Основната част по реконструкцията на разпределителната мрежа в Централната (стара) градска част на Севлиево практически е завършена, остават довършителните работи. Интересен строеж, изпълнен с много предизвикателства, изненади и непредвидени работи, които изникваха и забавяха темпото на работа през цялото време на трите монтажни групи, които въпреки екстремалните температурни условия, се справят напълно задоволително с изискванията на проекта. Така накратко коментира изпълнението на проекта инж.Мирослав Банков, специалист „Инвеститорски контрол“ на строежа.
Припомняме, че изпълнението на финалната част от инвестиционния проект, предвиждащ реконструкцията на общо 7 315 м от старите улични водопроводи и сградни водопроводни отклонения на разпределителна мрежа, беше обособено в 12 самостоятелни етапа с обща дължина на водопроводите 2 854 м.
От представената справка за изпълнение на договора по строително монтажните работи на обекта през 2024 г. става ясно, че към 29 юли общата дължина на реконструираната линейна част е 1 804 м, което представлява 63% от цялата дължина на уличните водопроводи, предвидени за реконструкция. Приключва изпълнението по реконструкцията на водопроводите по улиците“Дунав“, „Любен Каравелов“ и Витоша с дължина 400 м – 14% от цялата дължина на уличните водопроводи, предвидени за реконструкция.
Остават изпълнителни дейности на отделни участъци по улиците: ”Петко Славейков”, ”Любен Каравелов“ и ”Свещеник Радион” с обща дължина 650 м – 23% от цялата дължина на водопроводите.
Това е статистиката за извършената основна дейност по изпълнение на проекта. Но зад цифрите се крие много труд и проблеми, с които се сблъска строителният екип, който работи и в най-горещите дни на месец юли. Не по-малко бяха проблемите и за гражданите на Севлиево, които в тези дни оставаха без вода.
„Действащите аварии, течовете и непознаване на старата водопроводна мрежа бяха в основата на проблемите, с които се сблъскахме“, коментира за в.“Росица“ инж. Владимир Бакалов, технически ръководител на една от монтажните групи, изнесла тежестта на подмяната на двата стари водопровода в участъка от ул. „Стара планина“ между двете кръгови кръстовища. Те били невидими на терена, а разкривани по време на изкопните работи и то на много места по трасетата.
„ВиК до голяма степен не знаеха две или три от връзките, които ние разкрихме впоследствие от стария водопровод и те прехвърляха от големия водопровод на малкия и от там се получаваше допълнително прехвърляне на води по главния водопроводен клон, които така и не можаха да бъдат спрени през целия ден, когато се присъединяваше новата тръба. Част от връзките бяха корозирали и създаваха допълнителни проблеми и от това доста се усложниха нещата“, заяви инж.Бакалов, като наблегна на един много важен проблем – липсата на подземен кадастър, с който често се сблъскват строителите не само в Севлиево, но и в цялата страна. В годините назад всеки и правил нещо под земята, без да оставя документи за това, които да се ползват от следващите поколения и стопани на съответните мрежи.
„Подземен кадастър? Това е голям и масов проблем не само в Севлиево, а в по-голяма част от градовете. До голяма степен хората, които експлоатират мрежите не познават какво има под земята“, потвърди основната причина за проблема при подмяна на уличните водопроводи в Севлиево инж. Владимир Бакалов и даде обяснение за неспазения график за пускане на водоподаване в града през почивните дни, което предизвика недоволството и гнева на севлиевци.
„Другият проблем, който се появи – фиксирам момента, в който правихме подвързването до 00:20 часа през нощта миналия ден, е технологичните процеси, които трябваше да протекат по време на подвързването. Тъй като една електромуфа от този диаметър се заварява около 60 минути, после технологично трябва да се изчака между час и половина до два часа, в зависимост от температурата на въздуха, за да изстине въпросната муфа и едва след това да може да бъде монтирана и следващата такава. Постоянният приток на вода, който през цялото време на деня тече, също усложни много процеса. Ако беше спряна водата нещата щяха да се случат много по-бързо. От ВиК разбрах, че мрежата е много голяма и няма как те да спрат водата на 100%. Имахме може би около 700-800 милилитра в секунда вода, която течеше по време на подвръзването. Това е сравнително добро количество, което може да захранва с вода едно малко село или махала“, заяви инж.Владимир Бакалов.
Инж.Мирослав Банков за проекта и неговото продължение за решаване на водния проблем в община Севлиево: „Това беше финалната и може би най-проблемната част на този инвестиционен проект, реализацията на който Общината започна преди няколко години изцяло със собствени средства, като финансирането на работния проект беше поето изцяло от инж. Момчил Момчилов, Бог да го прости. Изключително интересен и смислен проект, ползите от който вече са осезаеми.
След подмяната на старите тръби и по този инвестиционен проект на Общината (над 7,315 км общо за последните три години), делът на новата разпределителна мрежа вече достига 90% в старата градска част. В същото време ВиК Операторът успя, изпреварващо на планираните благоустройствени дейности в двата стари жилищни комплекса, да подмени разпределителната мрежа. При това положение необходимите водни количества за водоснабдяване на града вече се ограничават до приемливите 80 литра за секунда. А останалата значителна част от старите улични водопроводи в старата градска част, подмяната на разпределителната мрежа в ЖК “Митко Палаузов, както и изместването на главния водопроводен клон от НВ “Запад”, предстои да бъде извършено от ВиК Оператора през следващата календарна година със собствени средства и със средства от ОП “Околна среда“. След което идва редът и на селата Дамяново и Градница.
А 30 юли, е денят, в който ще набележим възможните варианти за проектното трасе на новия довеждащ водопровод от с. Хирево до с. Дамяново, посредством който Балканската вода ще достигне и до там на този етап. Финансовата подкрепа за изготвянето на Подробния устройствен план и Парцеларен план стана възможна с решение на ОбС. За следващия проектен етап предстои такова решение и за с.Градница.“