Четири въпроса, свързани с управлението на отпадъците в община Севлиево, отправи общинският съветник от групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ към кмета д-р Иван Иванов. Това стана по време на редовното заседание на Общинския съвет миналия четвъртък. По думите на Йонков, въпросите му са продиктувани „предвид заявените намерения от страна на ръководството на Община Севлиево за запазване и дори подобряване на дейностите, свързани с управлението на отпадъците на територията на общината и предложените по-високи данъчни ставки“.
Каква е ситуацията с контейнерите за биоразградими (растителни) отпадъци, чийто брой значително беше редуциран в края на предходната година и каква е причината за това, попита Йонков и още: ще бъдат ли поставени отново, за да се избегне депонирането на този вид отпадъци в контейнерите за битови отпадъци, което води до по-бързото им напълване, или извън тях, което създава допълнителни трудности при извозването им? В отговор на първия въпрос д-р Иванов информира, че поради липса на растителни отпадъци през зимния сезон, контейнерите се прибират на съхранение, за да се намали риска от подпалване и увреждане, и се разполагат отново в началото на пролетния сезон.
Йонков поиска да знае предвижда ли се разширяване обхвата на разделното събиране на отпадъци от опаковки, посредством добавяне на допълнителни локации, оборудвани с необходимите съдове, в населени места, в които няма до момента. Тук д-р Иванов отговори, че системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки е въведена на територията на община Севлиево от „Екопак” АД гр. София, една от четирите организации по оползотворяване на отпадъци от опаковки, притежаващи разрешение по чл. 81 от Закона за управление на отпадъците. Към момента съдове за разделно събиране са поставени на територията на град Севлиево и шест села от общината, с което се покриват изискванията за брой съдове за отпадъци от опаковки и на този етап фирмата не планират доставка на нови съдове. Контейнери са поставени на 48 точки в града и 13 в селата. Списък с актуалните точки на съдове за разделно събиране на отпадъци от опаковки е публикуван в сайта на община Севлиево, раздел „Екология”, каза още кметът.
На въпроса на Йонков предвижда ли се поставянето на допълнителни съдове за смесени битови отпадъци в населените места с преобладаващо възрастно население, с цел по-близки до възрастните хора локации за депониране на отпадъците, тъй като в момента на места са доста отдалечени, което ги затруднява, д-р Иванов отговори, че: „системата за събиране на битови отпадъци в община Севлиево е съобразена с решението на ОбС за предоставяне на услугите в съответното населено място и възможностите за обслужване на конкретната точка“.
Последният въпрос на Михаил Йонков бе свързан с това какви алтернативни мерки са предвидени за осигуряване на домакинствата с необходимите им специални контейнери за строителни отпадъци от ремонтни дейности в случай, че им бъде отказано от фирмата, доставчик на тази услуга, поради ремонт на нужния за тази дейност автокран с платформа. Тук д-р Иванов отговори, че съгласно, изискванията на националното законодателство в областта на управление на отпадъците и установения ред в Наредба за дейностите по управление на отпадъците на територията на Община Севлиево, площадката за безвъзмездно предаване на разделно събрани строителни отпадъци от текущи ремонти, образувани от битовата дейност на жителите на общината, е на Регионалното депо за отпадъци. „Установеният към момента ред на извозване, на гореописаните отпадъци от битова дейност на физически лица да се предава на РДО Севлиево, от собственика или от фирма,
извършваща транспортната услуга, като разходите за транспорта са за сметка на собственика на отпадъка. Строителни отпадъци до 3 т. се приемат безплатно от гражданите“, каза още д-р Иванов.