На среща в Община Севлиево кметът д-р Иван Иванов връчи идентификационни карти на участниците в доброволното формирование за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари, катастрофи и извънредни ситуации. Припомняме, че целта на тези формирования към общините в България бяха създадени за подпомагане на Единната спасителна система.
Повече от 10 години в Севлиево функционира такова формирование, което да има функции да помага на населението при извънредни ситуации.
„Но такива през този период не е имало. Още повече, че на територията на общината има много добре работеща, напълно оборудвана с екип и техника Пожарна служба, която се справя с подобни ситуации. Много добре работи и общинското предприятие „Благоустройство и комунално стопанство”, което също се включва в такива моменти. Това от своя страна отнема до голяма степен участието на доброволното формирование“, коментира за в.“Росица“ инж. Димитър Ножаров, служител по сигурност на информацията и ОМП към Община Севлиево. Той допълни, че този факт е демотивирал доброволците във формированието. Затова от 25 човека в момента са 18 души, които въпреки тези обстоятелства желаят да се обучават и тренират, за да са полезни в критични ситуации.
„Това са хора с престижни професии, но отделят време за подготовка и участие в такива дейности”, съобщи още Ножаров. Той коментира и опита, който се наложи през последните години, чрез социалните мрежи да се събират хора в бедствени ситуации. Но уточни, че участието им е напълно субективно “могат да отидат, но може и да не отидат”.
Все пак държавата създава механизъм с тези доброволни формирования, вкарва ги в законова рамка, която им осигурява подготовка, застраховка и заплащане, както за обучението, така и за реалните действия в критични ситуации”, съобщи още Ножаров. Той уточни, че на среща кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов е връчил идентификационни карти на всичките 18 обучени доброволци с пожелание доброволното формирование да влезе в реална употреба при необходимост. Но за да стане това трябва да е добре подготвено и оборудвано.
Инж.Ножаров посочи като много добре действаща доброволна организация Български червен кръст във всичките й форми: За социално слаби, Български младежки червен кръст, Планинска спасителна служба, която има 70 годишна история.
“Това са служби, които са минали през всякакви периоди на развитие, но са се наложили и имат голям опит. Има доста желаещи да участват в тях. Общината ще обяви кампания за набиране на доброволци”, съобщи още инж. Ножаров и допълни, че скоро ще бъдат обявени условията за участие във формированието за извънредни ситуации.