TETRADKATA.COM
Експозицията е открита е 20.07.1969 г. Тя е посветена на бележития майстор-строител, оставил своя следа в българската възрожденска архитектура. На събитието присъства и правителствена делегация начело с държавния глава Тодор Живков. Откриването на експозицията има важно значение за развитието на историческия и културния туризъм и превръща Дряново в привлекателен център за множество посетители. Идеята за увековечаване паметта и творчеството на Колю Фичето в родния му град Дряново е на общинското и държавно ръководство, на местните краеведи и дейци на културата. Бъдещата експозиция е предшествана от усилена краеведска и музейна работа. Събират се сведения за живота и дейността на Колю Фичето, документи и архивни материали. Правят се фотозаснимания, изработват се макети, проучват се местните строителни традиции, възприети и доразвити в богатото архитектурно наследство на Първомайстора. За целта е създаден музеен съвет от дряновци имащи отношение към музейното дело. Събират се снимки на строители, дюлгерски, дограмаджийски и резбарски инструменти.
Сградата, където се помещава експозицията, е построена по проект на арх. Димитър Кръстев. В съседство с нея е издигнат паметникът на Първомайстора, дело на скулптора Борис Гондов. Авторите на експозицията са художникът Асен Стойчев и арх. Стефан Матеев.
Музеят се превръща в място за провеждане на различни по характер културни събития: „Нощ на музеите”, научни конференции и форуми, творчески ателиета, в които музейните специалисти работят с ученици от местните училища, като повод за тях са знакови исторически събития и личности, представяне на книги и техните автори с историческа и художествена тематика, творчески срещи, връчване на дипломи и награди на ученици от Дряново, Велико Търново и Павликени, изнасяне на тематични презентации и беседи, свързани с историческото минало и архитектурно наследство на Дряновския край. Музеят продължава събирателската, научно-изследователската и културно-просветната дейност за творчеството на Колю Фичето и последователите му. За това особен принос имат колегите Николай Пенчев и Мадлена Маймарева, които дълги години събират, обработват и записват във фонда на музея архивни и предметни материали, свързани с личността на Колю Фичето и строежите му и със строителите от Дряновския край. Периодично се издават книги, свързани с личността на Колю Фичето и неговото дело: албумът „200 години от рождението на Колю Фичето“, научната конференция посветена на майстора през октомври 2000 г., издаването на сборник с материалите от нея, изложбата със строежите на Колю Фичето по случай 200 годишнината от рождението му, книгата на Николай Тулешков за строежите на Първомайстора, както и книгата на Магдалена Маймарева.
Важна част от музейната дейност за обновяване на експозицията са даренията направени от: Александър Алексиев, арх. Д. Кръстев, Дончо Дончев, Димитър Йорданов, Христо Ботев, Емил Попов, Олег Асенов.
През 2010 г. сградата на експозицията е реновирана изцяло. Това става благодарение на дарителите, усилията на общинското ръководство и служителите на музея. Извършва се цялостен ремонт на сградата на стойност около 700 000 лева. Направени са основно препокриване, изолация, подмяна на дограма, ВИК, климатизация и много други ремонтни дейности, които са извършени от фирмите: Главболгарстрой АД, Виастрой инженеринг ООД, Биад – ц ООД, Галчев инженеринг груп, Мидия ЕООД, Трейс груп АД, Старт инженеринг АД, Баумит България ЕООД, Димас АД и лично архитектите Димитър Кръстев и Константин Косев.
Експозицията, посветена на Колю Фичето в Дряново, предизвиква възхищение и се радва на голям интерес, както от български, така и от чуждестранни туристи.
Източник: Исторически музей – Дряново