РУЖА ЛЮБЕНОВА
Сред многообразието от щандове и стоки, изложени на тазгодишното издание на „Узана поляна фест”, имаше едно място, пред което няма как да не се спреш. Голям плакат указваше, че това е щанд със стоки, изработени от зависими мъже и жени – от наркотични вещества, с алкохолна и хазартна зависимости.
Това са около 40 души, които живеят в Терапевтичния център „Свети Илия” край Габрово, разказа ми любезно младият мъж, който обгрижваше щанда. Организират го за първи път на „Узана поляна фест”. Тяхно дело, и даже дизайн, бяха изложените на щанда чаши, тениски, чанти. „Всички тук сме минали по пътя на зависимостите – посрещна ме и втори събеседник. Това моментално ме отказа да пиша имена и да показвам лица. Пък и забелязах как обслужващо щанда младо момче (обясни ми, че е от Червен бряг) бързо се отдръпна, когато се приготвих да снимам чашите, тениските .
„Не всички хора са зависими, но всички зависими са хора”, е мотото на Фондация „Общност в помощ на зависимите”, която се грижи за Терапевтичния център „Свети Илия” край Габрово. Основана е през септември 2020 г. в Габрово от Илко Бояджиев, който бе номиниран за Човек на годината през 2023 г. „Той не отказва помощ и подкрепа на никой, който го потърси, независимо от пол, възраст, статут или финансово положение. Негова мечта и същевременно посока, в която работи е осигуряването на напълно безплатен достъп до ефективно лечение и рехабилитация на всеки зависим, който го иска”, казват хората от фондацията. Държавна помощ засега няма, разчита се предимно на дарения и набиране на средства чрез изработка на сувенири, тениски и др., разработване на проекти за надграждане на социалната дейност.
Всички резиденти, както се наричат обитателите на терапевтичния център, се опитват да се измъкнат от зависимостите си чрез лечение, терапия и рехабилитация. Фондацията създава достъпни центрове за консултиране и рехабилитация и за оказване на подкрепа на семействата на зависими. Изготвя програми, съобразени с етапите, през които минава всеки зависим, по време на лечението и впоследствие, при приспособяването му към нормален начин на живот.
Четири са етапите, които предлага фондацията и през които минават решените да напуснат илюзорния свят на наркотиците и всякакви зависимости, пожелали да живеят тук и сега. Първият е Консултантски център – достъпен за всички зависими и семействата им, нуждаещи се от помощ. Вторият етап е Терапевтичният център „Св. Илия”, следва Преходно жилище – програма за успешно завършилите , с постепенна и поетапна реинтеграция в обществото. И четвъртият етап е Дневен център – за индивидуална и групова психотерапия, образователно и професионално ориентиране, превенция, групи за взаимопомощ и др.
Лечението в Терапевтичния център „Свети Илия” включва пълна издръжка: спане, хранене три пъти дневно и активни спортни дейности, но не мислете, че обитателите му стоят със скръстени ръце. Само през последните седмици те заслужиха благодарността на хората от с. Жълтеш и тяхното Народно Читалище „Светлина 1927”. „От Община Габрово се обърнаха към нас с нуждата да им помогнем в почистването и подготовката на терен, както и монтаж на шатри за събитието 13-ти Национален фолклорен фестивал „Песни в полите на Балкана” в с.Жълтеш.
Тяхно дело е и прибирането на огромна купчина дърва в дома на габровец, чийто син вече пета година е в будна кома. Узнаваме го от благодарственото писмо на бащата: „ Идват винаги навреме, не губят минутите си в празни приказки, организират си работата и работят сърцато, с желание, бързо и акуратно. След тях винаги става по-подредено, по-чисто и в двора ми, и в душата ми, и в мислите ми.”
Преди това от центъра са се включили и в почистването и косенето на двора на Народно читалище „Будителите-2017” в Габрово.
Момчетата от Терапевтичния център не са бездействали и на Узана. Част от тентите за „Узана поляна фест” са разпънати и приготвени от тях за многобройните гости и търговци. „Работим много добре с Община Габрово”, обясни събеседникът ми край щанда. В потвърждение на това е участието на хора от ТЦ „Св. Илия” и в карнавалното шествие в Габрово на 19 май т. г., както и със свой щанд в карнавалния базар в района на Априловската гимназия.
Само ден след разговора ми на Узана, на 20 юли, хората от Терапевтичния център почетоха най-големия летен празник и техен патрон – Св. Илия. „Името означава Сила Господня! Празнуваме и празника на Терапевтичен център “Свети Илия”, лечение на зависимости, както и имения ден на основателя на центъра и нашата фондация Илко Бояджиев. Желаем Сила Господня в пътя!”