се губи връзката“. С тези думи старт на срещата даде д-р Иванов. По думите му е необходимо да се стигне до ясен вариант и когато има конкретна проява – да има и наказание.
„Чашата вече преля. Вандалските прояви са много, но не са само в парк „Казармите“, но и из целия град“, категоричен бе Димитър Ножаров. Той подчерта, че са необходими целенасочени превантивни дейности и редовни полицейски обходи по местата, където тийнейджърите се събират на отделни групички – в двата парка, между Историческия музей и църквата, в градинката до автогарата, в дворовете на детски градини и ясли. „Никой не им прави забележки, никой не ги контролира, а това води до ескалиране на вандалските прояви и посегателства върху публичната инфраструктура. Това трябва да спре“, каза още Ножаров.
Той припомни за последните вандалски прояви от края на януари и началото на февруари, които бяха огласени в статията на в. „Росица“ – „Деца и тийнейджъри рушат парк „Казармите“, родителите нехаят“. Текстът предизвика изключително голям отзвук в сайта на вестника и социалните мрежи, а статията бе споделена и коментирана от десетки севлиевци. В следствие на това служители от местната администрация са провели няколко консултации с юристи за алгоритъма, по който ще бъдат наказвани всички автори на вандалски прояви, независимо дали са малолетни, непълнолетни или пък са навършили пълнолетие. Оказва се, че възпитателните мерки, които МКБППМН налага са доста ограничени. От общо 13 мерки, само две кореспондират с малките извършители на противообществени прояви – да възстановят щетите със собствен труд, ако могат, и да полагат общественополезен труд под надзора на възрастен. От друга страна децата не разполагат със собствени средства, за да възстановят щетите. Затова на работната среща бе уточнен механизмът, по който настойниците и родителите на деца с подобни прояви ще покриват щетите.
Когато от Координационният център в Община Севлиево бъде засечена вандалска проява се изпраща уведомително писмо до полицията, която започва да разследва случая и установява извършителите. От полицията се изпраща писмо до Местната комисия, която образува възпитателно дело срещу детето, а до родителите му – покана за доброволно изпълнение (за възстановяване на щетите). В самата покана ще бъде фиксиран срок, в който родителите ще могат да обжалват. Ако обаче не заплатят, по сметка на Общината, в указания срок остойностената щета, то срещу тях ще бъде предявен граждански иск.
“Досега нито лев не е постъпил по сметка на Община Севлиево за причинена щета. Недопустимо е да се рушат благата за обществено ползване, за които са вложени толкова много средства“, коментира и зам.-кметът Калина Георгиева. По думите й вината е изцяло в родителите и методите им за възпитание.
„От тук нататък младите хора трябва да знаят, че вандалските им прояви няма да останат ненаказани. Трябва да влияем на общественото мнение като насърчим неговата по-голяма чувствителност и ангажираност срещу всякакъв род вандализъм и безотговорно социално поведение“, подчерта кметът д-р Иванов.“
Явно връзката между институциите и вандалите продължава да се губи. Това означава, че санкциите са или неефективни, или просто не се налагат, затова те продължават да рушат и са ненаказани. Докога? А обществено недоволство расте – засега само във Фейсбук.