По повод 70 години от създаването на Исторически музей Севлиево и 100 години от началото на музейното дело в града, вчера следобед, в Община Севлиево, започна тридневна Национална научна конференция „Севлиево през вековете – исторически измерения, събития, личности“. Неин научен ръководител е проф. д-р Пламен Павлов.
Освен докладчиците, в залата бяха кметът на общината д-р Иван Иванов, председателят на Общинския съвет д-р Явор Памукчиев, зам.-кметът Красимира Йорданова, издателят Мирослав Марков, общински служители, краеведи, много ученици.
Конференцията бе открита от директора на музея Ивета Миленова, която приветства присъстващите с добре дошли. „Когато започнахме организацията на този форум обявихме, че целта ни е да съберем повече научни доклади и съобщения, свързани с историята на Севлиево и Севлиевския край, с бележити личности и събития. Бях притеснена, защото тема ограничава, но чест прави на колегите, че се съобразиха с нашето желание. Смятам, че съставихме един добър сборник, в който всеки добави нещо към историята на нашия край“. Тя припомни, че освен юбилейната годишнина на музея, през тази година се навършват 45 години от археологическите проучвания на ранновизантийската и средновековна крепост край Севлиево, 180 години от създаването на Хаджистояновото училище, 190 години от възобновяването на старата църква „Св. Пр. Илия“, 130 години от издигането на Паметника на свободата, 170 години от рождението на един от водачите на Априлското въстание в Севлиевския край – Стефан Пешев.
Първото приветствие към екипа на Историческия музей бе отправено от кмета на града д-р Иван Иванов: „100 години историческа дейност в Севлиево е една много забележителна годишнина. Изказвам своята благодарност към всички, които рез тези години са се трудили, отделили са време и средства, за да направят кака, че историята на нашия край да се съхрани, да се помни и знае, от нас, от следващите поколения. Аз, като кмет, съм имал удоволствието да работя с Ивета Миленова и г-н Найден Петров, като директори на музея, и на тях лично изказвам благодарност за това, което правят“ и допълни: „От мои посещения в страната мога да кажа, че Историческия музей в Севлиево е на едно ниво, което дори е по-високо от това на някои регионални музеи. Дейността, която има нашият музей е много всеобхватна и заслужава адмирации“.
Изненада към екипа на музея поднесоха учениците от СУ „Васил Левски“. Ръководителят на училищната библиотека Борислав Маринов, който припомни, че през 1924 година перспективно мислещи учители и просветни дейци поставят началото на музейното дело в града. По думите му първата музейна сбирка се съхранява в Севлиевската гимназия. По този повод той прочете поздравителен адрес от името на директора на СУ „Васил Левски“ Тома Томев, в който се казваше: „Вашата всеотдайна работа през годините доведе до утвърждаването на Историческия музей като културен център, който пази и популяризира богатото историческо и културно наследство. Пожелавам ви още много успешни години, изпълнени с много открития и духовно вдъхновение, с което да продължавате на обогатявате културната съкровищница на нашия роден град“.
С мили думи към екипа на Историческия музей се обърна издателят Мирослав Марков: „През годините вие откривахте, съхранявахте и опазвахте нашата история, на града, на хората в него, на техните родове, на региона, обвързвайки я с тази на нашата България. Нашата дългогодишна партньорска работа в музея, освен че е била конструктивна, винаги ни е зареждала с познания и обогатявала нашата култура. Пожелавам ви и занапред да бъдете креативни и търсещи, да увличате все повече последователи, да бъдете стожери и корективи на историческата истина и пазители на нашата историческа памет“.
Поздравления бяха получени от Регионалния исторически музей-Габрово, от Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, от Сдружението на общините в Република България, от областния управител Мария Башева, от музейната колегия в страната.
Веднага след това работата на научния форум започна по същество, като бяха изнесени повече от десет кратки доклади, свързани с историята на Севлиевския край. Първият ден завърши с
дискусия и представяне на изложбата „70 години Исторически музей Севлиево – съкровищница на памет и културни ценности”.
Научната конференция продължава и днес в пленарната зала на Община Севлиево, в часовете от 09:00 до 17:00. А от 17:00 до 18:30 ч. е предвидено време за дискусия и разходка до градските забележителности в близост: Часовниковата кула /1779/, храм „Свети пророк Илия“ /1834/, моста на Колю Фичето над Росица /1858/, храм „Света Троица“ /1870/, Паметника на свободата /1894/.
Всички севлиевци, интересуващи се от историята на родния край, могат да присъстват на конференцията.