ПП „Движение за права и свободи“ се класира на второ място на изборите на 9 юни за Европейски парламент и Народно събрание. Партията в Габровски регион има и свой представител в 50-я Парламент, в лицето на Вейсел Юсеинов Вейселов.
За успеха на партията в страната и региона на фона на ниската избирателна активност разговаряхме с Исмаил Хаджихасан, председател на общинската организация на ПП „Движение за права и свободи“ и зам.-председател на ОбС в Севлиево.
-Г-н Хаджихасан, няма съмнение, че на фона на резултатите в страната и в частност Габровски регион, който ще има представител на ПП „Дижение за права и свободи“ в новия парламент, Вие ще сте доволен от изборния резултат. Но как ще коментирате ниската избирателна активност, която се отчита като рекордна?
-Най-напред искам да благодаря, на всички избиратели от Севлиево и региона, които са дали своя глас за ПП „ДПС“ и на тези, които са излезли да гласуват. Това разчитаме като доверие и шанс за нас, политиците, да продължим да работим за хората, както досега. Тези резултати, макар при ниската избирателна активност, показват, че доверието в една част от избирателите не е напълно изгубено и ние трябва да продължим да работим, за да спечелим и другите, които не гласуваха.
А сега на Вашия въпрос.
Въпреки че бяха изключително важни, както за Европа, така и за страната, на 9 юни видяхме едно неглижиране на изборите от българските избиратели. Ниската избирателна активност е ясно послание към всички политици на местно, национално и европейско ниво, че нещо не е добре.
Но въпреки ниската избирателна активност партията, която представлявам – „Движение за права и свободи“ в община Севлиево повишава резултатите си. Кампанията беше конструктивна и ползотворна. За първи път от години нямаме никакви жалби постъпили в РИК и както казах вече повишаваме резултатите си. И това е следствие на добре сформирани структури, постоянство и добра екипна работа. Това няма как да не даде добри резултати.
-Според Вас, на какво се дължи това неглижиране и апатия, които са обхванали по-голяма част от българите, които не си направиха труда да гласуват?
– Според мен ниската избирателна активност идва от факта, че масово политическите формации, които бяха в управлението досега, не искат да поемат отговорност. Политиците не искат да се нагърбват с това много важно задължение, отговорността. Даже наблюдаваме как досега управлявали политици, по средата на кампанията заявяват, че ще бъдат опозиция. Това означава, че на средата на кампанията те развяват бялото знаме.
Видяхме преди години една друга формация, как й се даде шанса да управлява, а тя избяга от отговорност. Политиката е отговорност. Не я ли поемеш, играеш ли си на сърдит, не правиш ли компромиси, системата те изхвърля. Хората вече нямат търпение. Търпението е изчерпано! Доверие няма, следователно не може да се очакват добри резултати. С баламосване от телевизионните екрани, че това ще направим; че не сме коалиция, а сглобка; че ще правим, а после няма да правим ротация, са неща, които водят до ниската избирателна активност.
-Не смятате ли, че тя се дължи и на факта, че една част от политиците избраха социалните мрежи, за да представят своите програми и политиките за решаването на един или друг проблеми, а не друга комуникация с хората? Че често гръмките обещания не съвпадат с решаването на пръв поглед битови проблеми, но важни за хората?
-Както казах преди време в интервю за в.“Росица“ , не можеш да имаш амбицията да управляваш като нямаш структури. В такива случаи няма кой да сведе проблемите на хората, за да започнеш да ги решаваш. В община Севлиево, освен ДПС няма друга политическа партия, която да има структури в малките населени места, младежка и женска организация. Е, има още една формация, която се опитва да прави нещо подобно.
Според мен правенето на кампания чрез социалните медии, е грешен модел. Така се губи възможността за среща очи в очи с избирателя. Това е емоционален момент води се дискусия, в която се вижда емоцията и на двете страни, виждаш и болка, и гняв, и радост. При комуникацията през социалните медии не е така. Ние си правим кампаниите от врата на врата, очи в очи, което отнема времеви ресурс, и който без местни и младежки организации не може да се осъществи.
Друг момент е, че ние разчитаме на местни хора, познаващи региона и спецификата на проблемите.
Как човек, който не е местен, ще реши проблемите тук? Как ще отидеш в Силистра или в друг край на България да решаваш техните проблеми? Това е несериозно и избирателят не прощава.
-Сега, когато правихте срещи с жителите на общината, какво Ви казват хората?
-В село Градница казаха, че няма нужда от кампания, защото виждат резултатите от управлението на ДПС. В село Крушево резултатите се увеличават с 50% . Хората оценяват това, което се прави, а не това, което се говори. Има и други населени места, където повишаваме електоралното ниво като Агатово, Градище…Там казват: „И ние искаме да станем като Градница, като Петко Славейково. Те виждат какво се прави там.
-Мисли те ли, че държавната политика спрямо селата е справедлива?
– С промените, които се направиха в последния 49 -ти парламент, да има фонд за общините, който да финансира техни проекти, много скоро ще се видят добрите резултати.
-А не мислите ли, че е време да се изпълни така очакваната вече 30 години финансова децентрализация, която ще даде повече възможности на местните власти да оперират с местните данъци?
-Това погледнато от камбанарията на община Севлиево е добре, но погледнато от камбанарията на Дряново или друга малка община няма да е добре. Тогава какво ще правим? Това означава, че този регион трябва да бъде зачеркнат. Севлиево обхваща 52% от територията на областта и брутния вътрешен продукт на Севлиево е огромен. Достатъчен да обслужи и най-малкото населено място. Но в следващия момент какво правим с малките общини. Има нужда от корекция, но не пълна децентрализация …
-Т.е определен процент от местните данъци да влизат в общините – предложение, което също се прави от много години, но не се приема..!?
-Община Севлиево, като територия и населени места, е много по-голяма от трите общини на територията на областта, взети заедно. По-голям е и нейният бюджет, но той трябва да се използва и за водопреносната мрежа, и в пътната инфрастрктура в населените места. Тук всичко е по-голямо в сравнение с другите общини в Габровска област. От там идват и трудностите за удовлетворяване на всички нужди.
-Дадени и неизпълнени обещания, нерешени с години проблеми и ред други причини са в основата за апатията, обзела българите и нежеланието им да гласуват. А какво място отделяте и на разделението между хората, което се задълбочава по различни признаци?
-Докато го има разделението в политиката и не само там, нещата няма да се оправят Това е личното ми наблюдение! Както казва народът: “В момента всеки дърпа чергата под себе си.“
-Защо я докарахме до там?
-Докарахме я защото генетично са заложени в нас алчност и завист. По тези географски ширини се шири максимата : „Защо да е той, а да не съм аз!? Защо да са те, а да не сме ние?“ Пример за преодоляването на това ще дам със село Крушево. Ние там излязохме с лозунг за обединение. Не делим хората, правят се сборове…Когато имаме възможност общинските съветници даряваме средства. Както даряваме за джамията, така даряваме и за църквата. Това е факт. Както уважаваме едните празници, така уважаваме и другите празници.
Севлиево е община за пример, в която живеят мирно и в добри отношения всички етноси, между нас има и евреи. Така че тук няма това разделение, каквото има на други места в страната. Според мен е добър пример и факта, че независимо от политическите ни различия в местния парламент все повече общински съветници се обединяваме в обществени каузи за развитието на Севлиево. Но разковничето за успеха е заедно да работим за хората. Не е трудно! Ние от ПП “Движение за права и свободи“ доказваме това и не само на думи, но и на дела.