В края на изминалата седмица Градска библиотека – Севлиево се състоя събитие, организирано от сдружение „Движение на просветителите“ по повод честванията на 200 години от издаването на Рибния буквар, като част от инициатива на сдружението с библиотеки в България. На него деветгодишната художничка ДаниМира Гигова дари една от 36-те пощенски марки с образа на д-р Петър Берон на библиотеката. Дарът беше приет от директора на културната институция г-жа Добрина Минкова.
Стефан Стефанов и Мартин Карагеоргиев – основатели на „Движение на просветителите“, заедно с ДаниМира Гигова и нейните родители – Галя Николова и Стилян Гигов, имаха възможността да се запознаят с дейността на библиотеката, да разгледат сградата и книгите, съхранявани в храма на познанието.
Галя Димитрова Николова – представител на Казанлъшката художествена школа и Стилян Гигов – дърворезбар от Тревненската школа, предават традициите на ДаниМира и връзката между поколенията остава непрекъсната.
В инициативата на „Движение на просветителите“ досега се включиха много млади творци и културните институции – РНБ „П .Р. Славейков“ – гр. Велико Търново, Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – гр. Русе, Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“ – гр. Разград, Централна библиотека на Българска академия на науките, Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Регионална библиотека „Христо Смирненски“ – гр. Плевен, Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев“ – гр. Пазарджик, Градска библиотека – гр. Трявна, Градска библиотека – гр. Севлиево.
„Ние се гордеем с приноса на нашата родина за световната културна съкровищница. България е държава на духа и наш дълг е да съхраним основния фундамент на отечеството – културното наследство на предците ни. И стъпили на тази здрава основа да създадем културно наследство за бъдещите поколения. А библиотеката е място, където нашите деца получават отговори на въпросите си и мечтаят“, смятат основателите на сдружението.
Организацията „Движение на просветителите“ осъществява дейности в областта на българската култура и изкуство и подпомага млади хора в развитието им в изкуствата. В момента екипът на „Движение на просветителите“ реализира национален проект „Светият път в картини“, който има за цел да представи на българското общество 24 пейзажа от забележителни места по пътя на пренасянето на мощите на българския светец Йоан Рилски Чудотворец от Търновград до Рилската света обител.