Само след месец ще се проведат шести предсрочни парламентарни избори за последните три години. И всички предходни бяха с надеждата за по-добри дни за България. Но се оказа, че то, доброто и реда, който всички очаквахме да бъде наложен от правителство и парламент, са отново само пожелание. До кога? И какви са реалните пропуснатите ползи за страната и в частност за нас, жителите на Габровска област? Отговор на тези и други въпроси даде за в.“Росица“ Томислав Дончев, бивш кмет на Габрово, заместник министър-председател на България от 2014 до 2021 г., народен представител от 2021 година и водач на листата на ГЕРБ-СДС за предстоящите парламентарни избори.
-Г-н Дончев, отново сме изправени пред избори. Участниците са почти същите, избирателите също, какво е различното, защо българският избирател трябва да се произнесе отново, само година след предишния избор?
-Конституцията разпорежда, когато политиката блокира и политиците не успеят да си свършат работа, властта се връща при хората, които да отредят на всеки заслуженото.
Само ще припомня, че преди почти година направихме огромен компромис и дадохме почти цялата власт на втория в изборната надпревара. Този компромис имаше смисъл, ако избраното правителство беше заработило и постигаше резултати. За съжаление, резултатите бяха скромни, а претенциите огромни. Единственото, което имаше значение за не-партньорите ни в не-коалицията беше систематичното овладяване всички държавни структури, включително и такива, в които политическа намеса е недопустима. Това не подмина и област Габрово. Шансът за стабилност падна жертва на политическия егоизъм.
-Кои са уроците, които не научихте вие, политиците, а и ние, избирателите?
-Аз може и да съм наивник, но продължавам да вярвам, че колективната мъдрост работи и хората заедно, включително и на избори, вземат правилните решения. Както и личностите, така и обществата могат да направят грешка, но обикновенно не ги повтарят. Най-големият риск в политиката е “да си купиш”, лоша стока в лъскава опаковка, да станеш жертва на подвеждаща реклама. И не говоря абстрактно, помните ли 5-те моста над Дунав, 4-те тунела под Стара планина, които някои щяха да изграждат.
Колкото до това, което не научиха политиците…боя се, че повечето от тях не се научиха, че никой не ги праща в парламента да се карат и да се обиждат, а да вършат работа, конкретна, с резултати, които могат да се видят и пипнат.
-Как ще коментирате мненията, че нови партии и нови лица ще решат натрупаните проблеми през последните години?
-Винаги трябват нови лица със свежи идеи, с опит от бизнеса, науката, културата. Затова в нашите листи ще има такива нови лица, включително и тук. Нека и нови партии да има, така се увеличава шансът на гражданите да избират.
Но знаете ли, винаги съм казвал, че в политиката най-опасни са хората, които не могат да правят нищо друго, които няма професия, занаят, защото такива хора ще правят всякакви компромиси „за да останат в играта”. Наред с това, да си политик също е професия и за това трябва квалификация и опит, много опит.
-Част от проблемите са и пропуснати ползи за България. Освен големите дългове, неусвоените средства от еврофондовете, какво още пропуснахме през тези три години – за страната и в частност за Габровска област?
-Болна тема ми е това. И за България, и за област Габрово, това са 3 пропуснати години. Като пътувам между Габрово и София, гледам че АМ „Хемус” е там, където я оставихме през 2021 година. Между Габрово и Севлиево вече трябваше да се изгражда индустриална зона, трябваше да се санират блокове, да се случват нови инвестиции.
За тунела под Шипка не ми се говори изобщо. След като правителство на Кирил Петков се опита да го забрани през Плана за управление на Природен парк „Българка”, правителството на Денков го сложи на трупчета. Не го спряха официално, за да не предизвикват недоволството на хората, но не беше приоритет. Разбирам, че за пореден път в МРРБ мислили за някакво друго трасе за преминаване през Стара планина. Омръзна ми да се появяват някакви хора с някакви екзотични идеи и после да не се случва нищо. Този филм за кой път го гледаме?!
–Ще остане ли на заден план разговорът за Европа предвид провеждането на изборите 2 в 1?
-Не бива. Европейският съюз е велик проект, но и той има нужда от реформи. Всички искаме той да бъде по-решителен, по-силен и най-вече фокусиран върху важните неща – охрана на външните граници, ясна миграционна политика, сигурност, икономическо развитие. Надявам се наред с националните политически теми, да може да се проведе и разговор за бъдещето на Европа.
-Какъв е шансът за политическа стабилност след изборите?
-Надявам се и ще работя да има. След толкова много избори, след толкова изгубено време, след толкова лъжи, неадекватни решения през последните три години, се надявам да се сформира нормално, подготвено, силно, истинско, а не експериментално правителство, което да се захване за работа. А работа несвършена има много. Дано да има повече мъдри политици, защото ако има неразбирателство, ако един парламент е провал, не са виновни хората, а избраниците им.
-След толкова много негативизъм и неодобрение за работата на парламента, Вие какво ще кажете на избирателите, за да ги мотивирате за гласуват?
-Аз гражданите никога не ги свеждам до избиратели, дори го намирам за цинично. А и с тях си говоря редовно и без медиатори. И грешат тези, които смятат, че хората не разбират какво се случва и кой, какви ги върши. Всички общини от областта, всички хора от областта имат нужда от силен глас в държавните институции, от хора, които да работят така, че държавата да се погрижи адекватно и за нуждите, и за възможностите на нашия край.