РУЖА ЛЮБЕНОВА
В понеделник, 16 септември, се проведе второто заседание на Върховния административен съд по съдебния спор между граждански организации и РИОСВ-Велико Търново от една страна и фирмата на Румен Гайтански-Вълка „Петрургия“ ООД – от друга. Спорът е за намерението на фирмата на Гайтански да построи завод с инсинератор за горене на огромни количества отпадъци край павликенското село Върбовка. Както неведнъж сме писали, това ще застраши природата, поминъка и здравето на жителите в този плодороден край, а по мнението на специалисти, в Централна Северна България ще се появи един разширяващ се кръг от токсична пустиня. А Севлиево е само на 25 км по права линия…
На заседанието в понеделник съдът чу страните по делото и ги задължи в десетдневен срок да представят писмените си защити. След това в едномесечен срок трябва да излезе и съдебното решение, обясни адвокат Христо Дишев, който представлява Гражданското сдружение „Ти решаваш“ – активисти срещу строежа на въпросния завод за горене на боклук.
Това стана на пресконференция в Пресклуба на БТА, три часа след съдебното заседание. Пресконферецията бе на тема: „Представяне на детайли по казуса с планираната инвестиция за изграждане на завод с инсинератор за горене на огромни количества RDF отпадъци край Павликени (с. Върбовка)“. Присъстваха Димитър Палов, председател на Сдружение „Ти решаваш”, Владислав Иванов от същото сдружение, Данита Заричинова и Десислава Стоянова от Сдружение „За земята”, както и адв. Дишев.
Официалното наименование на проекта е „Изграждане на логистична и складова база за каменна фракция, цех за производство на каменна вата, енергоизточник за нуждите на производството, сграден фонд и площадки на находище Варбовка, с. Върбовка, община Павликени, област Велико Търново“.
„Това инвестиционно намерение има почти невинно заглавие – каза Владислав Иванов… – На пръв поглед става дума за относително нормално инвестиционно намерение, но както винаги Адът е в детайлите… Представете си 65-70 тира, натоварени с отпадък, които всеки ден влизат и биват изгаряни в центъра на северна България, допълни Владислав Иванов.
Двете пещи на бъдещия завод ще горят по 56 тона RDF отпадък, което прави 1 344 тона за денонощие. А запалят ли се веднъж пещите – няма спиране, процесът е непрекъсваем. При това горене на боклук въздухът, почвата и водите ще бъдат замърсени с високотоксични химични съединения – диоксини и флурани, обясниха специалисти.
Затова на пресконференцията на 16-ти представителите на Сдружение „За земята“ бяха подготвили доклад на тема „Изгарянето на отпадъци в България зад завесата – количества, здраве и технологии“. Той е на база на експертни проучвания, относно изгарянето на широко разпространени отпадъци и рисковете, които това носи за човешкото здраве и околната среда.
Инвестиционното намерение на фирма „Петрургия” среща сериозен граждански отпор вече близо две години. Битката на хората вече се пренесе в съда, а сдружение „Ти решаваш“ бе създадено, за да брани гражданския интерес. Ще припомним, че Севлиево не беше безучастно в протестите и подписките против изграждането на завода – точно 5421 жители на общината подкрепиха с гласа си подписката срещу този строеж. Подписки имаше и в други населени места – Сухиндол, Левски, Велико Търново и др. – общо около 20 000 души.