Опустошителни бури, наводнения, пожари и всякакви други инциденти, касаещи здравето и живота на хората, се редуват у нас през последните години. Втори месец пожари опустошават гори и поля във всички краища на страната и извън нея. На някои места огънят отне домовете на доста хора. Казват, че причините били човешки действия или бездействия. Каквито и да са те, пак хора трябва да помагат за тяхното потушаване и оказване на помощ на пострадалите. Да, желанието и готовността доброволно да се включиш в спасителните акции са важна част, но ако помощта е и професионално оказана, ползата ще бъде още по-голяма. Такава е целта на доброволните формирования за оказване на помощ при пожари, бедствия и аварии. Повече за тях и по-специално за доброволното формирование в Севлиево разговаряхме с неговия ръководител Пенчо Младенов.
-Г-н Младенов, как ще коментирате ситуацията с пожарите в страната и опитите на държавни институции и доброволци да ги спрат и помогнат на бедстващите?
-Намираме се в обстановка, която показва промяна на климата и съпътстващите ги катаклизми. Да, органите на МВР и Пожарна безопасност са подготвени, но борбата и предотвратяване на бедствията изискват повече и хора и техника.
Случаите на пожари и наводнения у нас доказват тази необходимост. Доброволчеството навсякъде по света го има, но у нас все още не е на това ниво.
-Разкажете повече за функциите на доброволците в доброволческите формирования за борба с бедствия, аварии и пожари?
-Първо искам да кажа, че участието в тези формирования не е професия. Да участваш като доброволец в тях е вътрешното усещане да помагаш в трудни моменти. Някои тръгват към формированието с нагласата, че там се печелят пари. Няма такова нещо! Ти си доброволец, за да изпълняваш мисия, която да ти донесе удовлетворение, че си помогнал, че си спасил живот. Това означава още, че трябва да спазваш правила и закони.
-На какво подчинение са формированията и кой определя тези правила и наредби, които трябва да се спазват?
-Доброволните формирования са на подчинение на Общината, с която имат сключени договори. Доброволците изпълняват задачи при бедствия, аварии, пожари, наводнения, издирване на хора. Наши членове участваха и по време на ковид пандемията – купуваха храна и лекарства за възрастни хора, участваха и в други инициативи. И то абсолютно безвъзмездно – това се прави от хора, за които е кауза да помагат. Малко са хората, които имат това мислене. Формированията се образуват на квоти. Ние, в Севлиево имаме квота за 27 човека, но до момента сме от порядъка на 16-17 човека. Набираме хора, но в Севлиево определено няма желаещи за това нещо. Хората се промениха, затвориха се в себе си. За това, че някой бедства, има хора, които не се интересуват, защото “държавата е длъжна да им помогне”. Но не е така, трябва да сме хора и да си помагаме.
-Всеки мисли така докато не го постигне бедствието. Дано да не се наложи ситуация, каквато почти всеки ден наблюдаваме по новинарските емисии на телевизиите, за да се уверят хората и в Севлиево колко е необходима помощта в труден момент?
-Дано, но мисля, че никой не трябва да се съмнява в ползата от доброволните формирования. Тези големи пожари във Воден, в Благоевград, а и другите след тях много бързо се разпространиха. Далеч съм от мисълта, че момчетата от МВР и пожарникарите не си вършат работата! Напротив, превъзходни са, но човешкият ресурс е малък и се стигна до нуждата от доброволческа помощ. В такива случаи факторът човек е много важен. Високо в планината техниката не винаги може да стигне и тогава идва човекът, който носи ранени на носилки, вода с маркучи.
-Какво означава да си доброволец в тези формирования?
-Означава, че трябва да си подготвен и добре оборудван да помагаш по време на наводнения, пожари, аварии, да оказваш долекарска помощ на пострадалите. Означава, че доброволците трябва да са подготвени и обучени за тези дейности.
Затова всеки един от кандидатите преминава през медицински прегледи и след това започва обучението му.
Карат се специализирани курсове по пожарна безопасност долекарска помощ и непрекъснато през годините обучението продължава. Всички доброволци участват и в състезания, в които се проверяват знанията и уменията за оказване на помощ.
-Кой организира тези курсове и координира дейността на формированията при нужда?
-Има Асоциация на доброволците в България, която обхваща всички доброволни формирования и организира курсове и състезания, за да се вижда нивото на подготовката. Тя координира и действията. При борбата с големите пожари в страната тя координира действията на формированията, които участваха в потушаването им и помощта на хората.
Ние сме към Община Севлиево, но бюджетът който е предвиден за тази дейност не е достатъчен, защото ние имаме нужда от оборудване на формированията – дрехи, техника, предпазни обувки. Трябва да сме добре подготвени за да може да оказваме реална помощ, а не на нас да се оказва такава, защото не сме били добре оборудвани.
В момента се извършва кампания за набиране на средства в цялата страна. Те ще бъдат разпределени между отрядите в цялата страна, за да бъдат оборудвани на прилично ниво. Държа да кажа, че има отряди, които изпълняват функциите на пожарна в техния град – до такава степен са добре оборудвани. Ние в Севлиево сме доста далеч от това ниво. Тук има богати фирми и може някоя да реши да помогне. Ние не искаме пари в брой. Може всяка фирма да поеме някакъв ангажимент за определено оборудване – защитни обувки, облекла, ръкавици, високопроходима кола.
Нашият отряд съществува от 13 години, един от първите в страната, но до миналата година почти никаква дейност не е извършвал. Не знам на какво се дължи, затова и нашето оборудване е на 13 години.
-Т.е. като член на доброволно формирование ти се съгласяваш да се обучаваш, да спазваш определени правила, които изисква всяка спасителна акция!?
-Да, така е! Затова органите на МВР и Пожарна безопасност могат да разчитат на нас, защото ние сме обучени колкото тях. Обучението става в центровете на МВР и пожарната. Това го казвам, защото дълги години съм работил в пожарната. За мен е кауза да помагам в бедствия и пожари. Ние ходихме в селата Богдан и Каравелово по време на големите наводнения там.
Бяхме и на големия пожар в Казанлък. Преди нас там бяха и пожарната и МВР, но те не могат да стоят през цялото време там, защото в този момент може някой друг да има нужда от тях. Живата сила и ръцете са нужни в такива моменти. При наводненията основна роля в помощта на хората изиграха доброволците.
При тези пожари, също. Аз съм от елховския край, там пожари винаги е имало, но на времето там беше пълно с армия. И когато се случеше такова нещо войници и техника решаваха бързо проблемите. Сега това го няма затова и щетите са големи. Доброволците остават на място и си вършат работата.
Иска ми се това формированието в Севлиево да бъде като водещите в страната, но затова имам нужда от помощ. Нашите членове са ентусиазирани и това пролича при гасенето на голям пожар наскоро край града. Видели пушеците случайно, като преминавали по пътя и веднага се втурнали да помагат.
Кандидати за формированието са и членове на мотоклуба в Севлиево. В момента им се подготвят документите и след това ще бъдат изпратени на курсове.