27-те читалища, функциониращи на територията на община Севлиево вече няма да се отчитат пред Общинския съвет веднъж годишно, а на всеки три месеца. Това предложение, с цел по-голяма прозрачност на дейността на читалищата, направи общинският съветник от БСП Соня Гъркова, която е председател на постоянната комисия „Образование, култура и вероизповедание“. „Отчетите трябва да бъдат придружени със снимков или видео материал, за да може точно да се информираме и ние, и обществеността, за дейността на читалищата. Защото така, на хартия, всичко е много точно, лъскаво, но не сме сигурни дали е било така“, допълни Соня Гъркова.
В дебата по темата се включи и Цветелина Колева от ДПС, която е член на същата комисия – „Образование, култура и вероизповедание“. „Години наред съществува практика да се финансират читалища, които не извършват никаква дейност. От представените отчети стават видими няколко неща: липса на ясна и конкретна отчетност и календарният план за мероприятията.
Погледнато формално, всичко е нормално, но погледнато нормално, всичко е формално. Представени са формално съставени годишни отчети, неподплатени с доказателства и финансови документи.
Тези 27 на брой читалища са „прихванали“ всички възможни религиозни, официални, национални празници и са индикирали, че по време на тези празници кипи трескава дейност, което не е така“, каза тя и допълни, че с колегите си от групата на ДПС са посетили няколко села от общината, където са се срещнали и разговаряли с местни жители, които са потвърдили, че в селото не е имало културни мероприятия, организирани от читалището.
Цветелина Колева подчерта, че проблемът е в Закона за народните читалища и най-вече в липсата на контрол върху функционирането им. „Този закон им дава възможност да превърнат свободната си дейност в слободия. Липсата на ясна и конкретна отчетност и на финансов контрол водят до изкривяване на смисъла от съществуването на читалищата“, категорична бе тя.
Пред колегите си тя представи цифри от два отчета на произволен принцип: „в графа „Заплати“ на първото читалище пише 7 886,33 лева, а в графа „Социални осигуровки“ – 4 293,94 лв., а в графа „Заплати“ на второто читалище пише – 16 155 лева, като тук сумата е два пъти по-голяма от заплатите на първото, в графа „Социални осигуровки“ пък пише – само 2 131 лева. Тук пък сумата е два пъти по-малка от сумата на първото читалище. Странно… Не съм счетоводител, но в мен лично тези цифри будят някаква съмнителност, няма прозрачност“.
С оглед на всичко това тя подчерта, че не е нормално и не е резонно за пореден път Общинският съвет да одобри такава отчетност, писана на принципа „копи-пейст“. „Наложителен е периодичен контрол и проверки на дейността на читалищата, както и каква документация водят за разходването на предоставената им субсидия“, категорична беше Цветелина Колева.