Бримка по бримка, ред по ред, жени отпреди няколко поколения, са премятали конеца на плетката, за да обуят и облекат с топлина, красота и обич деца, мъже, родители… Под приглушената светлина на свещтта и огнището вплитали в нея златните нишки на радост и мъка, красота и фантазия, упоритост и грижа. Днес между редовете и шевовете на фабричните изделия липсва бримката на семейната отдаденост, радостта от труда и вдъхновението на любовта.
Тази златна бримка искат да възродят две читалища „Наука 1902” във Враниловци и „Постоянство 2012” от Армените с фестивала „Златната бримка”, който дава заявка да се случва всяка есен и пролет.
Утре – 28 септември, от 10:00 часа, на площада във Враниловци ще се съберат майстори на ръчното плетиво, за да покажат сътвореното от ръцете им, да демонстрират техники, да се видят и да поговорят, да споделят опит и техники. Гостите ще се нагледат на изделия от по-дебели прежди, предназначени за зимата – чорапи, пуловери, шалове, шапки. И разбира се, някои от тях ще могат да си купят или поръчат. А онези, които имат желание, ще могат да се научат. Две плетачки от село Враниловци – Венета Недялкова и Кина Йорданова ще демонстрират „Първа бримка”, защото заплитането е майсторлък и може да бъде различно, особено за чорап.
Една, две, пет куки или обръч ще се премятат в ръцете на професионални ръкоделци и любители майсторици на фестивала на ръчните плетива във Враниловци. Ще се разменят модели и плетки, очите ще се пълнят с красота. А от сцената на площада ще струи песен и танц. Поканени са танцови и певчески колективи от района и гост изпълнителят Свилен Тодорински.
Дида Бочева, автор на идеята за фестивала споделя: „Има много фестивала, но предимно фолклорни и кулинарни. Нашият е различен. Събираме ръкоделци, за които плетенето е хоби, или професия, но задължително – ръчно. Ще се съберат баби, които плетат вкъщи, жени със свободна професия и т.н. Ще присъстват хора, които имат общи интереси и такива, които няма да продават, но ще покажат по-стари модели, ще споделят опит. Плетивата имат нужда от по-голяма популярност, традицията трябва да се поддържа, за да не бъде изместена от машинното, от конфекцията. Има ценители на ръчната работа, за които това място ще много е интересно. Това е нашето първо издание и се надяваме с всяко издание да става все по-широко известно“.