ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ СЕВЛИЕВО
По повод 40-годишнината от кончината на нашия земляк, големия художник, плакатист и илюстратор проф. Кою Денчев, от 23 май 2024 г., в Хаджистояновото училище, ще бъде експониран малък музеен кът. В него представяме снимки и текстове, илюстриращи жизнения и творчески път на професора, както и една негова творба – „Вършитба“, от художествения фонд на Историческия музей. Други две творби: „Возитба на снопи“ и „Родна къща“, бяха предадени във фонда на Градската художествена галерия при създаването й през 2008 година и могат да бъдат разгледани в постоянната й експозиция.
Кою Денчев Станчев е роден на 5 април 1920 г. в севлиевското село Горна Росица. Заради недоимъка в селското семейство, а и заради неспокойният си дух, младежът учи в гимназиите в Габрово, Севлиево и Троян и завършва средното си образование във Велико Търново. Още като ученик Кою Денчев илюстрира календара на есперантското дружество за 1939 година. Именно в старопрестолния град той прави първата си изложба от карикатури. Неговите съвременници го помнят като човек духовит и с живо чувство за хумор.
През 1945 година завършва живопис в Художествената академия при проф. Илия Петров. Прави академична кариера и от 1972 г. е професор, а по-късно и шеф на катедра „Рисуване” в Националната художествена академия. Създава поредица от живописни композиции, в които личи умението да композира стегнато и изгражда образите с подчертано живописно чувство. Работи и в областта на детската илюстрация и плакат. Проф. Кою Денчев излага свои творби в десетки изложби в България и чужбина.
Безспорно името на проф. Кою Денчев винаги ще се свързва с най-популярната му картина – „Отец Паисий Хилендарски”, позната на всяко българско дете от учебниците по история. Тя е собственост и се съхранява в Националната художествена галерия. Отпечатана е и върху пощенска марка на ЮНЕСКО.
Големият живописец умира на 23 април 1984 г.