МИНКА МИНЧЕВА
Пороите през това лято свлякоха и последните камъчета от чакъла по улиците на селищно образувание Севлиевски лозя, които отново заприличаха на лунен пейзаж, съобщи в редакцията на в.”Росица” Данаил Катров. Той припомни, че преди четири години жителите на този квартал имали същите проблеми, но след публикация във вестника, част от главната за квартала улица “Бряста” била частично асфалтирана, а проблемните участъци на другите улички били частично запълнени със сипица и чакъл, но не били запечатани с асфалт и бързо придобили предишния си вид. През годините местните жители със свои средства се опитвали да решават проблемите, но тазгодишните поройни дъждове бързо заличили направеното. През март 2017 година внесли писмо в Общината, с подписка от жителите на квартала за подобряване на проходимостта на улиците, но не получили отговор.
“Броят на постоянно живеещите в квартала се увеличава. Много от жителите са млади хора с малки деца. А по тези улици не може да премине, нито линейка, нито пожарна, ако недай Боже, се наложи” – разказа г-н Катров, шофирайки с високопроходим джип. – Тук само с такава кола, може да се преминава, за другите е невъзможно“ – уточни той и продължи по стръмните и разбити улици на иначе прекрасния квартал „Севлиевски лозя“. Самото име подсказва какво е било предназначението на тази част на Севлиево преди години и защо е сега е предпочитано място за живеене – слънце, чист въздух и красива природа.
И това селищно образувание има съдбата на „Хоталич“ – бивш „Крушевски баир, което в началото на 2000 година е било урбанизрано на книга, но не и по документи, които да разрешават през годините разработването на устройствени планове и създаването на необходимата пътна инфраструктура.
Едва миналата година, след разработването и приемането на Общ устройствен план на Севлиево, тези образувания са прецизирани като обхват и редуцирани в няколко устройствени зони, които са одобрени като вилни. Вилната зона е урбанизирана територия, със занижени устройствени показатели, спрямо традиционните жилищни зони за ниско застрояване, което ще рече по-малко застрояване.
На последното си заседание в края на месец юли ОбС взе решение селищните образувания „Хоталич“, „Севлиевски лозя и „Чифлика“ да бъдат преобразувани във вилни зони. А обособяването им във вилни зони по смисъла на Закона за устройство на територията ще даде възможност за изработване на последващи подробни устройствени планове, с цел изграждане на необходимат инфреструктура за повишаване стандарта на живот на хората, които живеят там.
В хода на разговора г-н Катров оцени по достойнство предприетите от местната власт мерки за решаване на проблемите в тези селищни образувания и последващите процедури за регулация и определяне на улици, според законовите изисквания – дори това да изисква и разделяне с наколко метра от имота.
„След като искаме, ще трябва и да дадем. Аз съм се собразил с това изискване и съм заградил имота си, доста по-навътре от очертанията – колчетата се виждат. Но докато всичко това стане реално и се осъществи, ние жителите на „Севлиевски лозя“ трябва да имаме поне проходими улици. Това ще рече насипани с трошляк в равната част, валирани, засипани върху едрия трошляк с фрезован асфалт и критичните части – коловозите само да се запечатат с асфалт, за да не може пороите да отмиват насипаното“ – представи исканията на жителите на „Севлиевски лозя“ Данаил Катров.