ВАНЯ РУСЧЕВА И ИВА РАНГЕЛОВА, старши учители в ПГМЕТ
От 16 до 20 април ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ бе домакин на международен обмен на ученици и учители от Училище Тройка в гр. Легионово, Полша и Начално училище в гр. Желеч, Чехия. Дългогодишно е партньорството между трите училища – съвместни онлайн проекти, споделени младежки работилници и фестивали, споделяне на педагогически практики, обмен на инициативи и идеи.
Благодарим на семействата на Андрей от 8а, Найден, Кремена и Теодор Коев от 9а и на Стефани от 10а за това, че приеха пет ученици от полското училище и с типично българското гостоприемство ги накараха да се почувстват у дома си!
Програмата на обмена включваше редица инициативи. На 17 април посрещнахме по стара българска традиция гостите с питка, мед и шарена сол и съпровод от българска народна музика, а директор Андреева ги приветства с добре дошли и представи нашето училище. Гостите също имаха възможност да ни запознаят със своите градове и училища. Преди да демонстрираме професиите, които изучават учениците на ПГМЕТ, всички заедно, гости и домакини, ученици и учители, участваха в представителна изява на клуб „Млад екскурзовод“ – „Да се позабавляваме докато учим“, урок, проведен като състезание между два отбора с интерактивни упражнения на английски език, като накрая написахме заедно думата „Приятели“. Показахме на любознателните полски ученици работилниците по електронна техника и електротехника, а многобройните проекти, с които участваме в различни състезания, много впечатлиха гостите. Интересни за тях бяха и кабинетите по професиите „Техник на компютърна техника“ и Машинен техник“.
В следобедните часове учениците посетиха Средновековен град-крепост „Хоталич“, Историческия музей – Севлиево, Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ и Музей на образованието. Гостуващите учители, заедно с ръководството на нашата гимназия имаха среща с инж. Красимира Йорданова, зам.-кмет на Община Севлиево, на която разискваха въпроси, свързани с образователните системи в трите държави, предизвикателства, възможности, перспективи. Вечерта ученици и учители от трите училища се срещнаха на приятелска вечеря.
В четвъртък в сградата на Социалния патронажа проведохме бинарен урок с информация за страните съседи на България и тяхната национална кухня. След това заедно с гостите приготвихме традиционни български ястия – шопска салата, баници и кюфтета, които учениците сами направиха. Следобед посетихме старата столица Велико Търново с крепостта Царевец. Разходихме се и по тесните улички на Самоводската чаршия с китните дюкянчета.
На 19 април в Дома на културата се проведе ежегодния Фестивал на художествената самодейност, който вече 30 години, събира бивши и настоящи бъчваровци. Полските ученици участваха с пиесата „Гарванът и сиренето“. Следобед гостите посетиха Етнографския музей на открито „Етъра“ в Габрово и се запознаха с традиционни български занаяти. Раздялата бе сърдечна и емоционална с пожелания скоро да се срещнем отново и да планираме следваща съвместна инициатива.