Няма ли държавна политика за поддръжката на речните корита и деретата, проблемът с наводненията при поройни дъждове няма да се реши. Това заяви за в.”Росица”, инж. Димитър Ножаров, служител по сигурност на информацията и ОМП към Община Севлиево. Повод за разговора бяха поройните дъждове с градушки, които нанесоха сериозни щети на селскостопанска продукция в региона.
“През последните две-три седмици се изляха сериозни количества валежи. В един концентриран район това води до локални наводнения – заливане на дерета, които повличат падналата дървесна маса и създават проблеми в долните течения на реките. Има опасност от запушване на мостови съоръжения. А местата, където трудно се оттича водата се заблатяват” – коментира причините, които доведоха да наводненията в частни дворове и градини инж. Ножаров. Той допълни, че няма сериозни материални щети и бедстващи на територията на община Севлиево, но най-сериозно е пострадала земеделската продукция.
“Хората трябва вече да са подготвени за такива атмосферни условия. Ако преди години се знаеше, че през пролетта има един период на дъждове, сега имаме периоди на засушаване и изведнъж периоди на дъждове. Това води до преовлажняване на земята, която не може да попие големите количества вода. Това е единият вариант за причините за наводненията, а другият, който се случва напоследък, е че за кратко време се изливат големи количества вода, най-често придружени със силни ветрове, които събарят дървета и градушка, която поврежда земеделската продукция”, коментира последствията от климатичните промени инж. Ножаров. Но според него, значителна роля за наводненията има не само природата, но и човешките действия и бездействия, особено в горския фонд – там където има паднала дървесна маса, която най-често се събира около деретата и горните течения на реките. При поройни дъждове, тези огромни количества вода я повличат и я вкарват в основните корита на реките и създават проблем.
“Но едва ли има механизъм, който да използваме за почистването на целите корита на реките, дори да имаме необходимия финансов ресурс. Но това, което може и трябва да се направи, е да се почистват реките под мостовите съоръжения от дървета и храсти” – коментира още инж. Ножаров.
На въпрос на в.”Росица” дали е възможно вършината, която се събира при контролирана сеч в горския фонд, да се премахва, за да не създава проблеми при поройни дъждове, той отговори, че това е задължения на горските стопанства, но не се изпълнява редовно.
“Няма ли единна държавна политика, която със закон да определи рамките за поддръжката на речните корита, няма да се реши проблемът. Дали това ще бъде предприятие или друг вид структура, която да има отговорност на регионално и местно ниво. А не както сега – общините и областта да си прехвърлят отговорностите, защото едните казват:”Ние отговаряме за деретата, а другите:”Ние за реките”. Едните, общинските администрации имат пари, но нямат механизми да ги използват, а областните нямат пари и става един омагьосан кръг. Същият беше проблемът с язовирите. Те бяха прехвърлени на общините, но в един момент държавата се взе в ръце и създаде предприятие за поддържане и експлоатация на язовирните съоръжение и проблемът се реши” – заяви инж. Димитър Ножаров.
Снимки Фейсбук