РУЖА ЛЮБЕНОВА
Пътният полицай от Севлиево Марио Марков и колегата му Елизар Илиев издириха и задържаха много бързо извършител на катастрофа, който се блъсна в бетонен стълб от уличното осветление и го събори в двора на къща в Габрово, а после избяга.
Произшествието стана около 5 часа сутринта на 18 август т. г. Мястото е зад пощата в Габрово, където при движение на лек завой по ул. „Михаил Петров” джип „Киа Спортидж” напуснал пътното платно. Забил се в стълб от уличното осветление, съборил го в двора на близката къща, но водачът не останал на място, а решил да бяга. Събрал набързо част от счупените авточасти, зарязал едната гума и подкарал по джанти към кв. Бакойци. Някъде по пътя се обадил за пътна помощ, дошла платформа, качил колата и изчезнал.
Но нямаше и два часа след катастрофата и извиканият на мястото полицейският екип стъпи в дирите на извършителя. Пътните полицаи – севлиевецът Марио Марков и колегата му Елизар Илиев, успяха да го издирят много бързо. Оказа се 50-годишният Ц. Г. Ц., с габровско-севлиевски корен, жител на София. Шофирал бял джип „Киа Спортидж” със софийски номер.
При удара уличният стълб се проснал в двора на къщата, помитайки оградата, асмалъка и всичко по пътя си. Сега 50-годишният Ц. Г. Ц. ще отговаря за катастрофа с унищожаване на чуждо имущество и бягство от произшествието. Книжката му е отнета.
Събореният стълб и сега си стои в двора на собствениците, а за тях започна голямото „ходене по мъките”. Нито Община Габрово, нито Енерго Про припознава стълба като свой. Двете ведомства си прехвърлят топката. От Общината твърдят, че в активите им няма бетонни стълбове , а само железни. Енергото пък отговарят, че нямат намеса в уличното осветление и стълбът не е техен.
Малко след катастрофата на място пристигна кола на Енерго Про. Още със слизането от колата единият от техниците също заяви, че стълбът не е техен, а обезопасяването, което направи, беше да отреже кабела и да прибере осветителното тяло.
След доста срещи и разговори, на втория ден след катастрофата, от Общината постъпи неприемливото предложение до собствениците на имота стълбът да бъде натрошен на място от служители на някаква фирма, в двора им, и тогава парчетата да бъде изнесени. Обяснението бе, че Общината „няма кран”.
Сякаш за собствениците не са достатъчно вредите, които са им нанесени при произшствието, ами трябва да понесат и трошенето на 50-годишен бетонен стълб със здрава арматура в двора си. Абсолютно неприемливо! А има начин стълбът да бъде разрязан на две и изнесен безпроблемно от двора, подсказаха специалисти.
Кой и кога ще вдигне бетонния стълб от имота им, засега за собствениците не е ясно. И разбира се остава не по-малкия въпрос – могат ли спокойно да си ходят из двора, без някой побеснял джигит да им се изсипе на главите.